MOISSEI ALPERTEN 26. VIII 1930 – 22. XII 2005

 

Möödunud aasta lõpus lahkus meie hulgast kauaaegne Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri viiulimängija Moissei Alperten. Moissei Alperten sündis Venemaal Kuibõševis. Pärast Kuibõševi muusikakooli ning seejärel Leningradi konservatooriumi juures asuvat muusikakooli astus ta 1951. aastal Tallinna Riiklikku Konservatooriumi Vladimir Alumäe viiuliklassi, võttes vioolatunde ka Herbert Laanelt. Konservatooriumi lõpetas ta 1956. aastal.

Moissei Alperteni ligi pool sajandit kestnud elutöö ERSOs sai alguse juba õpingute ajal 1953. aastal. Omaaegses Eesti Raadio sümfooniaorkestris peadirigent Roman Matsovi käe all asus ta tööle I viiuli rühmamängijana. 1965 – 1993 oli ta II viiulirühma kontsertmeister. Just neisse aastaisse mahtusid ERSO omaaegsed hiilgeajad: karismaatilise peadirigendi Neeme Järvi ülikõrged nõudmised, orkestri esimesed välisreisid 1970. aastatel, iga-aastased kontserdid kultuurimekas Leningradis, sageli ka Moskvas, arvukad plaadistused firmale Melodija, peamiselt peadirigent Peeter Lilje ajal toimunud pikad turneed endises Nõukogude Liidus ja loomulikult pingeline töö Eestis. See oli aeg, mil orkester andis peaaegu iga uue kavaga 2-3 kontserti. Moissei Alperten jätkas tööd ERSOs ka taasiseseisvunud Eestis, kui orkester elas üle raskeid aegu ja paljud mängijad leidsid tasuvama töö välismaal. Kuni 1998. aastal tabanud raske haiguseni mängis ta II viiulirühma teises puldis. Peadirigentideks olid siis Leo Krämer ja Arvo Volmer.

Ta on ERSO ees esinenud ka solistina, esitades näiteks 1970. aastal viiulisoolo Brahmsi “Topeltkontserdis” koos tšellist Ivo Juuliga Neeme Järvi dirigeerimisel.

Aktiivse muusikuna tegi ta kaasa ka Neeme Järvi asutatud Eesti Raadio kammerorkestris, Aleksander Rjabovi juhatatavas ERi kergemuusikaorkestris ning tollases ERi estraadiorkestris. Viimase koosseisus käis ta 1960ndate lõpus ka oma esimestel välisreisidel Saksa Demokraatlikus Vabariigis ja Soomes. Lisaks esinemised ja salvestused ERSO keelpillikvartetiga, kus ta mängis peamiselt koos Mati Kärmase, Paul Purga ja Toomas Tummelehega, ning nii klassikat kui kergemuusikat viljeleva ansambliga Synthesis.

Professionaalse muusiku tee valis ka tema vanem poeg Jüri Alperten, kes on juba üle 20 aasta rahvusooper Estonia dirigent.

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht