VI Klaudia Taevi nimeline konkurss

Toomas Kuter

1. juunil avatakse pärast Jules Massenet’ ooperi „Thaïs” viimast etendust Endla teatris pidulikult VI Klaudia Taevi nimeline rahvusvaheline noorte lauljate konkurss, mis on 22. maist 5. juunini kestva Pärnu rahvusvahelise ooperimuusika festivali „PromFest” peasündmus. 1996. aastal toimus Pärnus esimene Klaudia Taevi konkurss, mis sündis tänu ideele mälestada Pärnuga seotud teenekat  vokaalpedagoogi.

Konkursist konkursini ja aastast aastasse on Taevi-nimelise võistulaulmise tase ja rahvusvaheline haare kasvanud. Kui 1996. aastal laekus I konkursile 17 osalemisavaldust kahest riigist, siis tänavu osales konkursi avavoorus audiokassetiga 85 lauljat. 1996. aastast kuni tänaseni on Taevi konkursi kohustuslikuks palaks olnud Franz Schuberti „Ave Maria”. Aastast 2001 on konkursi  kunstiline juht Erki Pehk. Taevi konkursside žürii tööst on osa võtnud paljud maailmanimega lauljad Ileana Cotrubas, Irina Arhipova, Barbara Hendricks, Aleksandr Vedernikov, Jevgeni Nesterenko, Ingrid Kremling, Vladimiras Prudnikovas, Virgilijus Noreika ja teised. III Taevi-konkursil aastal 2003 nägi esmakordselt ilmavalgust XXI sajandi orkestri ja Endla teatri ühine ooperiprojekt.  Nii pandi alus traditsioonile, mis andis konkursil osalenud nooretele lauljatele võimaluse realiseerida oma annet ka kohalikus ooperiproduktsioonis.

Lähenemas on VI Klaudia Taevi konkurss. Konkursi I vooru laekunud 85 audiokasseti põhjal lubati konkursi II vooru 32 solisti 16 riigist: Eestist, Venemaalt, Ameerika Ühendriikidest, Hiinast, Leedust, Lõuna-Koreast, Armeeniast, Austriast,  Jaapanist, Kanadast, Lätist, Prantsusmaalt, Serbiast, Soomest, Ukrainast ja Valgevenest. Eesti noortest vokalistidest pääses Pärnusse laulma kolm soovijat. Seekord on konkursi žürii esinaiseks legendaarne Poola sopran Teresa ZylisGara. Koos temaga töötavad žüriis professorid Margarita Izvorska-Jelizarjeva Minskist ja Ingrid Kremling Hamburgi muusika- ja teatriakadeemiast, Rilla Kyykkä Soome Rahvusooperist, Montreali Théatre Lyrichoréga 20 kunstiline juht Alain Nonat, konkursi kunstiline juht Erki Pehk, Leedu Rahvusooperi solist, Leedu muusikaakadeemia professor Vladimiras Prudnikovas ning Peterburi Maria teatri loomingulise juhi ja peadirektori asetäitja, Peterburi muusikalise komöödia teatri peadirektor Juri Schwartzkopf.

Konkursi II voor algab 2. juunil kell  12 Endla teatris ja III voor 3. juunil kell 12 Pärnu Kuninga tänava põhikooli saalis. 3. juuni õhtul kell 20 leiab samas saalis aset traditsiooniline Klaudia Taevi mälestusõhtu, 4. juunil kell 19 on Pärnu raekojas Vladimiras Prudnikovase soolokontsert, 5. juunil kell 19 Pärnu kontserdimajas VI Klaudia Taevi nimelise noorte lauljate konkursi finaalkontsert, kus selguvad seekordsed võitjad ja laureaadid. Konkursi  finaalvooru, mis on ühtlasi ka „PromFesti” finaal, kannab otse-eetris üle Klassikaraadio ning salvestab Eesti Televisioon.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht