Betoon on plastiline, voolav ja hästi vormitav

Aasta betoonehitise konkursi võitis Tondiraba jäähall

AADU KANA

Võistlus „Aasta betoonehitis” ei ole arhitektuurivõistlus, kuid selle keskmes (ja peaauhinna saaja) on arhitekt. Iga ehitis algab ideest. Mõnel korral on peaauhinna saanud konstruktor, mõnikord insener. Seda spetsiifiliste objektide nagu Puurmani sild, puisteainete terminal Muuga sadamas, Vesilennukite angaari rekonstrueerimine puhul.
Konkursi eesmärk on leida ja esile tõsta ehitised, mille nägusus ning efektiivne ja ökonoomne teostus demonstreerivad tabavalt betooni kui materjali eeliseid. Konkurss soovib kaasa aidata betoonarhitektuuri, betoonitehnoloogia ja betoonehituse arengule ning tõsta betooni mainet.
Auhinda antakse välja juba 15. korda. Selle ajaga oleme Eestis jõudnud selleni, et saame julgelt rääkida terminist „betoonarhitektuur“. Betoon materjalina on edukalt kasutuses nii avalike, elu- kui ka tööstushoonete ja taristuobjektide juures. Betoon on plastiline, voolav, hästi vormitav. Betoon on värviline. Betoonil on palju rohkem kui 50 varjundit.
Seekordse võistluse 13 nominenti tõid meie ehituse üldpilti uusi aktsente.

Tondiraba jäähall Tallinnas

Tondiraba jäähall Tallinnas

Eesti betooniühing

Peaauhind: Tondiraba jäähall Tallinnas
tellija: Tallinna Spordi- ja Noorsooamet
arhitektuur: Kadarik Tüür Arhitektid
konstruktor: Civen, Novarc Group
ehitaja: Merko Infra, Merko Ehitus Eesti
betoonitööd: Merko Ehitus Eesti
raketis: Peri
Sujuvas ja konstruktiivses koostöös rajatud arhitektuurselt lihtne ja kena, ehituslikult keeruline hoone. Paljude kasutusvõimalustega jäähall eristub teistest põhjamaa jäähallidest just põhjalikuma disaini poolest. Ka arhitektid ise on rõhutanud, et maja sai ruumiprogrammilt pigem kultuurimaja kui lihtne spordihall. Tondiraba jäähall on hea näide ehitusprotsessist, kus kõik osalised maksimaalselt ühisele eesmärgile pühenduvad. „Koostöö arhitektiga oli väga konstruktiivne,“ on öelnud ehituse projektijuht Ahto Aruväli. „Kiitus arhitektide ja konstruktorite koostööle ja kaasamõtlemisele – töö on nauding, kui praktika ja ilu toimivad koos.“1
Jäähalli ehitanud Merko Ehituse projektijuht Ahto Aruväli võitis ka „Aasta ehitaja 2014“ konkursi. Jäähall rõõmustab spordi- ja kultuurisõpru laiemalt veel ka hea akustika ja ajakohase energiakasutusega. Ning loomulikult betoonitööde hea ja väga hea kvaliteediga. „Betooni ja puidu liit on selles ehituses eriti hästi õnnestunud,“ kirjutab Soome arhitekt Tarja Nurmi2, pidades silmas areeni kohal asuvaid liimpuitferme. Jääb vaid loota, et sellesse Lasnamäe spordilinnakusse kavandatavad uued hooned sobituvad ümbritseva keskkonnaga samaväärselt.

Eesti betooniühing

Eesti Vabariigi suursaatkonna hoone Pekingis

Eesti betooniühing

Eriauhind: Eesti Vabariigi suursaatkonna hoone Pekingis
tellija: välisministeerium
arhitektuur: arhitektibüroo Studio-3, Andres Põime, Lauri Vaimel, sisearhitekt Liisa Põime
konstruktor: Estkonsult
ehitaja: Alpine Mayreder Construction
betoonitööd: Beijing Zulin Formwork & Scaffolding, konsultant Aivars Alt (Tallinna tehnikakõrgkool)
raketis: Beijing Zulin Formwork & Scaffolding
Arhitektuurselt kõrgel tasemel töö, betooni suurepärane eksponeerimine nii eksterjööris kui ka interjööris. Rohkem kui 6000 km kaugusel täiesti erinevas kultuuriruumis asuv unikaalne objekt on valminud Eesti arhitektide ja inseneride mõttetööna ja juhendamisel. Omanäoline hoone on piirkonnas selgelt eristuv. Eesti betoonarhitektuuri eksport oma parimal moel.
Žüriile tekitas hoone kaugus muidugi probleeme. Eesti Vabariigi Pekingi saatkonnahoone oleks võinud kindlasti võita ka peaauhinna. See jäi saamata mitte sellepärast, et enamik žürii liikmeid ei olnud hoonet päriselt näinud, vaid hoone kohalike ehitajate puuduliku töökvaliteedi tõttu.

