Paul Allik OHVRID JA TEISED MAALID

Paul Allik OHVRID JA TEISED MAALID

24h galerii (taas)tutvustab vaatajale Paul Alliku (1946-2003) mitmekülgset ja jõulist maaliloomingut. On väga kahju, et Paul Allikust kui inimesest saame rääkida üksnes mineviku-vormis. Varalahkunud kunstniku looming on endiselt niivõrd elus, kuidagi nii kirglik ja puudutav. Ning seda mitte ainult läbi ilutaotluse, värvidemängu ja nõtkete pintslitõmmete, mis reedavad tema sidet nii Pallasliku vaimu kui laiemalt 20. sajandi modernismi elurõõmsamate ilmingutega.

Veidi enam kui kümne aasta eest, 2001. aasta augustikuus avas Paul Allik Saaremaal Kuressaare lossis näituse, kus eksponeeris mahukat maaliseeriat “Ohvrid”. Need tööd olid pühendatud 60 aasta möödumisele Kuressaare veresaunast, mille käigus hukati seal 1941. aastal kümneid tsiviilisikuid. Paul Allik andis kunstnikuna oma panuse sellesse, et toimunu ei ununeks – ning tulemuseks on üks silmapaistvamaid ajaloolise sündmuse käsitlusi eesti kunstis. Peaaegu et ebamugavalt otsekohene, ohvrile kui kunagi tõepoolest elanud ja lihalikult olemas olnud inimesele keskenduv. Ehkki nii oma ja tuttavlik, ei ole see pelgalt kohalik kunst – Alliku kannatavates inimfiguurides on seda suure kunsti valu ja traagikat mis Goya maalides, sedasama sensuaalsuse ja surelikkusest teadvel oleku segu mis Rodini skulptuurides. Ning eks jäänudki kunstnikul peale nende tööde valmimist elada vaid paar aastat…

Käesoleva e-näitusega toomegi vaataja ette väikese valiku eelpool nimetatud maaliseeriast, mis väärinuks kindlasti suuremat tähelepanu juba kümne aasta eest. Ning sinna juurde teisigi dramaatilise koega figuurimaale – sest “Ohvrid” ei tekkinud tühjale kohale, vaid kasvasid loomuldasa välja Paul Alliku pühendumisest inimkeha kujutamisele. Ning et tegemist on mälestusnäitusega, esitame samuti põgusa läbilõike kunstniku rõõmsamatest tegemistest – meenutamaks, et Allik oli ka elegantsete naisaktide, kodumaa tuuliste randade ja päikeseliste Namiibia maastike meister, õrn lillemaalija ning karm ekspressionist, tänaseski päevas rajult mõjuvate suurte abstraktsete tööde looja.

Kunstiteadlane Juta Kivimäe kirjutas aastal 1997 eessõnas kunstniku kataloogile: Paul Allikut on eesti maalikunstis raske paigutada mingisse kindlalt määratletud seltskonda. Tundlik ja kerge käega, maalija par excellence, on ta läbi käinud mitmeid erinevaid staadiume jõudmaks mänguruumi, kus oma seniseid maalijakogemusi rakendades keskendub üha uuesti interpreteerima selliseid moodsa kunsti traditsioonilisi väärtusi nagu suunatus intensiivsele väljenduslikkusele, püüd tuua midagi olulist asjade varjatud olemusest pealispinnale läbi kunstniku isikliku subjektiivse elamuse.

Paul Allik (1946-2003) omandas esmase kunstihariduse Tartu Kunstikoolis (1966), tunnustatud ja mitmekülgseks maalijaks kujunes eelkõige iseseisvalt. Näitustel esinema hakkas 60ndate lõpus, Eesti Kunstnike Liitu kuulus aastast 1989. Aastail 1993-94 oli Paul Allik Eesti Maalikunstnike Liidu esimees ning 1994-95 EKL asepresident. Tema töid on Eesti Kunstimuuseum ja Tartu Kunstimuuseumi kogudes.

Näitus jääb aadressil www.kunstikeskus.ee avatuks 31. jaanuarini 2012.

Eriline tänu: Christel ja Rene Allik

24h galerii on osa portaalist KUNSTIKESKUS.EE, mille eesmärgiks on luua ligipääs kvaliteetsele kunstile üle Eesti – ka Kihnu, Kanepi ja Kiviõli inimestele – ning seda 24 tundi ööpäevas.

Sirp