48-tunnine ideemaraton

Anu Piirisild

„Vähem möla, pikem samm!” Sellise loosungi alla koondusid 7. kuni 9. veebruarini Tartus 48 tunniks 134 inseneri, tarkvaraarendajat, arhitekti ja disainerit, et luua distsipliinide koostööst sündivast sünergiast uusi leiutisi.

„Garaaž48 riistvara ja kunstid” („Garage48 Hardware & Arts”) erines tavapärastest arendus­nädalavahetustest selle poolest, et kõik osalejad pidid tegema käegakatsutava prototüübi. Nii toodigi vaatemängulisel tulemuste esitlusel publikule näha kõrge kontsaga kingade kandmisest tekkivat valu leevendav abivahend – kinga sisetalla modelleerija („Heelies”), seadeldis „Rahu”, mis saadab eaka lähedase kukkumise kohta mobiilile teate, beebi märjaks saanud mähkmetest märguandja („DiaperBell”), satelliidi toiteplokk („CrystalSpace”), hobifotograafide abivahend („Slider’s Club”), kleidi külge pandud tuled ja neoonjuhtmed reageerima panev LED-lampidega diskokuul („HmDress”), toolilt püstitõusmist meelde tuletav aparaat („Lazazy”), lendav aerosoolvärvi pihustaja-droon („Mural Drone”), hüdropooniline linnafarm („Internet of Greenhouse”), langevarjurite mänguasi („FreeFall Ball”), kõnelejat järgiv veebikaamera („Aimond Labs”), seadeldis („Sensey”) mõõta ja visualiseerida energiatarbimist kodumajapidamises, tantsuplatsil tehtavate pöörete lugeja („Turn-o-meter”), muusikakontroller („Rugged Remote”), asjade kadumisest märguandja („Smart Inventory”), mänguasi kassidele („Rolly Cat”), muinasjutte rääkiv kaisukaru („Teddybear Mimmi”), lumme pissimise robot („Mingo”) ja puidust iPadi hoidja („tWud”).
Suur osavõtjate arv, rohke publiku huvi ning ideest lahenduseni jõudnud prototüübid kinnitasid, et aeg riistvarale ja disainile suunatud arendusnädalavahetuseks oli küps ning valitud  teema õige. Selleks, et toode looks majanduslikku ja kultuurilist lisandväärtust, on peale hea idee vaja ka suurepärast teostust. Garage48 asutaja Priit Salumaa andis üritusele kiitva hinnangu: „See oli tehniliselt väga keeruline hackathon.* Meie lootus, et käidaks välja võimalikult eripalgelisi ideid, täitus. Samuti läks täide soov, et võimalikult paljud töörühmad jõuaksid prototüübini. Muidugi oli alguses kahtlusi, kuna riistvaraga väheses ajalimiidis tegutsemine on keeruline, eriti kui seejuures tuleb algusest peale jälgida ka esitletava töö head väljanägemist. Päris mitu töögruppi pidi läbi proovima mitu lahendust või mõtlema oma lahenduse sõna otseses mõttes 180 kraadi ringi. See tekitas tõenäoliselt kõhedust ka osalejates endis. Kuid paanikat ei tekkinud, töö sujus ja tulemused on aplausi väärt.”
Ürituse formaat eeldas igasse töögruppi tehnoloogia, disaini ja turunduse  spetsialisti kaasamist, kuna jälgida tuli nii prototüübi ideelist, tehnoloogilist kui ka visuaalset atraktiivsust. Piiratud aeg tõstis esile iga grupi liikme teadmised ja oskused. Meeskondade suurus (4–11 inimest) lubas kiirelt tegutseda ning üksteiselt õppida. Oskusteavet jagati töögruppide vahel vabalt, vaatamata meeskondadevahelisele võistlusmomendile. Üheks olulisemaks sellistelt üritustelt kaasa saadud väärtuseks peale uue kogemuse ongi uued kontaktid, mis aitavad ka tulevasi ideid realiseerida. Korraldajad usuvad, et sündmus julgustab tehnoloogiavaldkonna inimesi, disainereid, arhitekte ja kunstnikke omavahel koostööd tegema ning eksperimenteerima.
Esitlusel hindas žürii ideed, teostust, esitlust ja prototüübi potentsiaali, mis tõi üldvõitjaks „kinga sisetalla modelleerija autorid, kes said ka publiku lemmiku tiitli. Valmistatud prototüübid näitasid, et kõik uudne ja põnev ei pea tingimata olema kõrgtehnoloogiline. Meie elu võiksid mugavamaks ja põnevamaks teha kõik 19 leiutist. Ürituse õnnestumisele viitab ka see, et korraldajad Garage48, Tartu ülikool  ja Eesti kunstiakadeemia on valmis edaspidigi oma jõu ja nõu ühendama. Garage48 välja töötatud formaat, mida varem on rakendatud enamasti mobiili- ja veebilahenduste genereerimiseks, tõestas end suurepäraselt ka riistvaralahenduste puhul. Garage48 kogemuste valguses oli „Riistvara & kunstid” nelja aasta 33 ürituse seas kõige osavõtjaterohkem ning väidetavalt ka senistest kõige põnevam üritus.
„Konkurentsivõimelise toote loomisel tuleb kaasata parim disaini-, tehnoloogia- ja majandusalane oskusteave,” on veendunud kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna dekaan ja žüriiliige Toomas Tammis.
Priit Salumaal on tööde tulevikku raske ennustada: „See sõltub väga paljudest asjaoludest, näiteks sellest, mil määral on grupi liikmed edasiminekust motiveeritud, kas leitakse toetajaid või kasutajaid. Garage48 eesmärk pole teha idufirmasid, vaid luua viljakas keskkond kogemuste  ja kontaktide vahetuseks. Kui 2–5% esitletud prototüüpidest jõuab reaalse tooteni või poelettidele, on see juba väga hea tulemus.”

* Häkkimise ja tarkvaraarenduse maraton.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht