Vello Asi 18. X 1927 – 20. XI 2016

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Meie hulgast on lahkunud legendaarne sisearhitekt, Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor Vello Asi.

Vana-Saaluselt pärit Vello Asi lõpetas 1948. aastal Võru I keskkooli. Edasi õppis ta Tallinnas ruumikujundust ja sai 1954. aastal diplomi ERKIst. Kümmekond järgmist aastat kujundas ta Kunstitoodete Kombinaadis näitusi. Alates 1963. aastast oli Asi kunstiinstituudi õppejõud (aastast 1991 professor), suunates mitme põlvkonna eesti sisearhitektide kujunemist.

Sisearhitektina äratas Asi tähelepanu 1963. aastal, kui kavandas Kirjanike Maja musta laega saali ja fuajeed, 1964 järgnes Heliloojate Maja sisekujundus. Parimad tulemused sündisid üheskoos Väino Tammega, kellega koos lõid nad Põhjamaade modernismi vaimus sisearhitektuuri Valve Pormeistri suurteostele – kohvikule Tuljak (1966) ja Kurtna linnukasvatuse katsejaama peahoonele (1966). Omaette fenomen nõukogude ajal oli Harju tänava kohvik Tallinn, kuhu 1960. aastate lõpul Asi ja Tamm koos kavandasid Viini toolidega kohvikusaali, teisele korrusele varietee ja tänavanurgale pukibaari, mida tunti julgete meeste baarina, võlvkäiku pakkudega hõõgveinibaari Karoliina ja selle kohale Varblaseks kutsutud vabaõhukohviku. Praeguseks rikutud Viru hotelli algses sisekujunduses (1968–1972) oli Asi kavandanud tumeroheliste nahksohvadega esimese ja teise korruse vestibüüli. Pirita olümpia purjespordikeskuses (1975–1980) oli tema loodud pressikeskus.

Näitusekujundajana kavandas ta mitu kunsti-, tööstus- ja põllumajandusnäitust, sh NSV Liidu majandusnäituse Eesti paviljoni Londonis (1969, koos Eha Reiteli ja Kärt Voogrega). 1960. aastast pärineb Asilt esimese Tallinna praegusel laululaval toimunud üldlaulupeo kujundus. Muuseumidest kujundas ta Võrus Kreutzwaldi (1961) ja Kadriorus Vilde (1965) memoriaalmuuseumi.

Vello Asi oli ka viljakas raamatukujundaja. Tema käe alt tulid almanahhi Kunst ja Kodu esimesed numbrid (1959–1961), raamatusari „Tallinna vaatamisväärsused“ (1971–1978), sõber Jaan Krossi paljude teoste esmatrükid (1975–1993).

Rotermanni soolalaos korraldas Eesti Arhitektuurimuuseum 2007. aastal suure ülevaatenäituse „Tamm ja Asi“, mida saatis põhjalik kataloog. Veel käesoleva aasta alguses astus Asi avaliku vestlusega üles soolalao näitusel „Ekspeditsioon Wunderlich: 11 sisearhitekti“.

Vello Asi on pälvinud Valgetähe IV klassi teenetemärgi (2006). Ta oli Eesti NSV teeneline arhitekt, Eesti Kunstnike Liidu ja Eesti Sisearhitektide Liidu auliige.

Enam ei ole tagasihoidlikku ja delikaatset, kuid sooja ja elurõõmsat inimest, keda kindel käsi ja väljapeetud maitse alati saatsid.

Eesti Kunstiakadeemia

Eesti Sisearhitektide Liit

Eesti Kunstnike Liit

Eesti Arhitektuurimuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht