Heinrich (Heinz) von zur Mühlen

 

26. XII 1914 ? 1. VI 2005 Heinrich von zur Mühlen sündis Tallinnas Niguliste kiriku pastori Konrad von zur Mühleni pojana. Lõpetanud 1933. aastal Tallinna Toomkooli, õppis ta aastail 1934 ? 1939 Tartu ülikoolis ajalugu, germanistikat ja kunstiajalugu. 1939. aastal lahkus Mühlen ümberasujana Eestist, jätkas 1941. aastani õpinguid Breslau (Wrocław) ülikoolis ning viis need pärast sõda lõpule Hamburgis, omandades seal 1947. aastal dr. phil. kraadi. 1950. aastate keskpaigast kuni pensionile jäämiseni 1979. aastal oli ta Saksamaa Liitvabariigi riigiteenistuses. Ta elas kuni oma surmani Müncheni külje all Neubibergis.  

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Heinz von zur Mühleni ajaloolaste ringkonnis hästi tuntud ja kõrgelt hinnatud tööd keskenduvad Eesti, eriti aga Tallinna vanemale ajaloole. Ta on käsitlenud põhjalikult ka eestlaste osatähtsust ja seisundit vanas Tallinnas. Oma uurimistöös kasutas Mühlen ulatuslikult Tallinna Linnaarhiivi allikaid, millest märkimisväärne osa asus Teisest maailmasõjast kuni 1990. aasta sügiseni Saksamaa Liitvabariigis.

Mühleni teadusliku pärandi hulka kuulub mahukas, Tallinna vanema ajaloo käsiraamatuks kujunenud ?Sakslane ja mittesakslane keskaegses ja varauusaegses Tallinnas? (1973, koos Paul Johanseniga), Mühlenite perekonnalugu Tallinna ajaloo taustal ?Tallinn 16. kuni 18. sajandini. Ühe raesuguvõsa kujud ja põlvkonnad? (1985), Eesti ja Läti ala vanemat ajalugu käsitlevad osad koguteoses ?Baltimaad? (1994). Mühlen viis lõpule ja andis välja ?Balti ajaloolise kohaleksikoni? Eesti köite (1985) ning Paul Johanseni uurimuse ?Balthasar Rüssow kui humanist ja ajalookirjutaja? (1996). Lisaks on ta avaldanud arvukalt üksikartikleid. Tema viimaseid ulatuslikke trükis ilmunud käsitlusi on ?Tallinna aastamaksu nimekirjad 1369 ? 1372. Läbilõige Tallinna elanikkonna muutumisest alates algusajast kuni 17. sajandi lõpuni? (2003).

Heinz von zur Mühleni panus oma sünnimaa ja sünnilinna ajaloo uurimisse on püsiva väärtusega. 2001. aastal tunnustas Eesti riik tema tööd Maarjamaa Risti III klassi ordeniga. 2002. aastal temale antud Tallinna teenetemärgi võttis ta Tallinna raekojas ise vastu.

Heinz von zur Mühlen maeti 9. juunil Neubibergi kalmistule.

Tallinna Linnaarhiiv

 

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht