Anne Valmas 28. X 1941 – 25. VII 2017

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Meie hulgast on lahkunud silmapistev väliseesti kirjanduse ja kirjastustegevuse uurija, raamatukogunduse suurkuju Anne Valmas.

Anne Valmas lõpetas Tartu Riikliku Ülikooli eesti keele ja kirjanduse osakonna raamatukogunduse erialal 1965. aastal ning pühendas oma elu sestpeale raamatukogunduse valdkonna edendamisele ja eestvedamisele. Suurima teadusliku panuse andis ta eesti paguluse raamatuloo ja kirjastustegevuse uurimisse ja ülevaate andmisse. 2003. aastal valmis doktoritööna raamat „Eestlaste kirjastustegevus välismaal 1944–2000“, millest on saanud hindamatu käsiraamat väliseesti kirjanduse uurijatele.

2017. aasta kevadel ilmusid Valmase koostatuna Eesti retrospektiivse rahvusbibliograafia köited I–II „Eesti raamat välismaal 1944–2010“. Paralleelselt ilmusid 2017. aasta kevadel ka Valmase artiklikogumik „Pagulaskultuuri jälgedel“ ja ülevaade väliseesti kirjanduse keskuse kujunemisloost „Varjust valgusse. Erihoiust väliseesti kirjanduse keskuseks (1974–2017)“. Artiklikogumikku „Pagulaskultuuri jälgedel“ on koondatud nii varasemalt ilmunud kui ka seni avaldamata käsitlused pagulaskirjandusest ning eestlaste teadus- ja kirjastustegevusest välismaal.

Valmas alustas pärast õpinguid Keila linnaraamatukogu juhatajana (1965–1966) ning töötas seejärel kolmes suuremas Tallinna raamatukogus: 1966–1979 Tallinna Polütehnilise Instituudi raamatu­kogus bibliograafi ja osakonnajuhatajana, 1979–1989 Eesti Rahvusraamatukogus (toona F. R. Kreutzwaldi nimeline Riiklik Raamatukogu) kultuuri- ja kunstiinfo osakonna juhataja ja teenindusdirektorina ning alates 1989. aastast Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus (toona Eesti Teaduste Akadeemia Raamatukogu) väliseesti kirjanduse osakonna juhataja (1989–1997), direktori (1998–2003) ja alates 2004. aastast väliseesti kirjanduse keskuse juhataja ja teadurina. Oma sihikindla, järjepideva tööga, nagu ka sooja ja toetava suhtumisega on Valmas olnud eeskujuks paljudele noorematele kolleegidele. Tema tahtejõud ja meelekindlus suurte projektide lõpuleviimisel, võideldes samal ajal raske haigusega, on tõepoolest imetlusväärne.

Valmas on andnud hindamatu panuse eesti raamatukogunduse edendamisse, kuuludes Akadeemilises Raamatukogus selliste autoriteetsete ja pühendanud kolleegide hulka nagu Kyra Robert ja Voldemar Miller. Ta oli Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu taas­asutaja (1988), juhatuse esimees aastatel 1994–1998 ja auliige 2016. aastast. Tema tööd on pälvinud mitu preemiat, sh on talle kahel korral määratud Friedrich Puksoo preemia.

Anne Valmas on teinud märkimisväärselt silmapaistvat tööd personaalbibliograafiate, bibliograafiliste ja isikulooliste andmebaaside koostajana. Tema koostatuna on ilmunud Karl Ristikivi, Kalju Lepiku, Hellar Grabbi jt isikubibliograafiad. Tema algatusel loodi 2004. aastal Eesti raamatukogunduse biograafiline andmebaas. Ta on olnud Eesti raamatuaasta peakomitee ning ajakirjade Kultuur ja Elu ja Raamatukogu toimetuskolleegiumi liige.

Anne Valmase teeneid Eesti raamatukogunduse arendamisel tunnustas vabariigi president 2001. aastal Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht