Hain Toss 27. V 1939 – 30. VIII 2015

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Lahkunud on arhitekt Hain Toss. Pärast Viljandi II keskkooli lõpetamist 1957. aastal astus ta Tallinna Polütehnilisse Instituuti ehitusteaduskonna tööstus- ja tsiviilehituse erialale, kust suundus kahe aasta pärast Eesti Riikliku Kunstiinstituudi (ERKI) arhitektuuriteaduskonna 2. kursusele. Arhitektidiplomiga Toss suunati 1964. aastal Kohtla-Järve linna ehituse ja arhitektuuri osakonda, kus ta 1966. aastast teenis leiba peaarhitektina.

Aastatel 1971–1978 oli Hain Toss ametis Ehituskomitee linnade ja maa-asulate planeerimise osakonna peaspetsialistina ja 1978. aastast Riikliku Uurimis- ja Projekteerimisinstituudi Eesti Ehitusmälestised peaarhitektina. 1993. aastal alustas ta tööd Riigi Muinsuskaitseameti ehitismälestiste peainspektorina, kellena töötas pensionilejäämiseni 2009. aastal. Ta oli arhitektuurimälestiste eksperdinõukogu liige ja lõi selle töös kaasa veel ka pensionil olles. Hain Toss andis oma panuse ka tudengite õpetamisse ERKI linnaplaneerimise õppejõuna. Aastast 1993 oli ta rahvusvahelise muinsuskaitse nõukogu (ICOMOS) liige. Eesti Arhitektide Liitu kuulus ta 1967. aastast ning oli 1994. kuni 1997. aastani selle esimees.

Tema töölaual valmis mitmeid eramu- ja suvilaprojekte, aga ka elamute rekonstrueerimislahendusi (Kohtu  5 Tallinnas). Suuremad tema projekteeritud hooned on Vasknarva ja Tammiku puhkebaas (1988). Kui sageli on muinsuskaitsja olnud arhitektile pinnuks silmas, siis Toss, olles muinsuskaitsja ja arhitekt ühes isikus, suutis üles kerkinud küsimused ja vaidlused lahendada diplomaatiliselt.

Hain Toss oli väga hea juht ja organisaator ning osav läbirääkija. Tema kui värvika isiku kohta liigub mitmeid legende. Üks neist räägib, et Toss olevat teiste juhitud koosolekutel alatasa magama jäänud, aga kui tema poole pöörduti, teadis ta täpselt, millest jutt käis. Hain Toss on andnud pressile arvukalt intervjuusid ning ise kirjutanud kommentaare ja artikleid. Tema sulest on ilmunud „Eesti ehitismälestised“ (1990). Palju lugenud ja mälumänguri teadmistega, hea anekdoodivestjana ning vaimuka inimesena oli Toss alati seltskonda teretulnud. Seltskond oli ka Hainile vajalik – Ku Ku klubi oli talle vaata et teine kodu. Hain Toss oli tore isa oma tütrele ja hea vanaisa tütrepojale.

Eesti Arhitektide Liit

ICOMOS Eesti

Hüvastijätmine 12. septembril kell 13 Tallinna krematooriumi väikeses kabelis. 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht