-
Portselanist koer kuulsa USA kunstniku Jeff Koonsi „Õhupallikoera“ seeriast kukkus 16. veebruaril Miami kunstimessil kildudeks. Kellel poleks tass või veiniklaas puruks kukkunud? Ikka juhtub.
VIP-külalistele korraldatud üritusel nõjatus üks kunstihuviline väidetavalt kogemata vastu läbipaistvat postamenti ja 42 000 dollarit väärt koer purunes kildudeks. Kunstiteos oli küll kindlustatud, ent selleks et kaitsta portselankoera inimliku kohmakuse eest, polnud ettevaatusabinõusid tarvitusele võetud. Kui kutsuda kallite ja hooletult paigaldatud kunstiteostega näitusele tähtsaid inimesi kokteili jooma, siis…
-
Minu armas Lõuna-Eesti vanaema, kellel on alati varnast võtta tuhandeid lugusid ja võrokeelseid vanasõnu, vastab mu küsimusele selle kohta, milline on elu, joonistades käega õhku rästiku siksakki. Üles-alla. Vanaema selgitab, et elus tuleb ette tõusu- ja mõõnaperioode, mil tuleb olla kannatlik, sest iga tõus pöörab varsti languseks ja iga langus jälle tõusuks. Vanaema on veendunud, et heal ajal ei tasu kunagi liiga uhkeks minna või raskel ajal juba ette raskustele…
-
Kui astronaudid kosmosest esimest korda pilgu Maale heidavad, siis valdavad neid enamasti erakordselt tugevad tunded. Korraga näevad nad väikest armsat planeeti, mis hõljub keset kõledat kosmilist vaikust ja tühjust. Nad kogevad midagi väga inimlikku, suurt ja senitundmatut. Pärast seda ei saa ju enam olla samasugune nagu varem? Midagi on teistmoodi. Kas astronaudid näevad Maale vaadates ikka tõelisust või kogevad tärganud tunnetes midagi sügavat iseenda kohta?
Ameerika astronaudi Nicole Stotti sõnul võib…
-
Ühel vihmasel pärastlõunal klõpsasin Netflixis täitsa kogemata prantsuse seriaalil „Léa 7 elu“. Igatsesin tunda elurõõmu, joie de vivre’i, põgeneda mõneks tunniks pandeemia, sõja ja inflatsiooni eest. Kes on Léa, kelle seitset elu ma Netflixis jälgima asusin? Seriaalis on Léa 17aastane techno-fännist tänapäeva prantsuse teismeline, kes ärkab igal hommikul ajarändurina 1991. aastasse, looduskaunisse Prantsusmaa linnakesse, kus tema vanemad käisid veel keskkoolis ja tegid bändi sarmika kuti Ismaeliga. Léa ärkab seitsmel hommikul oma…
-
2017. aastal avastasid teadlased Eesti rannikult maailma vanima silma, mis pärineb 530 miljonit aastat vanalt trilobiidi fossiililt.
Trilobiidid (Trilobita) on lülijalgsete hõimkonda kuulunud väljasurnud loomade klass, kellest enamik kuulus põhjaelustiku hulka ja elas madalates rannikumere vetes. Nad tekkisid kambriumi ajastul ja surid lõplikult välja permi ajastu lõpus 250 miljonit aastat tagasi. See ürgolend vaatas tähelepanelikult enda ümber ringi, et ellu jääda. Teadlased leidsid fossiili silma olevat nii hästi säilinud, et järeldasid, kuidas miljonite…
-
Täispikk animafilm „Tuul tõuseb” („Kaze tachinu”), Jaapan 2013, 126 min. Režissöör-stsenarist Hayao Miyazaki, põhineb Hayao Miyazaki samanimelisel koomiksiseerial. Linastub kinos Artis.
-
5. aprillil, Eesti Kirjanike Liidu aastakoosolekuga samal ajal toimus rahvusraamatukogus Balti raamatumessi raames kaheksa riigi kirjanduseksperte kaasav foorum, kus keskenduti Põhja- ja Baltimaade kirjanduse arengusuundadele ja probleemidele. Siinkohal väljavõtteid ettekannetest.
Katarina Gäddnäs, Soome: Üks mu sõbranna luges hiljuti lennukis raamatut. Ta kahetses, et endale kergemat lugemist kaasa ei võtnud, sest raamat oli keeruline, ent ka põnev. Korraga koputas talle üks võõras õlale ja teatas, et on samuti seda raamatut lugenud ning…
-
Väikekodanlus ja pereelu hiilivad noorte kirjanike muretutesse päevadesse.
Norra noored Anders Danielsen Lie ja Espen Hoiner mängivad “Korduses” verisulis kirjanikke.