Johannes Mikkel 26. X 1907 – 19. I 2006

 

Lahkunud on Johannes Mikkel, esimene eesti kunstikoguja, kellel on omanimeline muuseum. Muuseum avati 1997. aastal Kadrioru lossiansambli ennistatud ja kliimaseadmetega varustatud köögihoones. Seal võib tutvuda kollektsionääri poolt Eesti Kunstimuuseumile annetatud lääne-euroopa, hiina ja vene maalide, graafika ja portselani ilusa valikuga – ühtekokku rohkem kui 6000 taiest. Mullu suvel oli sealsamas vaadata osa J. Mikkeli uuest kingitusest, sedapuhku Konrad Mäe, Kristjan Raua, Ants Laikmaa jt eesti meistrite teoseid. Kunstikogumine sai Tartumaal Mäksa vallas sündinud Johannes Mikkeli suureks hobiks juba kooliaastail Tartus. Kogutu hävis enne sõda 1941. aastal. Pärast sõda reisis Mikkel palju Nõukogude Liidus, külastades peale antikvariaatide ka muuseume, eriti sageli Ermitaaži Peterburis. Loomulikult luges ta hoolega kunstikirjandust; atribueeringute tõestuseks lõi ta ikka mõne raamatu lahti.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Mikkel oli hasartne koguja, kes tundis tõelist naudingut kaunist vanast mööblist, portselanist, maalidest ja skulptuuridest enda ümber. Need kunstiesemed teenisid teda igapäevases elus, hellitasid kenasti paigutatuna silma korteris, kus sageli kõlas klassikaline muusika ja külalised jutlesid ümber Meisseni serviisiga kaetud laua.

Johannes Mikkel hindas kõrgelt omanimelise muuseumi esimest direktorit Lilian Schönbergi, kelle peent ilutunnet ta imetles. Nüüdseks on lahkunud nii Lilian Schönberg kui ka muuseumi kujundaja Saima Veidenberg, kuid nende läbimõeldud, otstarbekas ja maitsekas töö kollektsiooni väärtuste ja võlu esiletoomisel teeb selles majas viibimise siiani mõnusaks. Nagu erakogudel põhinevatele muuseumidele ikka, nii annab ka Johannes Mikkeli muuseumile erilise võlu koguja isiklik maitse, tema emotsionaalne suhe kunstiteostega, viimastest õhkub seda jätkuvalt.

Eesti Kunstimuuseum mälestab sügavas kurbuses oma mõttekaaslast, missioonitundelist kodanikku, oma nime igaveseks Eesti kultuurilukku jäädvustanud Johannes Mikkelit ning avaldab kaastunnet lahkunu lähedastele.

Eesti Kunstimuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht