Disaini olukord pole lootusetu
Disainiauhindade pretendentide näitusel vaatasime naistega nõutult kohe tükk aega lopergusi metallist vigureid, mis osutusid kõrvarõngasteks. Tanel Veenre disainitud, materjaliks Boldi elektritõuks. Tallinna vanalinnast Pika tänava festivalilt jõudsid avalikkuse ette mune kõrva ja rinda ning mulda ja leibagi eheteks vormiva Kristiina Lauritsa looming, kus omakorda oli kasutatud Veenrest järele jäänud kunstkivikilde. Lauritsa taktika mõjub sümpaatsemalt kui töötajate sotsiaalkaitset ja jalakäijate heaolu eirava firma turundusmuinasjutt. Ometi pakub võlts ökopaatos meelerahu, umbes nagu Mart Maastiku ja teiste riigikogu liikmete Hiinas käigu hukka mõistmine Hiinast kola tellimata jätmise asemel.
Ses mõttes on palju ausam kaup disainiauhindade jagamisel teenusedisaini kategoorias võidutsenud Elroni rongireiside parendamine. Nimelt aitas Brand Manual reisijate muresid uurides jõuda paremate lahendusteni, millest paljud on juba märganud veidi paremat wifit ja ilmastikukindlamaid ootepaviljone. Vahest võib loota, et kunagi jõuavad peatustesse ka arusaadavad rongigraafikud. Aga äkki on seda liiga palju tahetud ning väike krüptilisus on saja-aastaseks saanud elektriraudtee päranditomp? Samuti ei pea olema disainer, et mõista, et oodatakse kiiremaid ning ka Pärnusse ja Haapsallu sõitvaid ronge.
Kunstiakadeemia sai avaliku sektori tööde hulgast pärja pähe endoproteesimise tervikliku, koostöise ja inimkeskse raviteekonna eest, mis eesti keeles võiks minu hinnangul tähendada kunstliigese paneku ja patsiendi taastumise selgitust eri vaatenurkadest. Kuigi teekaart pole täiuslik, on see parem kui mitte midagi ning on juba kasutuses.
Keerukatele andmetele on osanud päitsed pähe panna ka geenivaramu koos Outl1ne agentuuriga. Portaal annab kasulikku infot täiesti arusaadaval viisil ja sõbraliku ilmega pildi abil. Ei puudu ka meelelahutuslik teave (ingl infotainment): rahvas saab endas neandertallast avastada. Kas selle kohta saab tõesti öelda, et see on elumuutev disain ning suur tulemus, nagu kõmab auhinna nimetuses meieaegsele komberuumile omases hüperboolidega kõneviisis (kõik on legendaarsed, eepilised)? Ilmselt küll vähemalt sellel jaoks, kes saadud info põhjal elustiili muudab või taipab aegsasti ravi nõutada.
Tunnustati ka disainibürood Velvet, sest Tartu rakendusliku kolledži puhul oli näha, kuidas disainil on mõju. Kool tahtis rebrändingu abi parandada kutsehariduse ja oskustööjõu mainet. Uus identiteet Voco (vocational college) pole kaugeltki tehnikaülikooli kombel vilistlaskonda heidutavalt tehnokraatlik. Muutunud imagoloogia – mis veebisaidil siiski liialt levinud pole – on mänguline, särav ning kaheldamatult pakub soovi end selle värvikusega samastada. Vähemalt nii näitavad ka sisseastumiste arvu tõus ja rahulolu.
Mõneti ootamatult oli auhinnatud tööde seas varem kunstina esitletud teoseid. Samuti igas mõttes kiitmist väärivad lustilised ja tuju paremaks tegevad ning seega ka rahustavad „Tireli-tareli-tiit“ pealkirja alla mahutuvad Marju Tammiku (koos disainistuudioga Unt/Tammik) lustilised pildid Tartu lastekliinikus. Eriti siinsel juhul on see hiidpikk samm edasi: oli ju Tartu vana haigla suisa jälgi miljööga koht. Pigem on kunst ka tootedisaini auhinna Bruno saanud Pallase lõputööna valminud Kerli Jõe juhendatud vähemuste aksessuaarikollektsioon „Brah“. Idee on suurepärane – Birgit Peerna ning Moolen Veering on teinud nahksed rinnahoidjad ja rindade väljapaistvust vähendavaid binder’eid. Aksessuaarid on mõeldud peamiselt rinnavähki põdenutele ja transinimestele. Need pakuvad uhket tunnet, oma kehaga sõbraks saamist ning valehäbita identiteeti. Kehade mitmekesisusele tähelepanu pööravat noort moodi on rahvusvahelisel areenil varemgi kohatud, ent seda kõike on selgelt veel vähe. Omajagu on tegu inimeseks olemise, kultuuri ja loomulikkuse kohtumispaigaga. Pesu sisse saab soovi korral mahutada proteesi, samal ajal on säilitatud materjali laigud-kriimud ehk selle „defektsus“, mis on nahale (tasub ennast vaadata!) alati omased.
Nõnda pakub see kohati põlve otsas tehtud, pisike ja vahest veel õigelt rajalt eksiv disain siiski rõõmu, kuna selles on idealismi ja lootust.