Paar sõna esinejatega

Karin-Els Vaader

Elissa Bloom ja Michael Dumiak kuulusid Bruno auhinna tootedisaini žüriisse ning esinesid „Disainiöö” seminaril.

Mida arvate Eesti disainist Bruno auhinna nominentide põhjal?

Elissa Bloom, aksessuaaridisainer: Kõik tooted, mida hindasin, olid väga inspireerivad – Eestis on väga palju talente! Tooted olid originaalsed ja kutsuvad. Meeldis modernne tundelaad, materjalide innovaatiline kasutus ning toodete praktilisus ja funktsionaalsus. Tugevast läbimõeldud tootest kumas läbi disaineri loovus ning ainulaadne vaatepunkt. Nominentide looming on väga uus ja värske: siin on mitmeid uusi kontseptsioone, mida USAs näinud pole.

Michael Dumiak, ajakirjanik: Mulle avaldas muljet variatsioon ja ideede sügavus. Nominentide ülevaatusel oli valiku tegemine mulle pisut vastumeelne: sealt võis näha kõike, alates veidrast ja lõbusast, järsust ja stiliseeritust kuni funktsionaalse ja praktiliseni välja (mõned olid kõike seda). Nii kõrgetasemeline disainerimõte ei üllatanud mind, sest Eesti tarbekunst ja disain on kõrgelt hinnatud ja pika kvaliteeditraditsiooniga. Ma ootan, et jõuaksin juba kohale ja näeksin nominente lähemalt.

Milles seisneb Eesti disaini omapära teiste riikidega võrreldes? Kas märkasite ka mõnda puudust?

Dumiak: Unikaalsust on mõnikord näha paletis, materjalikasutuses ning selle mängulisuses. Siin on start-up-kultuur ja digitaalne maastik, kunstitunnetus, mis läheb tagasi Bruno Tombergi aega ning läbi 1950. ja 1960. aastate avangardi, isegi kaugemale. Ning leidlikkust, et asi ära teha. Kui millestki puudust tunnen, siis suuremõõtmelistest projektidest, suurtest asjadest. Ma ei tea, kas Eesti inimesed mõtlevad, et oh, meid on vähe, me ei saa teha suuri asju.

Bloom: Ma arvan, et Eesti disainerid on rahvusvahelised liidrid, paljud tooted sobivad müügiks ning neil läheks hästi ka Ameerika turul. On aeg see suurepärane anne esile tuua.

Milles näete suurimat erinevust Eesti ja Ameerika disaini puhul?

Bloom: Ma arvan, et mõlemad, nii Eesti kui ka Ameerika disain, on värviline, loominguline ja modernne. Kohati võib Ameerika disainiperspektiiv olla kaubanduslikum ja konservatiivsem. Meile meeldib mängida ohutul alal, Eesti disain lükkab piire kaugemale.

Teete ettekande disainivigade seminaril 25. septembril. Milline on teie sõnum publikule?

Bloom: Vead on oluline osa disainiprotsessist ning ka edukust. Tuleb tunnistada oma eksimusi ja vigu ning olla selle teadmisega rahul, sest see kõik on osa protsessist. Ole avatud ootamatule ning ära ole liigselt kinni lõpptulemuses. Võib saada üllatuse osaliseks, kui viimaks tuleb välja parem toode, mida isegi ette ei kujutanud.

Dumiak: Ma olen palju mõelnud vigade varieeruvuse üle ning sellest, kuidas neid kuidagi grupeerida ning ette näha. Samuti räägin vigade spektrist, lahenduste varieeruvusest, loomingulisest ja vajalikust.

Milliseid soovitusi annate Eesti disaineritele edasises töös?

Bloom: Jätkake vigade tegemist! Disainiprotsess peitub loomises, avastamises ning täiustamises, kuni jõutakse oma disainiidee tõelise olemuseni. Ärge kunagi tehke kompromisse oma visiooniga. Kõik on võimalik. Ärge andke alla!

Dumiak: Muutus algab kohapeal. On oluline proovida teha asjad ära kohalikul tasandil ning ehitada üles võimekus. Tuleb leida uusi viise ja ärimudeleid, et luua midagi kvaliteetset, kasulikku ja vastupidavat, mida inimesed endale ka lubada saavad.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht