Peole, peole!
Valitsuse 3. septembri istungi kaheksas päevakorrapunkt erilist avalikku tähelepanu pole pälvinud, ehkki oleks pidanud, sest tegu oli rõõmusõnumiga kõige argise kurva vahele. Valitsus otsustas moodustada Eesti iseseisvuse taastamise 30. aastapäeva tähistamise valitsuskomisjoni, mida juhib peaminister Jüri Ratas. Komisjoni eesmärk on ette valmistada iseseisvuse taastamise üle-eestiline ja meeldejääv tähistamine. Komisjoni liikmeteks on haridus- ja teadusminister, rahvastikuminister, kultuuriminister, rahandusminister, siseminister, välisminister ja riigisekretär. Iseseisvuse taastamise tähistamise sündmused algavad 2020/2021. aastavahetusel ning kestavad kuni järgmise aasta 13. septembrini.
Päris kobe festival, kui kõrvutada kõigi nende ärajäänute, ärajäävate, vähendatute ja võrkutopitutega, mida „uueks normaalsuseks“ kutsutakse. Võimalik, et tegu on valitsuse signaaliga kultuurikorraldajatele ja teistele, kes ei ole määramatuse tõttu ühtki pikemat plaani saanud teha. Kui valitsus on ise otsustanud pidutseda, siis küllap lubab ta seda teistelegi ega sekku kuni kohalike valimisteni enam loomevabadusse ja ärisse piirangute, erikordade ja keeldudega. Eelöeldu ei kõla eriti usutavalt ja otsuse motiive peab paraku otsima mujalt kui valitsuse enda selgitustest ehk, tsiteerides peaministrit: „Meil on nii au kui kohustus tunnustada inimesi, kes iseseisvuse taastamise ja meie vaba riigi uuesti ülesehitamise nimel tööd tegid. Me peame neid sündmusi mäletama ja andma oma panuse ajaloomälu kujunemisse.“
Esiteks, kas keegi teab kedagi, kes teaks kedagi, kelle väikesed ja suuremad teod iseseisvuse taastamisel oleksid veel tänu ja tunnustuseta jäänud? Kui peaministril selline nimekiri siiski on, siis ei ole midagi lihtsamat kui edastada see presidendile teenetemärkide taotlusena. Teenetemärkide kavaleride nimekirjas on ees ootamas juba suur hulk teenekaid, kelle nime taha on kirjutatud „Eesti Vabariigi taastaja ja edendaja“. Vabadusvõitluse teel käimise eest on omasid tunnustanud ametkonnad ja organisatsioonid, iga aasta 20. augustil ilmutab end ka vastava kuupäeva klubi. Muidugi võib meenemärgi anda igale Balti ketis või lauluväljaku meeleavaldusel osalenule. Kuid vajadus veel kord tunnustada 30 aasta eest ühiskonnas aktiivselt tegutsenud inimesi on väga otsitud ettekääne, eriti sellest peale, kui president Toomas Hendrik Ilves vabastas 20. augusti parteipoliitilisest kemplemisest.
Teiseks, 20. august on aastast 1998 riigipüha ning aja jooksul on päris kenasti välja kujunenud ka selle tähistamine. Ühe päevaga saab asja aastaks korda, seega: miks küll peaks tuleval aastal üht päeva tähistama kaheksa ja poole kuu vältel? Sama hästi võiks siis ju ka Võidupüha tähistada näiteks augustist aprillini ja iseseisvuspäeva märtsist novembrini. Ja jõuluootuski võiks alata hiljemalt suurest reedest. Pole ühtki usutavat seletust, miks peaks mitte eriti ümmargusel ja näiteks vabariigi sajandiga võrreldes kahvatul aastal kavandatud sündmuseralli käima tõmbama. Peale ühe.
Valitsuskomisjon on moodustatud hoolikalt koalitsiooni tasakaalu silmas pidades. Mõjub irooniana, et sinna kuulub ka mees, kes alles aasta eest kuulutas, et ei võtnud iseseisvuse taastamise massipsühhoosist või -hüsteeriast osa. Aga eesmärk pühitseb abinõu ja ainuõige on valitsuse pidukomisjoni (mille plaanide katteks eraldatakse eelarvest ka soliidne rahasumma) moodustamist nimetada valitsuserakondade küüniliseks säästuprojektiks. Selle kaudu kavatsetakse endale luua ebaaus konkurentsieelis järgmise sügise valimistel, sest kus pidu, seal kõnemees, ning loomulikult mõistavad kõik publiku kokku ajanud sündmuskorraldajad, et tähtsal juhul peab kõnelema kõrge ametiisik, aga mitte mõni opositsionäär parlamendist või koguni „väikeerakonnast“. Niisiis, öeldes pidu, ütles valitsus hoopis, et kavatseb koalitsiooniparteide valimiskulu lihtsalt maksumaksjate kraesse kantida ja küllap palgata ka osavad suhtekorraldajad ning kampaaniameistrid, kelle nõiakunsti abil sohiteoga kontrolli ja seaduse eest ära vingerdada. Ei lähe läbi, härrased!