Mobiilne D-kaart

Veronika Valgu küsimustele vastab Eesti Disainikeskuse kommunikatsioonijuht Maris Takk. Tallinna disainikaardi mobiilirakendus D-kaart – mis see on? Tallinna disainikaarti on paberkujul välja antud juba 2006. aastast. Esimene kaart koostati disainiaasta projekti raames ja 2008. aastast annab kaarti välja Eesti Disainikeskus.1 Tallinna disainikaart on linnakaart, millel on kollaste numbritega tähistatud disainiga seotud paigad. Kaar­di pöördel on iga objekti kohta toodud lühike tutvustus koos täpse aadressi ja lahtiolekuaegadega. Kohtade ülesleidmist lihtsustavad ruumide vaateakendele paigutatud tunnuskleebised. Igal kaardil on kombineeritud kaks keelt: eesti-vene, inglise-saksa ja soome-rootsi. Tasuta kaardi leiavad huvilised Tallinna turismiinfopunktidest, disainikeskusest ning kaardil ära märgitud asutustest. Aastate jooksul on kaardi kujundust ja ka funktsionaalsust üsna palju muudetud ning 2013. aastal õnnestus esmakordselt välja anda ka kaardi mobiilirakendus D-kaart. Rakendus on tasuta allalaaditav.2

Kuidas disainikaardi mobiilirakendus valmis?

Rakendus valmis koostöös Regioga ja nii paberkaardi kui ka mobiilirakenduse ehk kõnekeeles äpi kujunduse tegi disainibüroo AKU.3 Õnneliku juhuse tõttu tegi Regio parasjagu teedeatlase mobiilirakendust ja meil õnnestus teha nendega koostöös disainikaardi rakendus analoogilisele platvormile. Meie mõte oli teha mobiilirakendus, mida oleks võimalikult lihtne, mugav ja loogiline kasutada, et sel oleks võimalikult vähe funktsioone, mis teevad kasutamise keeruliseks ja tülikaks. Kese on kaart, mida saab kasutada ka internetiühenduse puudumisel. See positsioneerib kasutaja ja näitab tema läheduses asuvaid põnevaid disainiga seotud kohti. Teine oluline osa on kohvikute, poodide, galeriide ja muuseumide nimekiri, mida täiendavad info, pildimaterjal ja kontaktandmed. Pidasime kaardi kasutajatena linna külastavate disainihuviliste turistide kõrval silmas ka tallinlasi ja eestlasi. Just peamiselt neile mõeldes palusime Eesti disaineritel ja disainibüroodel kokku panna oma marsruudi lemmikkohtadest, olgu need siis kohvikud, poed, pargid või baarid. Oma meeliskohad on ära märkinud disainibürood AKU ja Brand Manual ning disainerid Anu Samarüütel, Liina Viira, Tanel Veenre, Geroli Peedu ning muusik Erki Pärnoja. Avastusrõõmu uute, põnevate ja tundmatute kohtade näol leiab siit ka kindlasti põline tallinlane.

Milliste analoogidega mujalt maailmast võiks Tallinna rakendust võrrelda?

D-kaardi mobiilirakendusel otseseid eeskujusid mujalt maailmast ei olnudki, ent muidugi uurisime teiste riikide ja linnade samalaadseid disainikaarte ja lahendusi. Üllataval kombel tasuta allalaaditavaid disainikaardi äppe väga palju ei leidu. Toredamad on näiteks Budapestil ja Kopenhaagenil, aga samasugust disainerite tuurisoovitustega rakendust me ei leidnud.

Millised võiksid olla disainikaardi edasised arengusuunad?

Tulevikus näemegi suuremat rolli just disainikaardi mobiilirakendusel, mis on jätkusuutlikum, suurema levikuga ning mobiilsem ja vahetum kui paberkaart. Kindlasti arendame lahendust veel edasi, lisame disainerite tuurisoovitusi, kuid miks mitte ka eri sihtgruppidele mõeldud marsruute, näiteks lapsesõbralikud disainikohad jne. Ja eks näis, võib-olla on paari aasta pärast mobiilirakendus paberkaardi täiesti välja vahetanud.  

1   www.disainikeskus.ee.

2   Vt https://play.google.com/store/apps/details?id=ee.regio.disainikaart ja

https://itunes.apple.com/us/app/d-kaart/id666231828?mt=8.

3   http://aku.co/static/

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht