Tehistõelisusest füüsiliseks ruumiks

Gunita Kulikovska: „Kui aurumasinast sai esimese ja konveieriliinist teise tööstusrevolutsiooni sümbol, siis virtuaalreaalsus võiks tähistada kolmandat.“

Triin Männik

Tallinna arhitektuuribiennaalist (TAB) on saamas üks paremaid, kui mitte parim rahvusvaheline arhitektuurisündmus siinpool Läänemerd. Biennaal annab ülevaate nii Eesti arhitektuurist kui ka teistes Balti riikides toimuvast. Kuraator Gunita Kulikovska Riiast organiseerib TABil Läti ekspositsiooni.

TABi Läti ekspositsiooni kuraator  Gunita Kulikovska.

TABi Läti ekspositsiooni kuraator Gunita Kulikovska.

architektour.pl

Sa kureerid TAB-Lab satelliitprogrammis tulevikuarhitektuuri laborit. Mis sind inspireeris?

Gunita Kulikovska: Arhitektuur majandusharuna seisab uue tööstusajastu lävel. Nähtamatuid ja intellektuaalseid protsesse asendavad materiaalsed ja tehnilised, masstootmist ja -tarbimist kohandumine ja kohaldatavus ning elamused. Arhitektuur on vältimatult tellisest hiireklõpsuni ja aatomitest bittideni selle paradigma nihkega seotud. Küsimus ei ole selles, kuidas me muutustega kohaneme, vaid hoopiski selles, kuidas arhitektid selle muutuse enda kasuks keerata saavad, kuidas luua tulevikku ja olla osa loomisprotsessist.

Baltimail on hästi arenenud info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) valdkond. TABi teema „Isejuhtiv linn“ annab hea raamistiku noorte tegijate kokkukutsumiseks, eksperimenteerimiseks ja mängimiseks. Jääb vaid loota, et selle käigus sünnib midagi, mis osutub oluliseks palju laiemas mõttes. TABi probleemipüstitus ühtib minu enda mõtete ja tunnetega arhitekti rollist ja tulevikust.

Ma usun, et väikse mahuga majanduse puhul, nagu see on Lätis ja Eestis, on võimalus peidus n-ö hallis alas. Mõtlen kasvava tehnoloogia valdkonna ja loomemajanduse kokkupuutepunkti. Näen, et arhitektuur, mida iseloomustab „uskumatu hulk luhtaläinud pingutusi,“1 ja arhitekti elukutse on vaja kiiremas korras ümber mõtestada.

IKT ja tehisintellekti arengut arvestades saavad ehk kõige keerulisemad tehnilised küsimused lähimas tulevikus vastuse. Robotiseerimise hiigeltrend annab virtuaalsetele kujutelmadele füüsilise vormi. Tarbijale kohandatud avatud lähtekoodiga virtuaalse maja 3D-printimine Hiinas pole peagi probleem. Väheneb disainimisele ja tootmisele kuluv aeg, kuid individuaalsuse ja üksikisiku vajadustele kohandamise vajadus kasvab. Arhitektid kui maailmade loojad on tulevikku kujundades nii mõnegi väljakutse ees. Tuleb ette näha, millised sotsiaalsed, poliitilised ja majanduslikud tegurid hakkavad ruumi kujundama, kuidas mõjutavad muutused meie igapäevaelu, ühiskonda, ärimudeleid, poliitikat, heaolu jm. Sellest valdkondade sulamist peavad arhitektid vormima uue maailmakorra.

Räägi veidi lähemalt projektidest, mille Tallinnasse tood. Kas need näitavad meile tulevikku?

Meie arhitektidest ja tehnikainseneridest koosnevate meeskondade pakutud kontseptsioonidest arendasime edasi ideed pealkirjaga „Maailm arhitektita?“. Kõlab arhitektuurifestivali kontekstis provotseerivalt, kas pole? Kuid arhitekte tehnoloogia provotseeribki. Me katsetame ja esitame küsimusi, et leida oma koht virtuaalses dimensioonis.

Meie „Maailm arhitektita?“ ekspositsioon on virtuaalse reaalsuse platvorm, mille abil saab iga külastaja ise kujutlusliku maja ehitada. Arhitektuuri loomise vältel juhendab kasutajat algeline tehisintellekt. Kuigi lihtsakoeline, on see pilk tulevikku.

Näitame, kui palju võimalusi tekib virtuaalreaalsuse, tehisintellekti ja IKT ühendamisel ning milline võiks olla arhitekti töö, kui selle keskpunkt nihkub objektilt protsessi disainimisele. Virtuaalreaalsus ei muuda üksnes arhitekti tööd, vaid ka arhitekti ja kliendi omavahelist läbikäimist.

Kui aurumasinast sai esimese ja konveieriliinist teise tööstusrevolutsiooni sümbol, siis virtuaalreaalsus võiks vabalt tähistada kolmandat. Tehistõelisus kujundab ümber ruumi aga ka urbanismi-, arhitektuuri- ja disainiprotsessid ning pakub palju hüvesid: loomises osalemine, juurdepääs teadmistele, avatud lähtekoodiga materjalid ja ehitised, võimalus selgitada ehitatud ja ehitamata maailma seaduspärasid, simuleerida protsesse, mis võtaksid muidu liialt aega, vältida juba eos vigu, näha ette võimalikke takistusi ning luua usalduslikum suhe kasutaja ja looja vahel. Interaktiivsus tähendab, et saab eksperimenteerida kujunduse, materjali, valguse ja ilmaga. Tehistõelisuse veenvuse kogemiseks on vaja vaid Oculus Rift 3D-peakomplekti.

Ma olen veendunud, et juba paari aasta pärast kasutavad arhitektid ja disainerid oma igapäevatöös virtuaalreaalsuse loomise vahendeid ja saadavad klientidele mudeleid, kus saab 3D-peakomplektiga jalutada, ruumiga suhestuda, kuhu saab jätta märkmeid ja helisalvestisi.

Kas teie näituse põhjal võib Läti arhitektuuri ja linnaplaneerimise suundumuste kohta teha ka üldistusi? Millised on arhitektuuri päevakajalised teemad Lätis?

Tegelikult on arhitektuuri rakendustele mõtlemine ja koostöö teiste valdkondadega Lätis üsna uus teema. Ma usun, et saame selle projektiga Läti arhitektuuri piire kombata ja neid avardada. Oma ekspositsiooni väljatöötamise ajal oleme pidanud palju koosolekuid, mis on kaasa toonud laiema huvi tehnoloogiate kasutamise vastu arhitektuuris. Me oleme uhked tehnoloogia ja teaduse saavutuste üle, me teame, kuidas innovatsioon võiks meie tööd lihtsustada, kuid kui asi jõuab väljatöötatud rakenduste ja uute võimaluste kasutamiseni, siis ei taha me kuidagi vanadest headest meetoditest lahti lasta. Innovatsiooniks, ideede laborist väljaaitamiseks ja nende kasutusele võtuks on tarvis pisut tahet ja julgust.

Mida ootad Tallinna arhitektuuribiennaalilt?

Selleaastane biennaali teema on ideaalne, et vaadata arhitektuuri globaalselt, tuleviku perspektiivist. TAB on ideaalne platvorm distsipliinidega eksperimenteerimiseks ja vaatenurkade vahetamiseks. Arhitektid on võimelised provotseerima enam, kui plakatinäituse vorm seda eeldab.

Inglise keelest tõlkinud Merle Karro-Kalberg

1 Rem Koolhaas ütleb nii arhitektuurivõistlustele kulunud energia ja töötundide kohta. Gary Hustwiti intervjuu There’s Been Very Little Rethinking Of What Cities Can Be Rem Koolhaasiga Fast Company veebilehel.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht