Meie aega näib iseloomustavat pidev, lausa pead pööritama panev muutus. Kriisid puhkevad ja vallandavad uusi; režiimid tekivad ja kaovad, vahel vaid päevadega; prahvatavad sõjad ja konfliktid, reformid rulluvad üle regioonide. Hinnad ja turud uperpallitavad, kõikvõimalikud liikumised murravad end tänavatele, tehisaru ja muude tehnoloogiliste võimaluste ohtudest ja arengu kiirusest puudub enamikul igasugune ülevaade, selge on ainult, et inimsuhted sääraste muutuste tuules omakorda moonduvad. Need murrangud leiavad aset keset üha murettekitavama hooga…
Ihaldusväärsete muutuste nimel oleme valmis maha raputama kõik ühiskonda koos hoidvad seosed.
Kõik, mida sa puutud, muutub.
Kõik, mida sa muudad, muudab sind.
Ainus püsiv tõde
on muutus.
Jumal on muutus.
Octavia E. Butleri hädasti eestindamist vajava kaheosaliseks jäänud tähendamissõnade sarja esimene raamat[1] ilmus 1993. aastal, kuid lugu algab aastal 2024. Loo keskseks, muutumatuks suuruseks on muutus. Selles düstoopias kirjeldatakse kliimamuutustele järgnevat sotsiaalsete murrangute perioodi USAs ja endale muutuste prohveti rolli võtnud naise…
Hirmu, vaenu ja äravalitute defineerimisega on keerulistel ja ebakindlatel aegadel lihtne võimule pääseda.
Franz Boas, Primitiivne teadvus. Tõlkinud Margit Rennebaum, toimetanud Urmas Sutrop. Kaane kujundanud Eve Kask. Eesti Keele Sihtasutus, 2013. 335 lk.
Mis tahes ülevaade Franz Boase, Ameerika antropoloogia isa elust osutab tema Kieli ülikoolis saadud füüsika-alasele doktorikraadile, misjärel ta hoopis „pehmematele” erialadele liikus. Pärast doktorantuuri…
Riikide sünnipäevade mõtestamisel on viimase nädala jooksul viidatud sageli sarnasusele sama vana inimesega; sel päeval 20 aastat tagasi sündinud lastele on koguni eraldi tähelepanu pööratud kui riigi eakaaslastele. Ometi on raske leida palju toimivaid metafoore, mis seda paralleeli 1991. aasta 20. augustil sündinud laste ja Eesti riigi vahel kannaksid. Sünnivalusid oli riigi tekkel Eestis õnneks üsna…
Uudised on meil suvel head: habemessekasvanud pantvangid said koju, presidendikandidaate on kaks, seitsmevõistleja tõi koju kulla, põld lokkab, on päikest, on vihma. Eestlane on õnnelik. Isegi kui ta on maabunud puhkuseks mõnes paigas Eestimaal, mis jõuab harva uudistekanaleisse, kust Eesti kiire edu on kauges kaares mööda läinud ja kuhu talendid, vähemasti töö asjus, enamasti tagasi ei…
New Yorgi hotelli toatüdruku süüdistus, mis Dominique Strauss-Kahni, Rahvusvahelise Valuutafondi juhi eeluurimise alla viis, on ebatavaline. Ebatavaline on, et tippjuhti süüdistatakse milleski nii rängas nagu seksuaalkuritegu. Ebatavaline on avalik alandus, mis rahahädas riigid strukturaalse kohandamise programmidega põlvili surunud mehele osaks on saanud – kaamerate ja ajakirjanike silme ees käeraudus konvoeerimisest kriminaalkohtus narkodiileriga pingi jagamiseni.
Külm öine maa tundus lõppevat kõrgel mu pea kohal. Hallikasvalgete tuustidena liikus ta sihiteadlikult ja väärikalt minust üle, mu selja taha. Siis tuli ribake tumepõhjatut taevast, ja kuu, kiviviske kaugusel, joonistades liikuvale ööst ja pilvedest koosnevale taevale tõmmu meekarva poolringi. Selle piinavalt tõelise, käegakatsutava kuukodu sügavustes plinkisid tähed. Kusagil tagumisel seinal. Mind tabas masendus, kui see kalk…
Paljudes viimase aja katastroofides on inimkond end ise süüdi tunnistanud. Mõnel juhul pole konkreetsete kompaniide ja isegi indiviidide süüs mingit kahtlust, näiteks Mehhiko lahe naftalekke puhul. Mõnel juhul on süü kaudsem ja jagatum, nagu orkaanide, üleujutuste puhul, kuivõrd suure osa klimatoloogide arvates on selliste ilmastikunähtuste äge ilmnemine seotud üleilmse kliimamuutusega, mille taga on moodne energiakulukas ühiskond.