Eesti betooniühing

Ülemiste City parkimismaja Tallinnas

5 × Eesti betooniühing

Eriauhind arhitektile ja ehitajale: Ülemiste City parkimismaja Tallinnas
tellija: Tehnopolis Ülemiste
arhitektuur: Novarc Group, Ilmar Klammer
konstruktor: Nordecon Betoon, Andrei Kervališvili
ehitaja: Nordecon Betoon
betoonitööd: Nordecon Betoon
raketis: Doka Eesti
Tänavusel konkursil oli lausa kaks head näidet ajaloolise hoone renoveerimisest. 1950. aastatel Dvigateli tööstusparki rajatud telliskivist tehasehoone on arhitektide ja ehitajate tundliku ühistöö tulemusel muundunud suurepäraseks parkimismajaks. Peamine ülesanne tellijale, projekteerijale, ehitajale oli uue ja vana kihistuse ühildamine konstruktiivselt, esteetiliselt ja funktsionaalselt. Väga halvas seisus olnud vana fassaad renoveeriti ning toestati uute betoonkonstruktsioonidega. Valukoja parkimismaja on kindlasti üks ilusamaid ja omanäolisemaid Eestis.

Kortermajad  Tallinnas Kosemetsa teel

Kortermajad Tallinnas Kosemetsa teel

Eesti betooniühing

Eriauhind tellijale: kortermajad Tallinnas Kosemetsa teel
tellija: Kosemetsa OÜ
arhitektuur: Salto arhitektuuribüroo
konstruktor: Estkonsult
ehitaja: Rand ja Tuulberg
betoonitööd: Savekate
Piritale rajatud kortermaja on üks võistlusele esitatud omanäolisemaid betooni kasutamise näiteid. Tellija on siin olnud betooni võimalustega arvestav ja materjalile andunud ehitaja. Kõik betoonpinnad on selle maja korterites jäänud haljaks ja nähtavale. Enamgi veel – betoonist on valmistanud sauna- ja köögisaar lastetoa laelampideni välja.

 

Eesti betooniühing

Vääna mõisa tall-tõllakuur Harkus

Eesti betooniühing

Vääna mõisa tall-tõllakuur Harkus
tellija: Vääna Külakoda, Harku valla­valitsus
arhitektuur: T-Linnaprojekt, Tiina Linna
konstruktor: TA-Konsult, Eero Tuhkanen
ehitaja: Vanalinna Ehitus
betoonitööd: HR Restauraator OÜ
raketis: Peri AS
Suurepärane näide, kuidas tänapäevaste materjalidega elustada sajanditevanune hoone. Aastaid kasutuseta seisnud ja lagunev mõisatall sai arhitekt Tiina Linna julge lahendusega tagasi uhke sammastiku, kaarestiku selle kohal ja hoone esialgse mahu.
„Valisin teostuseks kontrastiprintsiibi, et eristada uus ja vana ehitis ning välja tuua, millised on kaasaegsed betoonist lisandused. Mulle meeldib betoon väga, ma ei rikuks teda mingi kattematerjaliga,“ selgitas arhitekt Tiina Linna.

Žürii: Aadu Kana (Kunda Nordic Tsement), Eva Kiisler (ajakiri Ehitaja), Maritta Koivisto (Soome, SAFA arhitekt), Heiki Meos (ehitusinseneride liit), Johannes Pello (betooniühing), Indrek Peterson (ehitusettevõtjate liit), Enno Rebane (ehitusmaterjalide tootjate liit), Andres Saar (projektbüroode liit), Kalle Vellevoog (arhitektide liit).

1   Veronika Valk. „Litter on ümmargune“.  Sirp. 15. VIII 2014.
2   Taarja Nurmi. „Tondiraba Jäähall / Tallinn Arena jääurheilukeskus Tallinnassa“. „Betoni”, no 4 (dets), 2014.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht