Pealelend – Elo Kiivet, arhitektuurse valgustuse ja valguskunsti festivali välisinstallatsioonide näituse kuraator

MERLE KARRO-KALBERG

 

Mida Tartu valgusfestivalilt Tava oodata on?

Tava toimub sel aastal esimest korda – esimest korda saab Tartus näha nii laiahaardelist valgussündmust. Festivali peamine eesmärk on juhtida tähelepanu valgusele kui elemendile, mille abil saab kujundada ruumi, luua identiteeti, tõsta ruumi kvaliteeti nii füüsilises kui ka psühholoogilises mõttes ning tuua nähtavale muidu silmale nähtamatuks jäävaid suhteid ja tähendusi. Eestis valgus(tus)haridust ei anta ning festivali üks eesmärke ongi selle n-ö koju kätte toomine: kohalikele entusiastidele ja välismaistele spetsialistidele antakse võimalus kogemusi ja ideid vahetada.

Valgus muutub linnakujunduses aina tähtsamaks, kuid tihti ei osata seda kõige paremini ära kasutada: valguse abil saab tähistada maamärke ning kujundada sellist elukeskkonda, kus inimestel on hea, turvaline ja huvitav olla ka siis, kui ilm muidu õue ei kutsukski. Seega võib öelda, et ootame festivalile nii erialainimesi (arhitekte, maastikuarhitekte, planeerijaid, omavalitsuste ametnikke, kunstnikke, disainereid, valgustusega seotud spetsialiste) kui ka kõiki teisi, kes peavad lugu meeldivast linnaruumist. Ootame ka lihtsalt jalutajaid, kes soovivad juba tuttavas keskkonnas näha midagi teist­su­gust. Osalemise intensiivust saab igaüks ise oma võimaluste ja huvide järgi sättida.

Tava põhiprogramm koondub ühele nädalavahetusele – 21. – 23. oktoobrini, aga kõrvalprogrammid algavad juba palju varem. 13. X avatakse galeriis Noorus Tanel Randeri kureeritud näitus „Tõotatud valgus“, kus lahatakse valguse ja valgustuse erinevust ning küsitakse: kas lääne tsivilisatsiooni valgustuslik missioon on ebaõnnestunud, kas tulevik on ikka hele? Sama näituse teine osa avatakse nädala pärast ehk 20. X Tartu kunstimajas.

Valguskunst jõuab ka linnaruumi: kuus väliinstallatsiooni valgustavad linna hoopis uue nurga alt. Minu ja Karin Bachmanni kureeritud valguskunsti näitus kannab pealkirja „(Mitte)koht“ ja selle eesmärk on suunata valgus vähekasutatud või unustatud ruumile, anda neile teist­sugune tähendus. Valgusfestivali installatsioonid asetuvad rajale, mis ulatub Toomemäelt toomkiriku varemetest Raekoja platsi ja sealt üle Kaarsilla linna­muuseumini välja. Koha­spetsiifilisi, just Tavale loodud installatsioone ehitavad ka kõrgema kunsti­kooli ja Tartu kunstikooli tudengid Elo Liivi juhendamisel.

16. X algavad viis päeva kestvad valgusdisaini töötoad, neid on kokku kolm. Töötubasid juhendavad oma ala rahvusvahelised tipud ning uurimise alla võetakse kõigile tuntud ja pigem hästi nähtavad, kuid siiski oma tähtsuse ja asukoha täit potentsiaali mittekasutavad hooned. Tartu toomkiriku varemetele, raekojale ja linnamuuseumi hoonele luuakse üheskoos uus valguskontseptsioon, mis ka valmis ehitatakse. Programmist leiab ka lühemaid, ühepäevaseid töötubasid: nüüdisaegse valgustuse ja üldplaneeringuga tegeletakse 20. X, interaktiivse valguse labor töötab 22. X, kõik huvilised võivad kaasa lüüa geriljaaktsioonis 22. – 23. X (eelnev valguskunstikogemus pole vajalik). Töötubadesse jõuavad soovijad end veel kirja panna.

Tava avamispäeval 21. X toimub kõigepealt rahvusvaheline konverents koos väikese valgusmessiga, sellele järgneb audiovisuaalne kontsert-pidu, kuhu peale ametlike festivali­külaliste on oodatud lustima linnarahvas. Kogu nädalavahetuse avatud valgusraja installatsioone saab külastada nii giidide-kuraatorite juhtimisel kui ka iseseisvalt. Näitusel toimub kohtumine kunstnikega.

Programmiga saab täpsemalt tutvuda veebilehel www.tartuvalgus.ee.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht