Karl Siilivask 20. I 1927 – 18. XI 2017

Eesti Teaduste Akadeemia teatab kurbusega, et üks akadeemia kauaaegsemaid liikmeid, ajaloolane Karl Siilivask lahkus meie seast oma 91. eluaastal 18. novembril 2017.

Karl Siilivask sündis 20. jaanuaril 1927 Võrumaal õpetajate peres. Sõjasündmuste tõttu oli ta koolitee keerukas ja katkendlik ning lõputunnistuse sai ta 1945. a Tallinna 9. keskkoolist.

Juba esimestel ülikooliaastatel sidus ta end teadusega Üliõpilaste Teadusliku Ühingu kaudu. Suur osa tema elust on seotud Tartu ülikooliga. 1951. a lõpetas Karl Siilivask seal ajaloo osakonna, 1954. a kaitses samas teaduste kandidaadi väitekirja ja 1968. a doktoriväitekirja. Peaaegu veerand sajandit (1969–1992) oli ta Tartu ülikooli professor ning kokku seitse aastat ajaloo- ja keeleteaduskonna ning ajalooteaduskonna dekaan.

Kümme aastat (1974–1983) juhtis Karl Siilivask Eesti Teaduste Akadeemia Ajaloo Instituuti ning 1977. aastal valiti ta akadeemikuks ajaloo alal.

Oma teadustöös fokuseerus akadeemik Karl Siilivask meie ajaloo ühele keerukaimale ja ühiskondlikult ning poliitiliselt äärmiselt tundlikule perioodile XIX ja XX sajandil. Keeruline saatus ja aeg panid suurele osale tema loomingust oma pitseri. Rohkem kui 200 teadustöö (sh ligikaudu 40 monograafiat) ja hulga ajalooõpikute seas on aga mitmed jääva väärtusega tööd nagu „Tartu Ülikooli ajalugu 16321982“, mille initsiaator ja kolme köite vastutav toimetaja ta oli.

Tema eestvedamisel koostati esimene nõukogudeaegne Eesti ajaloo õpik IX–XI klassile (Tallinn 1959), mis võimaldas hakata üldhariduskoolis eesti ajalugu süsteemsemalt õpetama ning mille tonaalsus erines oluliselt tolleaegsest stalinistlikust ajalookäsitlusest.

Akadeemik Karl Siilivask on üks eesti teadusajaloo dokumenteerimise ja lahtimõtestamise algatajaist, selle töö pikaaegne eestvedaja ning innukas kaasa­aitaja teadusajaloo kui teadusdistsipliini sünnile. Kolmkümmend aastat (1974–2004) oli ta Teadusajaloo ja Teadusfilosoofia Eesti Ühenduse esimees ning kaksteist aastat (1991–2003) Teadusajaloo ja Teadusfilosoofia Balti Assotsiatsiooni asepresident ja president.

Akadeemik Siilivask demonstreeris, et ka piiratud tingimustes ja tugeva ideoloogilise surve all saab teha olulisi asju. Suuresti tema pingutuste tulemusena materialiseerus praeguseks rohkem kui 30-köiteline sari „Tartu Ülikooli ajaloo küsimusi“. Tema töö kajastub seeria­kogumikes nagu „Teaduslugu ja nüüdisaeg“, „Teaduse ajaloo lehekülgi Eestist“ ning Balti teadusajaloo konverentside materjalid (aastast 1977 „Historiae Scientiarum Baltica“). Tema kui peatoimetaja käe all ilmusid „Eesti teaduse biograafilise leksikoni“ esimesed köited.

Kolleegid mäletavad akadeemik Karl Siilivaske kui sümpaatset inimest ja julget teadusjuhti, kes ei kohkunud vajadusel tagasi bürokraatlike ja ideoloogiliste normide eiramisest. Kindlasti mängis selles oma osa pikka aega kestnud spordi­harrastus ning innustumine kergejõustikust, tennisest ja suusatamisest. Akadeemikule vääriliselt on ta osalenud ka Tartu–Kääriku suusamaratonil. Parimaks lõõgastuseks pidas ta aga head kuuma sauna.

Akadeemik Karl Siilivask saadetakse viimsele teekonnale 25. novembril 2017 kell 13 Tartu krematooriumi suures saalis.

Eesti Teaduste Akadeemia

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht