Rahutu keraamika versus meditatiivne ruumiinstallatsioon

Rahutu keraamika versus meditatiivne ruumiinstallatsioon

Sergei Issupovi näitus „Siin ja seal” 7. – 24. IX ja Marit Ilisoni näitus „Teine” kuni 15. X Hopi galeriis.

Tarbekunstigalerii Hop on pisike, kuid kontsentreeritud mõtet ja üllatusi pakkuv näitusepind. Nii saab seal ikka ja jälle näha paeluvaid, üksteisele otse vastanduvaid näitusi.
Keraamik Sergei Issupovi näitus „Siin ja seal” tõi publikuni omapärast vürtsi. Eksponeeritud teoste vahel oli seletamatu pinge ja ärevus: galerii oli justkui kihav loomaaed, kus elukad jälgisid üksteist ja külastajaid ning viimased omakorda loomi. Igal teosel oli oma energia ja roll: võimsad, väge täis massiivsed keraamilised pead, mille nägudes kohtusid eri rasside näojooned ning millest õhkus keskendumist ja võimu. Sealsamas jälgisid mängu ärevil ahvinäod ning võikustunnet, kannatust, rahutust, aga ka juhmust väljendavad naisepead. Mitmed teosed koosnesid nii skulpturaalsest kui maalilisest osast ning üleminek kolme­mõõtmelise ja tasa­pinnalise kujutamisel oli üllatavat loomulik ja nauditav. Väga paljudes töödes kajastus seksuaalsuse teema ja ka siin valitses pinge ja ebamugavus. Nendes töödes pole tege­mist ilusa ja harmoonilise seksuaalsusega: neis oli hoopis pimedat iharust, võimuvõitlust, häbi, alandust, kurbust, inetust. Õhk väreles. Kõigil oli väga ebamugav. Ainult massiiv­sed ke­raamilised pead seisid väärikalt ja jõuliselt, nagu maailma alustalad.
Marit Ilisoni näitus „Teine” lööb seevastu õhu ärevusest puhtaks ning pakub asemele suisa meditatiivse keskkonna. Ilison on galeriiruumi laest rippuvate mustade niitide abil loonud suure kuubi. Eemalt silmitsedes on installatsioon nii konkreetse vormiga, et selle materjali ei pruugi tabada. Kuubi üla- ja alaosa ning küljed on valgustuse mõjul eri tooni. Kohati mõjub kuup hõredamalt, kord tihedamalt, kuigi niidid on asetatud korrapäraselt. Kuubi sees on tühimik, mille sisse ja ümber ning millest läbi võib külastaja liikuda. Kuubis liikudes loovad niidid silmade ees virvenduse, mis meenutab triipkoodi või televiisori säbrelust. Kü­lastaja on ühtäkki sattunud mingisse ebareaalsesse keskkonda, mis tundub palju suurem ja avaram, kui see on tegelikult. Ometi ei tekita see ebamugavust, vaid otse vastupidi: pehmes kuubis liikumine looduse helidega seotud muusika taustal loob hoopis väga rahuliku ja meeldiva tunde, nii et ei kiirusta gale­riist lahkuma. Installatsioon on teostuselt nutikas ning mõjub ühtaegu delikaatse ja meeldejäävana. Issupov ja Ilison on rakendanud täiesti erinevaid vahendeid sootuks erinevate eesmärkide saavutamiseks, kuid on ühtviisi edukad soovitud tulemuse saavutamises ning põnevate lahenduste kasutamises.

Sirp