Laureaat Endel Lippmaa esinemine Eesti Vabariigi 82. aastapäeval

Austatud peaminister, austatud akadeemia president, me kõik, kes me siin oleme!

Ma tahan öelda paar tänusõna kõigi meie nimel, kes me oleme praegu esile tõstetud niisugusel auväärsel viisil.

Et näidata, miks on teadmised meile nii tähtsad, tooksin paralleeli majandusega. Me kõik teame, et on olemas globaalne majandus, mis määrab väga palju. Me kõik teame ka, kui me natuke järele mõtleme, et Eesti on ainult osa globaalsest majandusest, ja kui seda osa ei oleks, poleks meil ei autosid ega bensiini, ei moodsat sidet, tähendab, telefoni ega televiisorit.

Ja, hullem veelgi, lisaks ravimitele oleks puudu ka kohvi ja konjak. No mis elu see oleks, eks ole! Järelikult osalus maailma süsteemis on ülimalt oluline. Muidugi, on olemas ka väikesed kodumajanduslikud tööd, mida keegi meie eest ära ei tee, aga võib-olla ei ole see nii määrav. Osalus maailma globaalses majanduses on määrav.

Ja nüüd, kuidas on teadusega asi? Midagi väga sarnast! On olemas globaalne maailma teadus, mis määrab kogu meie tsivilisatsiooni näo ja edasise arengu, ja tema see osa, mis teostub Eestis.

See interaktsioon globaalse teaduse ja Eesti teaduse vahel on täpselt sama määrav nagu ekspordi-impordi tasakaal. Ja ma rõhutaks ka veel seda, et fundamentaalsed teaduse edusammud viivad ühiskonda edasi iga kord. Kui nad toimuvad. Ei ole ühtegi fundamentaalset edusammu, mis ei rakenduks. Patentidest rakendub võib-olla ainult mõni protsent, parimal juhul, kui sedagi.

Aga võtame näiteks, mis on toimunud minu erialal – füüsikas. Esimene asi möödunud sajandil oli relatiivsusteooria. Selle otseseks väljundiks on tuumaenergia kõige oma hea ja halvaga. Järgmine – Schrödingeri ja Heisenbergi ning paljude teiste tööna kvantmehaanika ja mis selle väljundiks on – kogu pooljuhttehnoloogia, kõik laserid ja kogu sellest tulenev. Kogu moodne side, multimeedia, õieti kogu meie tänapäeva elu väga suurel määral tuleneb otseselt sellest.

Ja edasi. Praegu toimub Šveitsis, Genfis CERNis suure hadronkollaideri ehitamine. Niipea kui ta tööle hakkab, muutub tõenäoliselt täielikult meie maailmapilt ja maailmatunnetus, viies füüsika uute sammude lävele.

Niiet (ETLi sõna – toim) on hea meel, et Eesti osaleb kõigil neil aladel, mis praegu esiletõstmist leidsid, maailma teaduses, ja edukalt.

Eesti Raadio 2000

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht