Venemaa piiride äärde on tekkinud riigid, mis kujutavad endast demokraatia katsepolügoone ning mille majanduslikust edust sõltub poliitiline meelsus ka ida pool.
Ei jäta just enesekindlat muljet niisugune Eesti, kes vajab – ja üha rõhutab, et vajab – kinnitust, et Venemaa ikka loobub, ka tänapäeval ja tulevikus loobub, oma suveräänõigustest Eesti üle.
Islamistlik pööre oleks paljudele valgetele heteroseksuaalsetele meestele teretulnud konservatiivne revolutsioon – tagasipöördumine vana hea korra juurde.
Aastake tagasi kurdeti Sirbis, et eesti film on sattunud intellektuaalsesse suluseisu, kuna ei osata enam rääkida muust peale valge keskealise heteroseksuaalse mehe keskeakriisi.* Ja alati olevat peaosas seesama arhetüüpne keskealine valge mees – Juhan Ulfsak! Prantsuse ilukirjandusega pole vist lood palju paremad, sest ka Michel Houellebecq kujutab oma viimases romaanis – jälle! – keskealise heteromehe keskeakannatusi.
Tõsi,…
Arvustustes on avaldatud rohkelt imestust edu üle, mis on saatnud Thomas Piketty tüsedat ja arve täis raamatut „Kapital XXI sajandil”. Tegelikult pole väga põhjust imestada. Raske on panna vastu teooriale, mis on ülilihtne, lubab seletada aastasadu kestnud arengut ning – kõige tähtsam – kutsub esile ahhaa-efekti, kuna näitab siin ja praegu meie silme all toimuvat…
Ellujäämismure on eesti autoreid ikka ja jälle ajendanud sõnastama vaieldamatu kestmisnõude, mille iga eestlane peab omaks tunnistama.
Ado Grenzstein, Eesti haridus. Koostanud Simo Runnel, toimetanud Iti Tõnisson. Kujundanud Kaljo Põllu. Sarjas „Eesti mõttelugu”. Ilmamaa, 2013. 544 lk.
Praegune diplomaatiline võitlus ei käi seega mitte selle üle, kas tarvis on rohkem või vähem Euroopat, vaid tulevase Euroopa poliitilise värvingu üle.
Ulrich Beck, Das deutsche Europa: Neue Machtlandschaften im Zeichen der Krise, Frankfurt am Main, Suhrkamp Verlag, 2012. 80 lk.
XIX sajandi lõpus kirjutas ajaloolane John Seeley Briti impeeriumi kohta, et see omandati…
Ilma irooniata saab nentida, et Euroopa Liit on vähemalt rahvusküsimuses olnud leninistlik projekt. Kui otsida talle ideoloogilist paarikut, siis sobib selleks USAst paremini Nõukogude Liit.
Jürgen Habermas, Zur Verfassung Europas. Ein Essay, Suhrkamp Verlag, 2011.
Kummaline mõelda, aga kümmekond aastat tagasi kurtis Jürgen Habermas selle üle, et Euroopas pole kriisi. See oli aeg, kui Saksamaal…
Eestis räägitakse sageli rahva võõrandumisest võimust, kuid tegelikult on eestlaste usaldus riiklike institutsioonide, näiteks parlamendi ja valitsuse vastu palju suurem kui lõunanaabritel ja ka Euroopa Liidus keskmiselt. See oli üks põhjus, miks Eestis oli 2008. ja 2009. aastal võimalik majanduskriisile väga kiiresti reageerida ja miks inimesed tänavale ei tulnud. Poliitikaga, mida toona aeti, võib…
Weberi sõnul tuli selle asemel, et võtta kalkuleeriva vaimu levimise suhtes negatiivne hoiak, nagu tegevat paljud kaasaegsed, kõiki ühiskondlikke arengusuundi väärtusvabalt uurida.
Max Weber, Poliitika kui elukutse ja kutsumus. Teadus kui elukutse ja kutsumus. Tõlkinud Henn Käärik, Jaan Isotamm ja Kaia Sisask. TL Ü Kirjastus, 2010. 169 lk.
Alati on põhjust rõõmustada, kui kõigi…
Facebook mitte niivõrd ei loo ega avarda ühiskondlikke võrgustikke, kuivõrd säilitab ja kinnistab kontakte.
„Me elasime taludes, siis linnades, ja nüüd hakkame elama Internetis” – nõnda ütleb Sean Parker filmis „Sotsiaalvõrgustik”, tähistades päeva, mil Facebooki kasutajate arv ületas miljoni piiri. Sellest päevast ei olegi nii palju aega möödas, kuid nüüdseks on Facebookil juba…
Selle kohta, kust Karl Popper leidis väljendi „avatud ühiskond”, on mitu versiooni. Ühe järgi tuli ta selle peale 1935. aastal esimest korda Inglismaad külastades. Londonis avas ta akna ning tema kitsasse korterisse, kus ei saanud isegi kohvrit korralikult lahti teha, tungis värske õhk. Nagu Popper hiljem jutustas, mõjunud kogu see olukord talle toona vaba…
Selle kohta, kust Karl Popper leidis väljendi „avatud ühiskond”, on mitu versiooni. Ühe järgi tuli ta selle peale 1935. aastal esimest korda Inglismaad külastades. Londonis avas ta akna ning tema kitsasse korterisse, kus ei saanud isegi kohvrit korralikult lahti teha, tungis värske õhk. Nagu Popper hiljem jutustas, mõjunud kogu see olukord talle toona vaba…
Niklas Luhmann, Sotsiaalsed süsteemid. Tõlkinud Piret Metspalu, Ilmamaa, 2009. 896 lk.
Igal ajal on oma kangelased. Nõnda on see ka akadeemilises maailmas, kus mõned autorid kipuvad ühel või teisel ajal esile tükkima ja kujunema vastupandamatult tsiteeritavaks. Niklas Luhmanniga juhtus see 1980. aastate lõpus, kui tema ühiskondlike süsteemide teooria vastu hakati huvi tundma kõikjal…
Siiani pole eriti uuritud põhjuseid ja viise, kuidas Eesti haritlased 1940. aastal punase võimuga kohanesid.Lauri Mälksoo, Rahvusvaheline õigus Eestis. Ajalugu ja poliitika. Argo, 2008.Me elame uues uljas maailmas. Vähemalt nõnda ütles president Toomas Hendrik Ilves möödunud aasta lõpus Londonis peetud kõnes. Ilvese sõnul leidis 2008. aasta augustis, kui Venemaa sõjavägi tungis Gruusiasse, aset…
1. Milline näib pärast 2008. aastat olevat globaalse kapitalismi tulevik ja tervis?
2. Kas on karta, et õhtumaad on sunnitud käegakatsutavas tulevikus oma elustiili ja hoiakuid muutma?
3. Möödunud sajand tähistab formaalselt kolonialismiperioodi lõppu. Kas on loota, et arvukad mittelääne kultuurid liiguvad alanud sajandil väärikama ja tänasest pingevabama iseolemise poole?
4. Kui ohtlik on…
Kui Nõukogude Liidus tähistati 1977. aastal Suure Sotsialistliku Oktoobrirevolutsiooni 60. aastapäeva, mõtles ehk nii mõnigi Leonid Brežnevi kõne kuulaja ajaloo kombele vempe mängida. Vananev parteijuht rääkis sellest, kuidas 1917. aasta revolutsioon oli võitu saanud „ajaloo inertsist”… ometi ei saanud just 1970. aastate stagnatsiooni ja gerontokraatia tingimustes enam olla kahtlust, et revolutsiooni spontaanne ind…
Saša Pepeljajev on „tsuaFis” liiale minnes poolele teele pidama jäänud.
Pepeljajevi „tsuaF” esietendus novembris NO-teatris kõrgema lavakunstikooli 23. lennu üliõpilaste diplomilavastusena. INGA VARES
Sotsioloogiaprofessor Helmut Willke Nõukogude Liidu lagunemisest, ebavõrdsusest uues „kohatus” ühiskonnas ning teadmiste ja teadmatuse paradoksaalsest seosest.
Urmas Pappel
Kasutame küpsiseid seadme teabe salvestamiseks ja ligipääsuks selle andmetele. Kui nõustute selle tehnoloogia kasutamisega, võimaldab see meil töödelda sirvimiskäitumist ja teie harjumusi sel saidil. Küpsistest keeldumine võib negatiivselt mõjutada mõningaid funktsioone ja võimalusi.
Funktsionaalsed
Always active
Vajalikud, et te saaksite segamatult portaali eri osade vahel liikuda.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
Kasutatakse lehe külastatavuse statistika kogumiseksThe technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.