Järgmised, palun

MARIA MÖLDER

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

President on valitud. Nüüd saab keskenduda järgmistele valimistele. Elu on näidanud, et tuleb kasuks, kui pidevalt meelde tuletada: kohalike omavalitsuste valimiste eel on mõtet rääkida eelkõige neist teemadest, mis on kohalike omavalitsuste pädevuses. Euroopa Liidu, migratsiooni, homoteerulli ja muud „õudused“, millega rahvast hirmutatakse, võib rahus hoida järgmisteks riigikogu valimisteks, mis on alles 2023. aastal.

Igal omavalitsusel on oma täitmist vajavate ülesannete nimekiri ja valupunktid, millega valijaid mobiliseerida. Tallinlasena ootan aga rohkem mõistlikku arutelu teemadel, mis pakuvad kõneainet minu ringkonnas.

Vaatama peaks kaugele tulevikku, igas valdkonnas. Me ei pea tolknema teiste Euroopa riikide sabas, tundma oma elukeskkonna pärast piinlikkust, elama iga päev toast välja minnes läbi nõukogude aja taaka. See kõik võiks ammu olla minevik, kui kuulataks spetsialiste, keda Eestis muide jagub.

Linnaruum. Isegi Mihhail Kõlvartile on kohale jõudnud, et nende rattateedega on mingi värk. Miks muidu vedas ta liibukad selga ja tegi kaamera ees paar tiiru Tallinna ühel vähestest rattateedest Pirita teel ehk Reidi tee pargis, nagu Tallinna „issid“ seda kuuldavasti hellitavalt kutsuvad. Palju kavalam olnuks see klipp filmida rattaga raudteeülekäigu torupiirete vahel ukerdades. Aga kuidas saavutada tõepoolest inimväärne linnaruum, tuleb veel kaua selgitada.

Lasteaiad. Mäletate, aastaid tagasi kõlas valimislubadus, et omavalitsus peab tagama lasteaiakohad, aga tegelikult oli see ikkagi ulme, defitsiitne kaup. Järjekorrad olid meeletud. Poliitikud avasid aga konteinerlasteaedu või sulgesid päris lasteaedu, mille ruumid ei vastanud normidele. Viimasel ajal on läinud moodi lubada tasuta lasteaia­teenust. Kena küll, aga millal hakatakse rääkima lasteaiateenuse kvaliteedist, lasteaiaõpetajate väärtustamisest ning kõigest sellest, mis on sisuliselt tähtis ja paneb lapsevanemad ühe või teise lasteaia kasuks otsustama?

Avalikud üritused. Hiljutine segadus drooni-show ümber näitab, et avaliku ürituse loa taotlemine ei ole linnas sugugi nii selge protsess, kui peaks olema. Vastutus on hägune. Mingi jama korral võivad korraldaja ja linna esindaja ajada täiesti eri juttu. Kas linnas siis sellist asja tagantjärele kontrollida ei saa? Luba ei antud ju ometi telefoni teel?

Avalike üritustega on linnas üldse palju segadust. Kui linnaelanik ei soovi kannatada pideva öise lärmi tõttu, võib ta sattuda huvitavasse olukorda: hädaabi suunab politseisse, politsei linna poole, linn politseisse, mupo laiutab üldse käsi. Müra võib tulla näiteks asutusest, mis üllatuslikult ei peagi taotlema avaliku ürituse luba, kuigi üritused on vabas õhus ja elumajade lähedal, kestavad poole ööni ja kostavad kaugele-kaugele. Linnavalitsuses ei viitsita peadki pöörata. Linnaelanik on üksi. Teda ei rahulda teadmine, et olukorra eest peab vastutama võib-olla hoopis eraomanik. On väga mõistlikke võimalusi selliseid muresid lahendada, nii et ööelu ega uni ei saaks pihta, kuid linnaametis pole inimest, keda huvitaks teadmistepõhine linnakultuuri ja -meelelahutuse koordineerimine. Kui kaua veel?

Samal ajal arvatakse linnavalitsuses, et kõige parem viis seda sorti probleeme vältida on palju räägitud öine alkoholimüügipiirang, mis hakkaski nüüd septembrist kehtima. Võib-olla tõesti: kui varsti pole ettevõtjat, pole ka probleemi. Prassida saab kodus või tänaval nagu vanasti. Politseil ka jälle rohkem tööd.

On veel palju märksõnu, mis on õieti tähtsamad kui linnavalitsejate maailmavaade. Nendeta ei saagi päris asjaliku töö juurde asuda. Näiteks on tähtsad korruptsioonivaba valitsemine, kodanike kaasatus ja sealjuures mitte näiline, professionaalidest koosnev ametkond, kes teeb oma tööd linna ja selle elanike huvidest lähtuvalt, mitte poliitikute käkkide kinnimätsimise eesmärgil. Rääkigem nüüd sellest kõigest.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht