Mure muusikaajakirjanduse pärast on Eestis olnud pidev. Muusikakriitika olukord oli erutav teema nii enne sõda kui nõukogude ajal, tänasest rääkimata.
Järelkasvu innustamiseks viidi aastal 1973 ajalehes Sirp ja Vasar läbi muusikateemaliste kirjutiste konkurss, mille esikoha pälvis Urve Lippus. Hiljem pole Sirbis taolist mõõduvõtmist enam tehtud. Praegune olukord on murettekitav: toimetused otsivad kirjutajaid/rääkijaid tikutulega taga. Hiljutisest kultuuriaja-kirjanduse uuringust selgus, et väljaannete muusikaküljed paeluvad kultuuripublikut vähe, muusika pole igapäevameedias oluline teema. Pärast pikka…
On levinud arvamus, et eestlastele üldiselt ei meeldi võõraste hõimude muusika. Me ei ole selles kaugeltki üksi. Ka idasakslased näevad oma kultuuriruumi enamasti suletuna, sest maailmakuulsate suurkujude looming on selle ruumi eelnenud sajanditel täitnud geniaalse klassikaga ja sellest justkui piisab.
Sügisvärvides Leipzigis on pühapäevahommikul vaikne. Suurte turistigruppide hooaeg on läbi, suuri pagulashorde kesklinnas ei näe. Leipzig on tulvil ajalugu, siin saab tajuda Bachi, Goethe, Wagneri, Mendelssohni ja paljude teiste suurnimede jalajälgi.…
Helena Tulve: „Muusika kirjutamine on see, mis võimaldab iseennast tagasi ühendada tervikusse, mis muidu kipub ära kaduma.“
Helena Tulve muusikas on kihiline ja voogav, seesmiselt võnkuv heliruum ja värviline kõla. Tema loomingus on olulistena kohal looduse protsessid, ökoloogiline maailmatunnetus ja idamaine ajafilosoofia. Paljudele oli üllatuseks, et üks rahvusvaheliselt tuntumaid Eesti nüüdisheliloojaid võttis paar aastat tagasi vastu väljakutse tegutseda muusikaelu korraldamise võtmepositsioonidel, Eesti muusika- ja teatriakadeemia prorektori ja Eesti muusika…
Reinvere loomingus on siiani olnud kaks lahknevat liini. Üks on modernistlik suund, näiteks tema „Reekviem“ ning muud erilise helitämbriga ja sõnale toetuvad multimeediateosed. Teine on rohkem klassikaline suund, mille aluskivi on „Loodekaar“ ja mitmed sellele järgnenud oopused. Mind huvitaski „Peer Gynti“ vaatama minnes kõige rohkem Jüri Reinvere muusika, täpsemini küsimus, millise loomingulise…
Virmaliste festival 23. I – 1. II Tromsøs (Norra).
Tromsø on vana linn, põhjamaiste kaubateede ajalooline kohtumispaik, Põhja-Norra suurim kultuurikeskus. Maheda kliima tõttu on Tromsø atraktiivne talvepuhkuse paik ning südatalvel, kui polaaröö on möödas, külastab linnakest tuhandeid turiste, suusatajaid ja puhkajaid. Just jaanuaris-veebruaris on ka virmaliste kõrgperiood. Seda loodusimet, taevakaare valgus-show’d tulevad vaatama…
Pariisis UNESCO majas 1950ndatel algatatud heliloojate rostrum toimus tänavu Prahas 28. – 31. maini raadio muusikastuudiote majas Karlinis – ajaloolises palees, kus on asutatud nii Tšehhi kompartei kui Tšehhi 90aastane raadio. Oli jahe ja vihmane nädal, päev pärast rostrumi lõppu hakkas Vltava tõusma ning linna uputama.
Tänavu võttis rostrumist osa kolmkümmend raadiojaama ning…
XIV Hiiumaa kammermuusikapäevad, Camille Saint-Saënsi ooperi „Simson ja Delila” kontsertettekanne: esitasid Tuula Paavola (metsosopran), Roland Liiv (tenor), Arto Hosio (bariton), kammeransambel Ville Matvejeffi juhatusel ning tantsija Tiina Myllymäki 13. VII Kärdla kirikus.
Juba neliteist aastat Hiiumaa suve muusikaga rikastanud Hiiu kammermuusikafestivali tänavune suurim ettevõtmine oli Camille Saint-Saënsi ooperi „Simson ja Delila” kontsertettekanne Kärdla…
Rahvusvaheline heliloojate rostrum 22. – 25. V Stockholmis
Rahvusvaheline heliloojate rostrum on uue muusika võistlus, kus raadiotoimetajad kuulavad ja hindavad uut muusikat helilindistuste vahendusel ning valivad oma programmis tutvustamiseks helikunstiteoseid. Maailma muusikapilt on väga kirev ning aasta-aastalt on järjest raskem rostrumil osalenud poolesaja teose kohta midagi üldistavat öelda. Seekord võttis rostrumist osa 27…
Peterburi Filharmoonia Suur saal on olnud eesti muusikutele erilise tähendusega. Nõukogude võimu aastatel oli esinemine selles saalis karjääri tipp, unistuste piir. Just seal kogeti klassikalise muusika suurhetki, esinesid Svjatoslav Richter, David Oistrahh, Jevgeni Mravinski ning Nõukogudemaad väisanud välismaa kuulsused. Nüüd unistavad eestlased Concertgebouw’sse või Carnegie’ Halli pääsemisest ja Peterburi Filharmoonia laval on…
„Sacred voices” 2: Dhafer Youssef ja Vox Clamantis 26. IX Tallinna Jaani kirikus.
Ülemaailmse muusikafoorumi avaõhtul kogunes Tallinna Jaani kirikusse arvukas ja kirju publik kuulama maailmamuusik Dhafer Youssefi ja eesti ansambli Vox Clamantis kava „Pühad hääled” 2. Kultuure ristav projekt oli väga sobiv kogu maailma muusikuid ühendava koosoleku kultuuriprogrammi, ent Eestis on ka…
Eelmisel nädalal avas Helsingis uksed kaua oodatud Musiikkitalo. Muusikakeskuse katuse all on nüüdisaegne kontserdisaal 1700 kuulajale ja viis väiksemat saali, uue kodu said Soome Raadio Sümfooniaorkester, Helsingi Linnaorkester ning Sibeliuse akadeemia. Piduliku avakontserdi avas Sibeliuse „Finlandia” 31. augusti õhtul. Paljudel kohalviibijatel olid silmad märjad – lootus saada oma kontserdimaja on täitunud!
Rahvusvahelist heliloojate rostrumit peeti tänavu juba 58. korda. See heliloomingu konkurss, kus muusikat tutvustavad raadiojaamad, ei kaota muutuvas ajas aktuaalsust. Nüüdismuusika otsib kuulajaid ja endistviisi on sel enim kontakte raadiote mõjualas. Ka rostrum on aastakümnetega muutunud – vähem vormilt, rohkem sisult. Ürituse jätkumise tagab professionaalne korraldav tiim, mida juhib juba aastaid Rahvusvahelise…
Hiiumaa põhjapoolseim ots Tahkuna poolsaar näib üksildane ja mahajäetud isegi suvel. Hiiumaa ilusaimad valge laulva liivaga rannad on tühjad. Sõites mööda männimetsas vooklevat teed, pole näha elumaju ega infrastruktuuri – bussipeatusi ega poodi, üksnes puukirik surnuaias ja endisesse koolimajja asutatud turismikeskus Malvastes. Tahkuna mets on täis militaarseid jälgi, mitme sõja tarbeks rajatud…
Hiiumaa kontserdisuvi oli tänavu rikkalikum kui kunagi varem. Kõrvalist saart, kus kontserdi korraldamise kulusid peetakse kalliks, külastasid mitu suvetuuri ja samuti jätkusid eelmiste suvede festivalid. Rohelise maja sein Kärdla keskväljakul kirendas plakatitest ja mõnel päeval võis valida koguni nelja atraktiivse kontserdi vahel. Ka pakutava stiilivalik oli lai, keelpillikvartetist populaarse rännulauliku ja n-ö…
Uue muusika ülevaatus, tribüün ja kõnetool ehk rahvusvaheline heliloojate rostrum toimus tänavu Lissabonis. Nädal aega kuulasid 31 riigi raadiotoimetajad Gulbenkiani keskuse konverentsisaalis uut muusikat ning 4. VI avaldati kuuldud 67 helitöö hulgast välja valitud parimate teoste nimekiri. Sellesse jõudsid mõlemad Klassikaraadio esitletud eesti heliloojate teosed: Toivo Tulevi „I said, Who are You?…
Meenutades Ofelia TuiskuVõib juhtuda, et saad inimesega tuttavaks ja justkui sõbruned temaga alles siis, kui ta on juba ammu surnud. Vanad raadiosaated 1960. aastate lõpust tutvustavad Ofelia Tuisku (1919– 1981) kirgliku muusikaajakirjanikuna praegustele muusikast mõtlejatele ja kirjutajatele, kes mäletavad tema nime vaid keskkooli muusikaõpiku kaane pealt. Kui sedagi.
Minu suvekontserdid toimuvad põhiliselt Hiiumaal või raadiolainete vahendusel. Orelifestivali ja „Klaaspärlimängu” olen juba aastaid kuulanud just raadiost. Kui jätta kõrvale silmaga saadav osa elamusest, on raadioülekanne kohapeal kuuldavast isegi kvaliteetsem, sest heli on paremini balansseeritud ja muusika „lähemal”.
Kaheksa portreed. Autorid Kristina Kõrver, Gerhard Lock, Maria Mölder, Sofi Oksanen, Ia Remmel, Anu Sõõro ja Evi Arujärv. Koostanud ja toimetanud Evi Arujärv. Eesti Muusika Infokeskus, 2009. 196 lk.
Eesti heliloojate portreekogumike sarjale on kaua järge oodatud. Minu õpinguaastatel oli kaasaegse eesti muusika kohta põhiallikas „Kuus eesti tänase muusika loojat” ja sellele järgnenud…
Kasutame küpsiseid seadme teabe salvestamiseks ja ligipääsuks selle andmetele. Kui nõustute selle tehnoloogia kasutamisega, võimaldab see meil töödelda sirvimiskäitumist ja teie harjumusi sel saidil. Küpsistest keeldumine võib negatiivselt mõjutada mõningaid funktsioone ja võimalusi.
Funktsionaalsed
Always active
Vajalikud, et te saaksite segamatult portaali eri osade vahel liikuda.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistika
Kasutatakse lehe külastatavuse statistika kogumiseksThe technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.