Pärnu jääfestivali kergkatused

Peeter Pere

Aasta lõpus peeti maha ka EALi poolt ellu kutsutud noortele arhitektidele suunatud võistluste sarja teine üritus, mille ülesandeks oli leida lahendus Pärnu jääfestivali ala osaliseks katmiseks kergkonstruktsiooniga varikatustega. Laekus kolmteist võistlustööd.         

Jääfestival on kogupereüritus, mille eesmärk on tuua külastajad turismi madalhooajal Pärnusse. Festivali ajaks taastub Rüütli tänaval suvine melu koos välikohvikute ja kaubandusega, siia tulevad Pärnumaa vallad oma väljapanekutega. Festivaliala arhitektuurivõistluse  ülesandeks oli tekitada sündmuste süda, kokkusaamise ja infojagamise koht, kust algavad ka väljasõidud nii maal kui linnas toimuvatele üritustele. Noored arhitektid pidid kiiresti ja väikese eelarvega ehitatava katmikala arhitektuuri lahendama nii, et hooned saaksid segamatult funktsioneerida, aga festivali ajaks tekiks tänavakaubandusele oma poolsuletud ala. Lisandus korduvkasutuse nõue – suvel on plaan varikatus üles panna Vallikääru. Laekunud  ettepanekud olid kõik omal moel huvitavad, ka auhindamata jäänud töödes oli häid mõtteid, mis saavad kindlasti realiseeritud mõnel järgmisel konkursil. Auhinnatud tööde eeliseks võib pidada teostuse lihtsust ja selgust.   

Kolmanda koha saanud töö „Jäääär” oli konstruktiivselt läbi mõeldud, eristus oma monotoonse, totaalse rütmiga teistest ja oli  ühtlasi anonüümne ses mõttes, et sobitub oma tervikliku struktuurse vormiga erinevatesse kohtadesse. Selline n-ö konstruktorilähenemine võimaldab vajadusel katta eri suurusega ala. Mõneti küsitav on kaetava tänavaruumi laius – oht on, et see hakkab liigselt varjama linnamiljööd. Samuti jäi selgusetuks, kuidas koristada purjeriidest kergkatusele kogunevat lund ja kuhu valgub vihmavesi. 

Teise koha pälvinud projektis „Caverna Magica” on oskuslikult kasutatud plaatmaterjali võimalusi. Plaadivirna keskelt oli välja lõigatud voolujoonelist tunnelit loov kujund – koobas. Lõikamisel tekkinud jäägid olid omakorda kõrvuti asetatud ja sellest tekitatud  järgmine voolujooneline torujas koopavorm – istepink. Idee on lihtne, disainilik ja inspireeriv. Plaatmaterjal kasutatakse sel viisil ära viimase tükini. Töö puuduseks peeti materjali hinda, idee teostamine läheks oluliselt ettemääratud ehitusmaksumusest palju kallimaks. Võidutöö „Majamuusika” on traditsioonilise vormiga – kuuri või kasvuhoone laadse käsitlusega – julge lähenemine. Võib-olla isegi tavaline. Traditsioonilise maja arhetüübi kerge nihe  on aga saavutatud seinte paralleelsuse kohatise rikkumisega. Muutuva laiusega katusealused on kerge hälbega ja oma lihtsuses sobituvad hästi traditsioonilisse tänavaruumi. Konstruktsiooni on praktiline ja lihtne teostada. Selline neutraalne lahendus on linna festivaliks sobiv foon, esikohal on üritus. Poolsuletud tegevusruumid oma läbikumava plastikust kattenahaga mõjuvad omalaadsete helenduvate jääst majadena kesklinnas. Võidutöö iseloom lubab selle paigutada  kuhu tahes, piiravaks teguriks on vaid mõõdud. Vastavalt püstitatud ülesandele on leitud autonoomne struktuur, millel on potentsiaali funktsioneerida üksikputkana, rühmana, jadana, tänavana või külana – vastavalt ürituse ja koha iseloomule.     

 Valmis katuseid saab näha Pärnus festivali ajal 18. – 27. II.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht