Institutsionaalsed ja personaalsed uurimistoetused

LEA LARIN

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Eesti teadusagentuur on avaldanud tänavused teadlaste uurimistoetused.

Millliseid muudatusi võrreldes varasemaga esile toote?

Madis Saluveer, Eesti teadusagentuuri uurimistoetuste osakonna juhataja: Sel aastal toetatakse 34 uut institutsionaalset uurimisteemat kogusummas 3,2 miljonit eurot ning 54 uut personaalset uurimisteemat kogusummas 2,8 miljonit eurot.

Taotlusi on kordades rohkem kui raha, kuid võrreldes varasemaga on pärast haridus- ja teadusministeeriumis tehtud muudatusi institutsionaalsete uurimisteemade puhul – lähtudes teadusasutustele prioriteetsetest teemadest ning samuti vajadusest garanteerida tugevate uurimissuundade jätkamine – stabiilsus paremini tagatud.

Käesoleval aastal suureneb teadus- ja arendusasutuste baasfinantseerimise maht 10%, riigieelarves on baasfinantseerimiseks ette nähtud kokku 9,26 miljonit eurot. Haridus- ja teadusministeerium on suurendanud teaduse baasfinantseerimist kahel aastal järjest – 2014. aastal tõusis baasfinantseerimine 17,5%, ulatudes 8,4 miljoni euroni. Stabiilse rahastuse osakaalu kasv on ministeeriumi prioriteet ka järgnevatel aastatel.

Need meetmed toimisid, välja arvatud ühel juhul, mil taotlus ei ületanud kehtestatud lävendit. Väiksemale teadusasutusele on see muidugi probleem, sest rahaline garantii on oluline.

Keskmise institutsionaalse uurimistoetuse (IUT) summa ei suurenenud võrreldes lõppevate sihtfinantseeritavate teemadega, sest lõppes 33 sihtfinantseeritavat teadusteemat ning määrati 34 uut IUTd.

Personaalseteks uurimistoetusteks (PUT) eraldas haridus- ja teadusministeerium järgmiseks kaheks aastaks täiendavalt 4,1 miljonit eurot, mistõttu toetust saab kokku 54 uut personaalset uurimisteemat. Ilma lisarahastuseta oleks PUTde arv tõenäoliselt jäänud 30 ringi, nagu eelmisel aastal. Pisut suurenes ka keskmine PUT summa (52 800 eurot).

Kui IUTd peaksid tagama asutustele pikaajalise stabiilsuse, siis personaalsed uurimistoetused on mõeldud konkreetse isiku teadustöö toetuseks ning eriti sel aastal on PUTd suunatud noortele karjääri alustavatele teadlastele. Tahan rõhutada, et 54 PUTst tervelt 34 on noortele teadlastele karjääri alustamiseks mõeldud starditoetused. Keskmiselt on PUT saaja 40aastane, starditoetuse saaja aga 36aastane.

Lisaks otsustas hindamisnõukogu anda järgmiseks aastaks välja 21 uut järeldoktoritoetust kogusummas 1,5 miljonit eurot. Toetatud 21 taotlejast neli järeldoktorit tuleb Eestisse ning 17 suundub end täiendama välisriikidesse, mis näitab meie värskete doktorite väga kõrget taset, aga ka seda, et Eestis on vajadus sellise toetuse järele väga suur.

T&A rahastamine HTMi eelarvest ilma struktuuritoetuseta (mln eurot).

Toimub üleminek (sihtfinantseeritavatelt teemadelt institutsionaalsetele teemadele), SF- ja IUT-teemade arvu dünaamika 2013–2016.

Kõik 2015. aasta IUT-teemad. Kogusumma ilma taristu ülalpidamistoetuseta 22 530 193 eurot (sh jätkuvate uurimisteemade maht 19 310 900 eurot).

PUTde tulemused: asutused.


Institutsionaalsed uurimistoetused 2015

34 uut institutsionaalset uurimistoetust lisanduvad senisele 106 IUTle, mis käivitati aastatel 2013–2014. Seega on 2015. aastal 14 teadus- ja arendusasutusel töös 140 institutsionaalse uurimistoetuse uurimisteemat kogusummas 28,78 miljonit eurot.

Rahastatud projektide IUTd valdkondlik jaotus

2014

2015

loodusteadused ja tehnika

26

13

ühiskonnateadus ja kultuur

16

7

bio- ja keskkonnateadused

24

8

terviseuuringud

9

6


Personaalsed uurimistoetused

Personaalsete uurimistoetustena eraldatakse tänavu kokku 6,35 miljonit eurot.

Uute PUTde maht moodustab sellest 2,8 miljonit ja jätkuvate uurimisteemade maht 3,55 miljonit eurot.

Rahastatud projektide PUTd valdkondlik jaotus

2013

2014

2015

loodusteadused ja tehnika

12

13

21

ühiskond ja kultuur

13

8

13

bio- ja keskkonnateadused

9

4

14

terviseuuringud

8

5

6

Lisaks kinnitati kaheksa jätkuvat tuumiktaristu toetust kogusummas 0,52 miljonit eurot.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht