Virserumi süürlased

Somar (28) on endine ÜRO abiprogrammi töötaja Süürias, kes tegeles sealse majanduse edendamiseks väikelaenude andmisega. Ta on õppinud Damaskuse ülikoolis majandust ja põgenes Süüria pealinnast Türki, kust ujus öösel illegaalselt üle piirijõe Kreekasse, maksis Kreekas Poola salakaubitsejatele mitu tuhat eurot Ungari valepassi ja smugeldamise eest. Poole aasta pärast tema asüülitaotlus Rootsis rahuldati. Ta elab Virserumis, üürib korterit, käib SFI (Swedish for Immigrants) keelekursustel, tööl veel ei käi – et saada tööd, peab oskama kohalikku keelt. Ta on leppinud sellega, et oma haridusele vastavat tööd ta Rootsis ei leia ja peab alustama lihttöödest. Süvendatud keeleõppe ajal pidas ta otstarbekaks elada Virserumis, kus igapäevased kulud on väiksemad.Endine Süüria välisesinduste kommunikatsiooniekspert Kreekas (17 aastat) ja tõlk Wael (54) valdab keeli (araabia, kreeka, inglise ja juba natuke rootsi keelt) ning möönab, et on kuulunud Baathi parteisse, sest muidu poleks saatkonnas töötamine olnud võimalik. Vaadetelt kuulub Wael siiski opositsiooni, mistõttu on teda ka tihti kinni peetud ja ülekuulamistele viidud. Tal on kaks tütart, kellest üks õpib Damaskuse ülikoolis arhitektuuri ja teine lõpetab gümnaasiumi. Wael ja Somar räägivad sageli seikadest, kuidas sõda nende igapäevaellu sekkus. Näiteks pommitati Damaskuse ülikooli ajal, kui Waeli tütar selle sööklas lõunat sõi. Seekord läks väga napilt ja tema tütar, erinevalt paljudest teistest kaasõpilastest, pääses tervelt. Waeli tuttav hoiatas teda, et riiklikus julgeolekuorganisatsioonis oli tema toimik lauale tõstetud, ning tal soovitati riigist lähipäevadel lahkuda, sest muidu ta arreteeritakse – nii kaovad inimesed. Waelil oli kehtiv Euroopa viisa, kuid siiski, et keegi tema kohta julgeolekust aru ei päriks, pidi ta piiril ametnikele altkäemaksu andma. Esialgu läks ta oma vanasse kodukohta Kreekas, kuid liikus sealset tööpuudust nähes edasi Rootsi. Waeli esimene vestlus migratsiooniametis oli veebruaris, järgmine tuleb juunis. Wael loodab, et kuna 95% süürlastest aktsepteeritakse, siis saab tema naine lastega augustis nendega liituda. Wael ei usu, et nad jäävad Virserumi elama – seal ei ole piisavalt tegevust. Ehkki Wael on praegu veel asüülitaotleja, ei ela ta teistega koos hotellis, vaid rendib koos sõbraga korterit.

Mõlemad, nii Wael kui Somar, kinnitavad, et kui sõda Süürias lõpeb, naasevad nad oma kodumaale – see on siiski nende kodumaa, Kuid on Rootsi riigile abi eest igavesti tänulikud. Wael tõdeb, et kuigi ta polnud Süüria riigikorraga nõus, on see, mis toimub ISISe, Jabat al Nusra vägede, FSA (Free Syrian Army), Baathi partei ja teiste ülestõusnute vahel, kindlasti hullem ja ennustab, et kahju Süüria riigile suudetakse taastada võib-olla poole sajandi jooksul.

Mahmud (21) on pärit suurest Süüria perest. Kartuses, et ka tema paljulapselise pere noorim poeg vägisi sõtta saadetakse ja perepoegadest kedagi ellu ei jää, kraapis Mahmudi isa maffiale raha kokku ja saatis poja Euroopasse. Mahmudi varjupaigataotlus rahuldati, ent keelt õppida on tal väga raske. Ta sai Süüriast vaid alghariduse, kuna ta suur pere oli vaene ning noorim poeg jõudis koolis käia vaid viis aastat, enne kui pidi pere toetamiseks pagarikotta tööle minema. Uues elukohas Virserumis peab Mahmud kohanema uute oludega.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht