In memoriam: Heino Kerde

Heino Kerde 30. X 1927 – 10. III 2014

Heino Kerde õppis Tallinna Industriaaltehnikumis (hilisem Ehitustehnikum) aastail 1945–1947 ja lõpetas ehitusinsenerina Tallinna Polütehnilise Instituudi 1956. aastal. Tema tööelu algas ETKVLi ehitusvalitsuses 1948.–1956. aastani, viimased aastad oli ta valitsuse juhataja. Aastatel 1956–1966 oli ta Tsentrosojuzprojekti direktor ja 1966–1990 tegeles ENSV Ehituskomitee vastavates osakondades linnaplaneerimise ja ekspertiisiga. Sellest ajast oli ta ka arhitektide liidu liige.
Pärast Eesti iseseisvuse taastamist tegutses pensionile jäänud Kerde projektijuhina arhitektuuribüroodes Linnakujunduse Arendusbüroo AS ja Loob Projekt OÜ. 1990. aastatel töötas ta Hiiumaa muinsuskaitse inspektorina. Heino Kerde kuulus paljukannatanud põlvkonda, kellel oli sünniaastaga määratud ka poolevalik Teises maailmasõjas. Tema sõjatee lõppeski 1945. aastal nn Tšehhi põrgus, kust ta pika jalgsirännuga läbi sõjas muserdatud Euroopa õnnekombel Eestisse jõudis. Arukate kaasmaalaste abi päästis ta siin edasistest vintsutustest.
Noorelt saadud elukogemuse järjeks võib ilmselt pidada tema astumist Vabadusvõitlejate Liitu, mille juhatusse ta kuulus ja oli kahel korral selle esimees. Ta juhtis ka Maarjamäe ning Sinimägede sõjahaudade mälestuse korraldamist ja väljaehitamist Eesti Vabadusvõitluse Vääristamise Fondis. Heino Kerde oli Kotkaristi teenetemärgi kavaler. Ta oli vana kooli mees, kes tundis oma töövaldkonda peensusteni. Arhitekt Voldemar Herkel, kolleeg Tsentrosojuzprojekti ja Ehituskomitee päevilt, meenutab, et Kerdega oli rõõm koos töötada nii alluva kui ülemusena. Insenerina, väärtustas Heino Kerde head arhitektuuri ja aitas selle loomisele igati kaasa.
Leiname ja mälestame Heino Kerdet ja avaldame sügavat kaastunnet lähedastele.
Eesti Arhitektide Liit

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht