KOMMENTAAR

Peeter Pere, EALi esimees 

Esimesi vihjeid riigi vajaduse kohta peaarhitekti järele leiab 2004. aastal kirjutatud arhitektuuripoliitika tegevuskavast. Kes, kus ja millal selle mõtte esimesena välja käis, jäägu arhitektuuri- või poliitikaajaloo uurijate lahata, aga arhitektuuripoliitikale alusepanijate seltskonnast tuleks sel teemal kindlasti küsitleda Veljo Kaasikut ja Andres Alverit.       

Arhitektuuri ja avaliku ruumi pärast südant valutavate kaaskodanike hulgas on üha süvenenud tunne, et midagi on mäda siin Eesti riigis. Eks see oli ajendiks ja tõukejõuks kõnealustele protsessidele ja tänaseks on vormistatud dokument „Kontseptsioon. Arhitektuurivoliniku (riigiarhitekti, valitsusarhitekti) institutsiooni loomiseks”, mille autor on riigiõiguse asjatundja Jüri Raidla oma kolleegidega.         

Kontseptsiooni loomisel on läbitud mitmeid etappe, muu hulgas korraldati 2007. aastal koostöös kultuuriministeeriumiga konverents „Riik, arhitektuur ja ruumiline planeerimine”. Ürituse ja erinevate poliitikutega kohtumise käigus sai selgeks, et arhitektid vajavad arhitektuuripoliitika ja riigiarhitekti idee elluviimiseks asjatundlikku abi. Nii sai pöördutudki Jüri Raidla poole.         

Kontseptsiooni esialgse versiooni kirjutamine nõudis oma aja, dokumendi valmimise järel toimus 2009. aastal eespool nimetatud konverentsi jätk pealkirja all „Riik kui kodu”, mille korraldasid EAL, EKA, EAK ja kultuuriministeerium. Toonane  sõnum oli: Eestis on vaja koordineerivat institutsiooni, mis tegeleks arhitektuuripoliitika elluviimisega ning tõstaks esile ehitusvaldkonna vastutuse elukeskkonna loomise eest.       

2010. ja 2011. aastal korraldas arhitektide liidu juhatus koos kontseptsiooni autoritega rea kohtumisi mitme selle teemaga seotud valdkonna ministriga. Mõttevahetuse tulemusena tehti veel viimased täpsustused. Seega on nüüdseks  aega kulunud oma seitse aastat ja nurgakivi arhitektuuripoliitika elluviimiseks on paika pandud ja peagi saab lukukivigi oma kohale.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht