In memoriam Erkki Truve

Erkki Truve 23. II 1965 – 7. IV 2020

Eesti loodusteadlased on kaotanud väljapaistva kolleegi, organisaatori, õppejõu ja teadlase – 7. aprillil lahkus meie hulgast hinnatud ja armastatud taimegeneetika professor, äsja 55aastaseks saanud Erkki Truve. Oma tegusa elu jooksul jõudis ta väga palju ära teha. Pärast Tartu ülikooli bioloogia-geograafiateaduskonna lõpetamist cum laude 1988. aastal geneetikuna, suundus ta Tallinna teaduste akadeemia keemilise ja bioloogilise füüsika instituuti, kus töötas kuni 2006. aastani. Doktorikraadi kaitses ta 1996. aastal professor Mart Saarma juhtimisel Tartu ülikoolis. Selleks ajaks oli temast kujunenud taimede molekulaarbioloogia ja viroloogia alal väljapaistev spetsialist. 1997. aastal valiti ta Tallinna tehnikaülikooli matemaatika-loodusteaduskonna geenitehnoloogia instituudi professoriks.

Erkki Truve oli üks haruldasi isikuid, kelles oli ühendatud viljakas süvateadlane, laiahaardeline teadusorganisaator ja väljapaistev õppejõud. Tema taime­viroloogia alased tööd näitavad, et kogu eluslooduses toimivad protsessid tihedates suhetes – viiruste toimemehhanism, geenide sisse- ja väljalülitumine nii taimede kui loomade maailmas on sarnane. Tema tegevust teadlasena tunnustati maailmas laialdaselt ja teda kutsuti esinema paljudele rahvusvahelistele teaduskonverentsidele. 2009. aastal pälvis ta Eesti riikliku teaduspreemia põllumajandusteaduste alal.

Teadusorganisaatorina mäletame Erkki Truvet mastaapse mõtleja, innustaja ja tegutsejana: ta oli tehnikaülikooli geenitehnoloogia instituudi rajaja ja loodusteaduste maja renoveerimise üks eestvedajaid, matemaatika-loodusteaduskonna loomise üks initsiaatoreid (aastatel 2009−2010 matemaatika-loodusteaduskonna dekaan ja nõukogu esimees), Tallinna tehnikaülikooli teadusprorektor aastatel 2010–2015. Ta osales kümnetes ja kümnetes kolleegiumides, komisjonides, nõukogudes, mõtte- ning nõukodades nii Eesti ülikoolides ja ministeeriumides kui ka Euroopa Liidu ning maailma institutsioonide ja organisatsioonide juures. Oma ideedega ning nende esitamise selgusega mõjutas ta kindlasti Eesti, Euroopa Liidu ja maailma teaduse ning ühiskonna edenemist. Peale kõige eespool toodu oli ta meeldiv kolleeg ning väga viljastav mõtte- ja vestluskaaslane.

Erkki Truve oli väljapaistev õppejõud, keda hindasid kõrgelt nii üliõpilased kui kolleegid. Et käia kaasas maailma arenguga ja suurendada lõpetajate konkurentsivõimet maailmas, oli ta geenitehnoloogidele loodusteaduslike alusainete – füüsika ja keemia – ning keemikutele bioloogiliste alus­ainete laiema õpetamise toetaja ja elluviija. 2008. aastal valisid üliõpilased ta matemaatika-loodusteaduskonna parimaks õppejõuks. Tema innustusel on paljud noored valinud molekulaarbioloogia eriala ja hiljem ka akadeemilise karjääri.

Oleme leinas koos kõikide omaste ja sõpradega.

Tallinna tehnikaülikool

Tallinna tehnikaülikooli loodus­teaduskond

Tallinna tehnikaülikooli keemia ja biotehnoloogia instituut

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht