Pealelend – Eve Komp, arhitekt ja MTÜ Ruumiringlus liige

ELO KIIVET

24. – 25. augustini korraldate Narvas rahvusvahelise linnaruumilabori „Narva Urban Lab“. Millega on tegu?

„Narva Urban Labi“ eesmärk on aktiveerida linnaruumi ja luua linnateemadega tegelemiseks eri valdkondade rahvusvaheline platvorm. Narva pakub oma rikkaliku ajaloo­pärandi, geopoliitilise asukoha ja eriilmeliste kogukondadega huvitavaid teemapüstitusi nii arhitektuuri, urbanismi kui ka sotsiaalse kunstipraktika vaatepunktist. Rahvaarvult Eesti kolmas linn on alles viimastel aastatel saanud rohkem tähelepanu. Kuigi avalikus linnaruumis on valminud märkimisväärseid objekte, nt jõepromenaad, Puškini allee, kolledži­hoone, on kodaniku­liikumine alles kujunemisjärgus ja teadmised linnaruumi mitme­kesistamiseks pigem tagasihoidlikud. Kunstiakadeemia Narva kunsti­residentuuri ja MTÜ Ruumiringlus eestvedamisel toimuva ettevõtmisega soovimegi katsetada, mis tulemusi ja võimalusi selline rahvusvaheline platvorm Narvale pakub.

Ürituse pealkiri on „Narva-Detroit. Postindustriaalsed piirilinnad – kuhu edasi?“ Mis neid kaht linna seob?

Kahanevate linnade näitena tuuakse tihtilugu Detroiti. Leidsime, et Narva ja Detroiti puhul võib tõmmata paralleele: tööstuslinn, kahanev elanikkond, kontrastne ajalugu, riigipiir ja jõeäär, huvitav kultuuriruum. Mõlemad linnad otsivad uut hingamist ja tuleviku­võimalusi. Detroitis näiteks võeti 2013. aastal programmi „Detroit Future City“ raames 50 aastaks vastu strateegia, millega pakutakse ideid, mudeleid ja meetodeid, kuidas kogukonda aktiivselt kaasates luua parem, hästi toimiv tulevikulinn. Tahame arutada ja uurida, mida on Detroitilt õppida ja mida saame rakendada Eestis, sh Narvas. Narva kandideerib ju ka 2024. aasta kultuuripealinnaks.

Mida osalejad teha ja näha saavad? Ja narvalased?

Narva Urban Lab“ toimub kahel päeval. Esimesel päeval on rahvusvaheline sümpoosion, kus astuvad ette külalised Detroitist, naaberriikidest ja ka aktiivsed narvalased. Räägitakse inglise keeles ja pakutakse tõlget vene keelde. Päev lõpeb Detroiti kuulsa elektroonilise muusika esitaja Dopplereffekt kontserdiga. Teisel päeval on linnaruumi labor praktilisem ja tegevus toimub Narva eri paigus. Kreenholmi päeval toimuvad töötoad, leiavad aset vanakraamiturg, linna spordiobjekti avamine, leedu fotograafi Neringa Rekašiūtė näitus, linnaretked ja „Tour d’ÖÖ“ ühine rattasõit.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht