KOMMENTAAR

Sirp

Tartu Oskar Lutsu nimelise Linnaraamatukogu ja Tartu Kunstimuuseumi rahvusvahelise arhitektuurivõistluse žüriisse kuulusid Tartu abilinnapea Raimond Tamm (žürii esimees), Tartu abilinnapea Tiia Teppan, Tartu linnaarhitekt Tiit Sild, linnaraamatukogu direktor Asko Tamme, Tartu kunstimuuseumi direktor Reet Mark, kultuuriministeeriumi  esindaja Kristjan Karis, muinsuskaitse esindaja Ilona Merzin ja arhitektid Gianni Botsford (Suurbritannia), Hanno Grossschmidt, Indrek Allmann, Villem Tomiste ning Margit Mutso.  

     

Indrek Allmann, žürii liige;  Arhitektuurivõistlusi korraldatakse kõikjal maailmas selleks, et leida parim arhitektuurne lahend. Hea arhitektuur on innovaatiline, selle loomine tähendab tihtipeale üldlevinud reeglite eiramist. Võistluse žürii töö on otsustada, kas piiride nihutamine on andnud parema tulemuse. Žürii arutab ka võimalusi, kuidas parim töö viia kooskõlla regulatsioonidega. Vahel on selleks vaja muuta  tööd, vahel aga regulatsioone. Rahvusvahelise konkursi Marriott Riga hotelli puhul näiteks rikkus meie võidutöö osaliselt vanalinna ehitusmäärust. Et sellest olukorrast välja tulla, tuli osaliselt edasi arendada arhitektuurset lahendust, osaliselt otsustati aga muuta vanalinna ehitusmäärust. Tähtis on hea lõpptulemus! Ma olen olnud mitme arhitektuurivõistluse žürii liige, ka väljaspool Eestit, ja julgen  väita, et haruharva esitatakse töö, mis vastab kõigile võistlustingimustele. Antud võistlusel jäi ehk tingimustest välja lause: „Tingimuste eiramisel kaalub žürii idee realiseeritavust ja langetab vastavalt sellele otsuse töö edasise hindamise suhtes”.   

Hanno Grossschmidt, žürii liige: Miks žürii ei kõrvaldanud töid, mis ei vasta võistlustingimustele? Võistlustingimused kajastavad tõekspidamisi ja seisukohti, mis on fikseeritud seni tehtud eeltöö alusel. Sellisena neid tulebki võtta  ja ideevõistlusel peaks olema lubatud sellelt pinnalt edasimõtlemine. Tõekspidamised ja seisukohad võivad aja jooksul muutuda või vananeda, samuti võib nende vahel olla vastuolusid. Need, kes tingimustega vastuollu lähevad, võtavad riski, mis end mõnikord õigustab, sageli aga mitte. Kui nõuda, et tingimusi ei või kriipsu võrragi rikkuda, siis tähendab see, et alternatiivsed ja innovaatilised lahendused 
pole ideevõistlusel teretulnud. Selle konkursi puhul polnudki võimalik kõigile tingimustele vastavat tööd teha. Nõutav ruumiprogramm ei mahtunud lubatud ehitusmahu sisse ära. Sellise olukorra lahendamiseks ongi avalik ideevõistlus üks hea võimalus.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht