Juri Anduganov 23. VII 1949 ? 6. VII 2005

 

Möödunud neljapäeva hommikul saabus Tartusse vapustav teade: 6. juuli õhtul hukkus autoõnnetuses Maarjamaa Risti V klassi ordeni kavaler Juri Anduganov. Ta oli üks esimesi Eesti riikliku autasu pälvinud idapoolseid soomeugrilasi. Juri Anduganovi elus toimus suur muutus, kui ta 1973. aasta septembris tuli Tartusse ülikooli soome-ugri keelte kateedrisse akadeemik Paul Ariste juurde aspirantuuri. Valmis kandidaadiväitekiri mari keele liitsõnade moodustamisest. Siis algas ta töömehetee kodumaal Jo?kar-Olas Mari Riiklikus Ülikoolis, kus ta kiiresti tõusis vanemõpetaja kohalt dotsendiks (1983) ja hiljem professoriks (1992). Aastatel 1993 ? 2002 juhatas ta seal soome-ugri keelte kateedrit. Vahepeale mahtusid ka doktoriõpingud taas armsas Tartus ja doktorikraadi kaitsmine mari keele mikrosüntaksist ajaloolises aspektis (1992).

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Juri Anduganovi tegevus pärast Marimaale naasmist ei piirdunud lingvistikaga. 1977. aastal oli ta Mari Ülikooli folklooriansambli Rija-Rija üks asutajaid. Olude vabanedes 1995. aastal lõi ta aga mari omausuliste kultuuriühingu Sorta (Küünal). Tõelise Eesti sõbrana pidas ta tähtsaks ka eesti keele ja kultuuri tutvustamist ja korraldas Mari Riiklikus Ülikoolis eesti keele õpetamise.

2002. a. lahkus Juri Anduganov Hantõ-Mansiiskisse vast loodud Jugra ülikooli, kus ta rajas soome-ugri keeleteaduse ja üldkeeleteaduse kateedri ja oli alates 2004 Jugra rahvaste keele, ajaloo ja kultuuri instituudi direktor. Juri Anduganovi teadustööde hulgas on kaks monograafiat ja üle saja uurimuse, sealhulgas mari keele ajalooline grammatika, mari-soome sõnaraamat ja soome-mari sõnaraamat jpm.

Käesoleva aasta 15. augustil oleks Juri Anduganov pidanud lausuma Jo?kar-Olas toimuva X rahvusvahelise fennougristikakongressi avasõnad selle presidendina?

Langetame sügavas leinas pea Maarjamaa Risti kavaleri, Congressus Decimus Internationalis Fenno-Ugristarum presidendi professor Juri Anduganovi ootamatu traagilise lahkumise puhul.

Mälestame oma head sõpra, kunagist aspiranti Mari Jürit.

 

Haridus- ja Teadusministeerium, Marilaste Kogukond Eestis, MTÜ Fenno-Ugria Asutus, Hõimurahvaste Programmi Nõukogu, Eesti Fennougristide Komitee, Tartu Ülikooli Paul Ariste soome-ugri Põlisrahvaste Keskus, Tartu Ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse osakond, Tartu Ülikooli uurali keelte õppetool

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht