Reedest, 14. juunist näeb Kumu kunstimuuseumis esmakordselt meie aja ühe silmapaistvama fotograafi Irving Penni (1917–2009) loomingut. Ligi 90 näitusel olevat tööd pärinevad üle 50 aasta pikkusest ajavahemikust, hõlmates nii Penni tuntumaid fotoseeriaid kui ka reproduktsioone Ameerika Ühendriikide Vogue’ist ja teistest ajakirjadest.
Irving Penn töötas isikupäraste portreede, moefotode ja vaikelude seeriatega välja ainuomase stiili, mida iseloomustavad läbimõeldus, hoolikalt seatud detailid ja minimalistlik väljenduslaad. Näitusel esindatud kõige eripalgelisemad pildimaailmad on sündinud tegelikult ühes…
Reedest, 7. juunist saab Adamson-Ericu muuseumis vaadata näitust „Viljandi maalimees Juhan Muks (1899–1983)”. Retrospektiivse suunitlusega näitus esitleb Adamson-Ericu põlvkonnakaaslase Juhan Muksi loomingu paremikku. Ekspositsiooni põhiosa pärineb Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi ja Viljandi Muuseumi kogudest, mida täiendavad mõned maalid SA Tallinna Kunstihoone Fond varamust ning erakogudest.
Lugupeetud ajakirjanikud! Neljapäeval, 6. juunil tutvustab Adamson-Ericu muuseumis (Lühike jalg 3) uut näitust kuraator ja muuseumi direktor Ülle Kruus.
Värvi kui maali põhilise väljendusvahendi nüanssidesse süvenedes saavutas…
Teisipäevast, 28. maist saab Kumu kunstimuuseumi graafikakabinetis vaadata näitust „Kaljo Põllu. Eesti maastik”. Väljapanekul on eksponeeritud teosed graafikasarjast „Eesti maastik”, samuti lehti sarjadest „Kodalased” ja „Kalivägi”. Põllu metsotintomaastikud moodustavad seni eraldi eksponeerimata unikaalse graafikasarja.
„Eesti maastiku kujund kasvas Kaljo Põllu graafikas suurejooneliseks, samas aga lihtsaks algkujundiks. Sametine mustvalge metsotintotehnika puhastab maastikumotiivi ja annab sellele müstilise mõju, eriti musta taevaga öövaadetes,” ütles näituse kuraator ja Eesti Kunstimuuseumi graafikakogu juhataja Anne Untera. „Sellised…
Laupäeval, 25. mail kl 11.00–17.00 toimub Kadrioru kunstimuuseumis ja Mikkeli muuseumis traditsiooniline Suur maalilaupäev, mis pakub kogu perele võimaluse luua kunstiteoseid, külastada näitusi ja osaleda giidiga ekskursioonidel. Osalemine muuseumipiletiga.
„Juba 12. korda toimuv Suur maalilaupäev on paljudele tuttav üritus, kus saab kogu perega kunsti keskel ning ise kunsti luues oma laupäeva veeta,” sõnas Kadrioru kunstimuuseumi haridustöö kuraator Kristel Soidra. „Sel korral kaasnevad maalilaupäevaga põnevad töötoad ning lai valik kaasahaaravaid kohtumisi ja…
Pühapäeval, 26. mail algusega kell 14.30 ootab Niguliste muuseum kõiki muuseumisõpru viimaseid päevi avatud näituse „Ars moriendi – suremise kunst” publikupäevale. Väljapanekust räägib näituse kuraator Merike Kurisoo. Lapsed saavad osaleda muuseumitunnis „Nigulistes kummitab” ning teha vahvaid kummituserüüsid. Osalemine muuseumipiletiga. Programm:kell 14.30 ekskursioon näitusel Merike Kurisoo juhendamiselkell 14.30 muuseumitund Külli Kausi juhendamiselkell 16.00 orelipooltund
„Sakraalruumis esitletud näitus andis võimaluse näidata surma- ja matusekultuuriga seotud esemeid võimalikult autentses ja algses kontekstis. Samuti avas see…
Laupäevast, 18. maist saab Mikkeli muuseumis tutvuda Eesti ainsa animalistlikule kunstile keskendunud erakoguga näitusel „Lõvist leevikeseni. Animalistikat perekond Sterni kogust”. Näitusega kaasneb mitmeid loomade ja lindude kujutamisviise ning nende tagamaid avavaid üritusi, alates Eesti esimesest animalistikapäevast ja lõpetades eriekskursioonidega.
„Meie animalistika varamule pani aluse 1960ndate algul minu isa Karoly, Tallinna loomaaia kauaaegne direktor,” kirjeldab südamearstist kollektsionäär Aleksander Stern kogu tekkelugu. „Isa armastus looduse, loomade ja lindude vastu sai alguse lapsepõlves, mis…
18. mail, rahvusvahelisel muuseumipäeval ning samal õhtul toimuval Muuseumiööl on sissepääs Kumu ja Kadrioru kunstimuuseumisse ning Mikkeli, Niguliste ja Adamson-Ericu muuseumisse tasuta. Eesti Muuseumiühingu eestvõtmisel toimuva üle-eestilise Muuseumiöö teemaks on „Öös on inimesi”, millest on inspireeritud ka toimuvad üritused ja programmid.
Laupäeval, 18. mail on muuseumikülastajal hea võimalus vaadata üle Eesti Kunstimuuseumi vahetuvad ja püsinäitused. Muuseumiööl saab valida kodule lähima või põnevaima programmiga muuseumi.
Pühapäeval, 19. mail on kõik Eesti Kunstimuuseumi filiaalid…
Neljapäeval, 16. mail kell 17.30 kutsub Niguliste muuseum viimasele loengule „Maarja Magdaleena – patune naine või Kristuse ustavaim jünger?” sarjast „Pühakud”. Sel korral räägib Kumu kunstimuuseumi vanemgiid ja lektor Helena Risthein Maarja Magdaleena kujutamisest keskaegses kunstis. Osalemine muuseumi sooduspiletiga.
Usutakse, et ülestõusnud Kristus ilmus kõigepealt just Maarja Magdaleenale, kes pidas teda algul aednikuks. Idakiriku kunst toetubki põhiliselt neile Uue Testamendi tekstidele, kus on juttu Kristuse ülestõusmisest ja esimesest kristliku pühademuna tekkeloost.…
Tallinna Lennujaamal ja Eesti Kunstimuuseumil on hea meel kutsuda teid lennujaama vanas terminalis (Lennujaama tee 12) avatavale skulptor Mare Mikofi teoste näitusele reedel, 17. mail kell 16.
Mare Mikof (1941) on Eesti silmapaistvamaid kaasaegseid kujureid. Ta astus kunstiellu 1970. aastate algul, kui kõiki kunstivaldkondi puudutanud uus esteetika hakkas iseloomustama ka arenevat skulptuuri. Loomingu algusaastaid mõjutanud hüperrealism ja popkunst ühinesid varakult väljakujunenud groteskse inimesekontseptsiooniga. Autor ehitab tänini mitmed kompositsioonid üles humoorikate lavastustena.…
Teisipäeval, 14. mail kell 18 kutsub Adamson-Ericu muuseum kõiki huvilisi Andres Ehinile pühendatud mälestusõhtule, kus Ehini luulet loevad tema pereliikmed Ly Seppel-Ehin ja Kristiina Ehin. Luulest inspireeritud helimaastikke kujundavad Ehiniga koostööd teinud muusikud Mart Soo (kitarr), Brian Melvin (trummid) ja Jorma Toots (klahvpillid). Osalemine muuseumipiletiga.
„Mälestusõhtu tutvustab Andres Ehinit kui üht andekamat haikuluule harrastajat ning viljakat tõlkijat,” ütles õhtu korraldaja Kersti Koll. „Esitleme ka Ehini eesti, inglise ja jaapani keeles ilmunud…
Reedest, 10. maist saab Kumu kunstimuuseumis vaadata näitust „Aedade järelelu”, mis käsitleb aia- ja pargikultuuri 19. sajandist tänapäevani. Muuseumi ees, sisehoovis ja erinevatel korrustel on eksponeeritud maalid, objektid, skulptuurid, installatsioonid ja videod erinevatelt Eesti ja väliskunstnikelt.
Lisaks klassikutele – Karl Ferdinand von Kügelgen, Andrei Jegorov, Paul Burman, Elmar Kits jt – saab näitusel näha töid mitmetelt kaasaegsetelt autoritelt: Kadarik Tüür Arhitektid, Timo Toots, Arne Maasik, Ilmar ja Marje Taska, Mare Vint…
Reedel, 19. aprillil kell 17.00 toimub Adamson-Ericu muuseumis loeng „Hotsumatund – kirjasild Eesti ja Jaapani vahel”. Kirjakunstnik Mati Kiirend räägib Jaapani kirjasüsteemist – Hotsuma kirjast. Loengu kuulajad saavad ka ise vanas kirjakunstis kätt proovida. Osalemine muuseumipiletiga.
„Hotsumatunni põhiline missioon on tutvustada ühte väga vana unustatud ja hiljuti taasavastatud häälikulist kirjasüsteemi Jaapani saartelt – Hotsuma kirja, mis väidetavalt on olnud kasutusel juba enne seda, kui hiina hieroglüüfkiri ja häälikusüsteem asus kirjeldama jaapani…
Pühapäeval, 21. aprillil algusega kell 14.30 kutsub Niguliste muuseum kõiki huvilisi näitusega „Ars moriendi – suremise kunst” kaasnevale loengule. Näituse kuraator ja kunstiteadlane Merike Kurisoo räägib Tallinna kirikutes asuvast varauusaegsest mälestamis- ja hauakunstist. Keskendutakse nende teoste tähendusele, kasutusele, tellijatele ja kunstnikele. Osalemine muuseumipiletiga.
Kirikud on olnud sajandeid mälestamis- ja matmispaigad. Aastasadade pikkust traditsiooni väljendavad pühakodades olevad kunstiteosed: hauaplaadid, uhked sarkofaagid, epitaafid ehk mälestuspildid ning vappepitaafid. Tallinna kirikutes leiduv varauusaegne, 16.–17. sajandi…
Pühapäeva, 21. aprillini on Kumu kunstimuuseumi kaasaegse kunsti galeriis avatud mahukas Raoul Kurvitza personaalnäitus. Eksponeeritud on installatsioonid, performance’id, maalid, ja objektid 1980. aastate lõpust tänaseni. Näitus tutvustab valikuliselt ka Kurvitza video- ja muusikaloomingut.
„Kurvitza näitus on osutunud väga edukaks, mida näitab ka erakordselt suur meediakajastuste arv. See omakorda näitab, et huvi kohaliku kunstiajaloo superstaaride vastu on suur ning Kurvitz kõnetab nii erialainimesi kui ka laiemat publikut. Seni on näitust külastanud ligi…
Kolmapäeval, 17. aprillil kell 18 kutsub Kumu kunstimuuseum kõiki kunstihuvilisi sarja „Pikad kolmapäevad Kadriorus” raames näitusele „Come In. Sisekujundus kaasaegse saksa kunsti meediumina”, kus toimub kunstnik Sigrid Viiri artist-talk. Samal päeval saab Kumu ja Kadrioru kunstimuuseumi ning Mikkeli, Adamson-Ericu ja Niguliste muuseumi külastada ühe euro eest.
Kunstnik Sigrid Viiriga vestleb tema töödest kunstiteadlane ja -kriitik Karin Paulus.
Näitus „Come In. Sisekujundus kaasaegse saksa kunsti meediumina” uurib kaunite kunstide ja rakenduskunsti kokkupuuteala ning…
Pühapäevast, 14. aprillist saab Kumu kunstimuuseumi fuajees ja õues näha teoseid BMW Art Cars kollektsioonist. Kultuurikuu „Saksa kevad” raames eksponeeritakse nelja maailma tippkunstniku kujundatud autot. Näitusega kaasneb ka publikuprogramm, kus iga külastaja saab autovärvimisest ise osa võtta. Sissepääs näitusele ja publikuprogrammis osalemine on tasuta.
„Silmitsesin autot ikka ja jälle. Lõpuks tuli mul mõte kujutada autot sellisena, nagu oleks sisemus väljastpoolt näha,” kommenteeris üks kunstnikest − David Hockney – 1995. aastal valminud…
Neljapäeval, 11. aprillil kell 17.30 kutsub Niguliste muuseum järjekordsele loengule „Naised ja naispühakute kultus keskaegses Tallinnas: püha Gertrud hansakaupmeeste ja rändurite kaitsja” sarjast „Pühakud”. Sel korral räägib Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi vanemteadur ja kunstiteadlane Anu Mänd pühast Gertrudist keskaegses kunstis. Osalemine muuseumi sooduspiletiga.
Loengus tutvustatakse lähemalt üht keskaja populaarseimat naispühakut ja tema kujutamist kunstis. Püha Gertrud, kes elas 7. sajandil, sai tuntuks Nivelles’i kloostri asutaja ja abtissina ning palverändurite kaitsjana. Tema…
Kolmapäeval, 10. aprillil kl 18.00 toimub Kadrioru kunstimuuseumis kuraator Kerttu Männiste juhtimisel eksklusiivne ekskursioon näitusel „Repin. Vene suurmeistri elu ja looming Soomes”. Samal ajal on töötoas 5–11-aastastele lastele temaatiline muuseumitund „Portree – võõrad silmad”. Osalemine muuseumipiletiga.
„Realisti ja talupojatemaatika kujutajana tuntud Ilja Repin oli kaasaegsete hulgas ka kõrgelt hinnatud portreekunstnik,” ütles üks näituse kuraatoritest Kerttu Männiste. „Tellimusportreede kõrval on kunstnik suure soojusega korduvalt jäädvustanud oma pereliikmeid, sõpru ja mõttekaaslasi. Seekordne kuraatoriekskursioon…
Reedest, 5. aprillist saab Kumu kunstimuuseumi fuajees ja multimeedia saalis vaadata arvutimängude näitust „Mängime?!”, mis koosneb valikust Saksamaal ja Prantsusmaal arendatud ja välja antud kaasaegsetest mängudest. Näitus kutsub mängulisele jalutuskäigule läbi digitaalsete mängude mitmekesise maailma, kus piirid meelelahutuse, õppimise ja kunsti vahel on muutunud ähmaseks. Esindatud on nii sõltumatud label’id kui ka suured mängud, nii action- kui ka õppimismängud, samuti olemasolevate žanrite esindajad ning tulevikutrendide näited. Sissepääs tasuta.
Saksa ja Prantsuse…
Kolmapäeval, 3. aprillil kell 18 tutvustab kunstiteadlane Jüri Kuuskemaa Mikkeli muuseumis näitust „Kollektsionääri kirg. Hõbe ja graafika Reinansi kogust”. Samal ajal toimub töötoas lasteprogramm 5–11-aastastele lastele. Osalemine muuseumipiletiga.
Jüri Kuuskemaa, kes tundis kollektsionäär Alur Reinansit isiklikult, räägib meeleolukatest kohtumistest tema perekonnaga. Ekskursioonil tuleb näituse eksponaatide põhjal juttu Eesti hõbedakunsti ajaloost, kuid samuti sellest, milline oli Alur Reinansi isiklik suhe kogusse kuulunud haruldaste hõbeesemetega. Jüri Kuuskemaa mälestusi Alur Reinansist on võimalik lugeda…
Kolmapäeval, 20. märtsil kell 18 peab japonoloog Rait Piir Kumu kunstimuuseumis loengu teemal „Animatsiooni roll narratiivi esitamisel”. Loeng on seotud näitusega „Ulmelised ruumid ja linnavisioonid. Jaapani animatsiooni kõrghetked”. Jaapani legendaarsete animefilmide režissööride ja filmikunstnike originaaljoonistuste näitus on esimene omataoline projekt Euroopas ning on Tallinnasse jõudnud Berliinist ja Madridist. Osalemine muuseumipiletiga.
„Jaapani animatsioon on tõmmanud inimesi juba aastakümneid oma huvitavate ja mitmekülgsete lugude ning värvikate karakteritega,” ütles Rait Piir. „Anime jutustatavad lood…
Reedest, 22. märtsist saab Adamson-Ericu muuseumis vaadata näitust „Sumi-e. Jaapani traditsiooniline tušimaal”. Väljapanek tutvustab Jaapani traditsioonilise kunstikultuuri üht iidsemat ja hõrgumat valdkonda – tušimaali. Näitusel on Rahvusvahelisse Sumi-e Assotsiatsiooni kuuluvate jaapani kunstnikke tööd klassikaliste teemakäsitluste võluvatest arendustest kaasaegse maailma tõlgendusteni.
Lugupeetud ajakirjanikud! Neljapäeval, 21. märtsil kell 12 tutvustavad
Adamson-Ericu muuseumis (Lühike jalg 3) uut näitust kuraatorid Kersti Koll ning ühingu Ars Orientalis esinaine Taimi Paves.Lisaks on haruldane võimalus näha klassikalise tušimaali tehnika…
Neljapäevast, 21. märtsist saab Niguliste muuseumis neljal märtsi- ja aprillikuu neljapäeval vaadata Eesti ajaloolisi mängufilme. Igavikulistele teemadele keskenduvad filmid kõnelevad elu ja surma tähendusest, usust ja lunastusest, inimese tegudest ja nende eest vastutuse kandmisest. Osalemine muuseumi sooduspiletiga.
Näitusega „Ars moriendi – suremise kunst” kaasnevate kinoneljapäevade avafilmina saab 21. märtsil kell 18.00 vaadata Anton Hansen Tammsaare romaani „Põrgupõhja uus vanapagan” ekraniseeringut (režissöörid Jüri Müür, Grigori Kromanov, 1964). Filmi juhatab sisse EELK Usuteaduse…
Neljapäevast, 28. märtsist algavad Kadrioru kunstimuuseumis elamusõhtud „Repin. Kunstniku kirg”. Koostöös Tallinna Linnateatri ja Eesti Vene Teatriga saab märtsi, aprilli ja mai valitud neljapäevaõhtutel nautida Kadrioru lossis suure vene maalikunstniku Ilja Repini loomingut intiimses ja ajastutruus õhkkonnas. Toimub eksklusiivne kuraatoriekskursioon näitusel „Repin. Vene suurmeistri elu ja looming Soomes”. Pärast ekskursiooni pakub kokk Alik Birindzi Kadrioru lossi peasaalis venepäraseid suupisteid.
„Ilja Repini Soome-perioodi loomingut tutvustav näitus toob vaatajate ette selle osa kunstniku…
Kasutame küpsiseid seadme teabe salvestamiseks ja ligipääsuks selle andmetele. Kui nõustute selle tehnoloogia kasutamisega, võimaldab see meil töödelda sirvimiskäitumist ja teie harjumusi sel saidil. Küpsistest keeldumine võib negatiivselt mõjutada mõningaid funktsioone ja võimalusi.
Funktsionaalsed
Always active
Vajalikud, et te saaksite segamatult portaali eri osade vahel liikuda.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
Kasutatakse lehe külastatavuse statistika kogumiseksThe technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.