Väikelennuk planeerib üle lõputu rohelise oaasi. Aegamööda liigub palmide, kummi-, kapoki- ja mahagonipuude vaip masina all, siis laskub lennuk allapoole ja vaataja märkab veidraid pikkade heinasaadude sarnaseid elamuid ning hämmeldunud inimesi nende vahel näpuga lennukile osutamas. Nad hiilivad puude all, end veidi varjates, kuid huviga ja hirmuta raudlindu jälgides.
Lapsepõlve Viilu talu kempsu üles riputatud ohtrast loosungivarust on see alkoholiteemaline mulle miskipärast eriti täpselt meelde jäänud. Aga meelde on jäänud ka teadmine, et nagu kõikidesse ülejäänud vaimukustesse tol lehkaval seinal, tuli ka sellesse suhtuda irooniliselt. Oli see siis tsaari-, eesti või nõukogude aeg, riiklik joomarlusevastane propaganda mõjus sageli vastupidiselt soovitule.
Teatud määral toimis joomine koguni kui…
Meie oleme Teised. Me oleme rahvana väikesed, marginaalsed ja meil on läinud kehvasti mitmete sajandite vältel. Me jagame saatust paljude rahvastega, keda on kutsutud metslasteks ja barbariteks, ja nendega, keda Euroopa äärealadel ajaloo tõmbetuul ringi on pillutanud. Teisest kirjutamine on ränk ettevõtmine. Selle nimel on tundmatusse tunginud vaid inimkonna julgemad ja jultunumad saadikud, rännates metsikute hõimude…
Üks nõukogudeaegne linnalegend kõneleb, kuidas üks mees pääsenud Saaremaale piiritsooni passiga, kus oli tema enda pildi asemel puudli oma. Ja olevatki õnnestunud. Küllap oli mees hirmus karvane, tollane pilditehnika keskpärane ja piiripunkti valgustus nigelavõitu. Ent sellest olulisem on inimlik element, millele looga osutatakse: pealtnäha vankumatul piiril valvas ikkagi kõigest inimene. Sellised lood jätavad vabad käed ka…
Kuninglikult ülemakstud Shelli tippjuht Jeroen van der Veer teatas möödunud aastal ametit maha pannes, et kui talle oleks makstud 50% rohkem, ei oleks ta oma tööd poole paremini teinud. Ja kui talle oleks makstud 50% vähem, ei oleks ta teinud oma tööd ka poole halvemini. Suurtes piirides kehtib see igasuguste nii riigi- kui erasektoris „tiksuvate” kõrgepalgaliste…
Hiljuti sunniviisil psühhiaatriahaiglasse sattunute teemal lahvatanud skandaal osutab sellele, et lugematute anekdootide, romaanide, filmide ja uurimuste ainesel on reaalne alus: juhuslikult hulluse keskele sattunu või segastel asjaoludel hulluks kuulutatu ei suuda süsteemi hammasrataste vahel kuidagi enda õigeksmõistmist saavutada ega lõpuks iseennastki oma normaalsuses veenda.
Sama järjekindlalt kui Charles I pea Dickensi „David Copperfieldis” tõuseb teatud ringkondades ikka ja jälle teemaks reisisaatja kui väärdunud sotsiaalpoliitika sümbol. Sellest ametimehest on saanud avalike teenuste põlastajate süljetops. Kuivõrd tegemist on ka keskerakondliku poliitikaga seostatava nähtusega, ei söanda keegi neid ka eriti kaitsta. Apoliitiliseks erandiks on seni vist vaid hiljutine ratastoolinoorte tunnustus.
Kui mu kolmeaastane poeg mitu kuud pärast Eestist äraolekut siinsesse hommikusse ärkas, pahandas ta hirmsasti: „Ma tahan, et oleks pime!”. Kui seletasin, et päike tõusis, midagi pole teha, pani ta ette: „Vajutame päikese maanduma!”. Ilmselt kuulub mu laps põlvkonda, kellele tõusmine ja maandumine on selgem ja enesestmõistetavam asi kui tõusmine ja loojumine. Viimase paarikümne aastaga on …
Just samal ajal kui ajakirjanduse ja valitsuse vahel lahvatas ajakirjandusvabadust puudutav tüli, jõudis Prantsuse telemeediasse dokumentaalfilm „Surmamäng”, mis imiteerib kuulsat Milgrami eksperimenti 1960ndate algusest. Stanley Milgram, Yale’i ülikooli psühholoogiaprofessor, uuris seda, miks ja millises olukorras alluvad inimesed autoriteedile. 40 vabatahtlikku nn „naiivset osalejat” arvas, et tegemist on karistuse ja mälu seoste uuringuga1. Nad pidid valede vastuste…
Eesti kui e-riigi kohta on kõvasti kära tehtud. Riik, kus maksud ja pangatehingud, valimine ja muu ametlik suhtlus käib endiselt paberite ja ümbrikute vahendusel, tundub meile täna liigutavalt totter ja vanamoodne. Ja ometi tuleb infoühiskonna hindamisel vaadelda ühiskonda tervikuna. Oluline pole ainult arvutite kättesaadavus, vaid ka see, kuidas ühiskonna hierarhia info liikumisele või takerdumisele mõju avaldab.…
Katastroof Haitil, mis siiani seostus külalislahkuse ja lillepärgadega kaunitaridega, on paigutanud selle piirkonna meie silmis uude positsiooni: hävitatud inimelu ja kokkukukkunud riigiga põrgu eesruumi, mis meenutab sotsiaalsete struktuuride haprust siis, kui loodus meie süül või ilma selleta tavalised elutingimused põrmustab.
Aasta viimastel kuudel võtab maad üldine kokkuvõtete tegemine, aruandmine ja otste kokkutõmbamine. Üha sagedamini kuuluvad sellesse ritta ka auditid ja eneseanalüüs, mille kasulikkus on enam kui küsitav. Nõudmised oma tööd etteantud lahtritesse toppida on tihti omavahel verivaenus või tekitavad üksteist täpsustades või järgmisega eelmise parandamist nõudes uskumatu kuhja igasuguse mõtteta lisatööd.
Solarise keskuse valmimine on kodanikuaktiivsuse võimetuse triumf ja annab põhjust süvenevaks küünilisuseks ning pessimismiks – ja Stanisław Lem ilmselt keerleb hauas. Kunstpuud ja libalätlus, magedad naljatlused nimedega ja lõputu rodu säravate lambikeste alla ritta seatud poekesi pakuvad järjekordse võimaluse mõne eseme või paaritunnise kahemõõtmelise elamusega oma elu tühisus unustada.
Mitmed varased sotsiaalfilosoofid on rõhutanud ühiskonna olulisust inimelu väärtuse kujunemisel. Hobbesi kirjeldus „armetu, jõhker ja lühike” elu enne ühiskondlikku kokkulepet on selle mõttekäigu üks tuntumaid. Üks viimase aastakümne olulisemaid filosoofe Giorgio Agamben osutab „loomuliku elu” (zoe) ja „poliitilise elu” (bios) eristusele Vana-Kreekas. Poliitika eesmärk ei ole tagada mitte lihtsalt „elu”, vaid „hea elu” oma kodanikkonnale. Olukord,…
Üleilmastumist peetakse üldiselt nähtuseks, mille tagajärjel moondub kohalik kultuuriline paljus ühtlaseks globaalseks püreesupiks. Niisugusele hirmule on vastatud mitmeti, muu hulgas on ka UNESCO suulise ja vaimse pärandi ja maailmapärandi nimekirjad loodud kohalike iseärasuste väärtustamiseks ja mitmekesisuse alalhoidmiseks. UNESCO hoole all on juba Eesti laulu- ja tantsupeod, Kihnu kultuuriruum ja Tallinna vanalinn, õige pea võib sinna lisanduda…
Kasutame küpsiseid seadme teabe salvestamiseks ja ligipääsuks selle andmetele. Kui nõustute selle tehnoloogia kasutamisega, võimaldab see meil töödelda sirvimiskäitumist ja teie harjumusi sel saidil. Küpsistest keeldumine võib negatiivselt mõjutada mõningaid funktsioone ja võimalusi.
Funktsionaalsed
Always active
Vajalikud, et te saaksite segamatult portaali eri osade vahel liikuda.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
Kasutatakse lehe külastatavuse statistika kogumiseksThe technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.