Pealelend – Henry Kattago, riigikantselei strateegiabüroo strateegia­direktori asetäitja

LEA LARIN

Juunis teatati, et riigikantselei juurde luuakse teaduse rahastamise ja korraldamise rakkerühm. Millega on tegu ja millega rakkerühm tegelema hakkab, vastab riigikantselei strateegiabüroo strateegiadirektori asetäitja Henry Kattago.

Kes rakkerühma koosseisu kuuluvad?

Rakkerühma juht on Tõnu Pekk. Rakkerühma liikmed on Jaanus Müür Eesti Üliõpilaskondade Liidust, Toomas Tamsar Eesti Tööandjate Keskliidust, Andres Öpik Eesti Teaduste Akadeemiast, Hanna Kanep ning Peep Jonas rektorite nõukogust, Kaido Kaljulaid Teenusmajanduse Kojast, Indrek Reimand haridus- ja teadusministeeriumist, Viljar Lubi majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist ning Kaie Koskaru-Nelk rahandusministeeriumist.

Kõikidel liikmetel on ka eespool nimetatud organisatsioonidest asendusliikmed. Rakkerühma on loonud vabariigi valitsus teadus- ja arendusnõukogu soovitusel.

Rakkerühma ülesannet ja eesmärki on rühma loomise teadaandes kirjeldatud äärmiselt ambitsioonikana: „Rakkerühma ülesanne on valmistada ette Teadus- ja Arendusnõukogu (TAN) raportis käsitletud kõrgkoolide ja teadusasutuste ning nende tugiteenuste konsolideerimine ning teaduse ja kõrghariduse rahastamist puudutavate soovituste rakendamine.“

Mil viisil rakkerühm seda ülesannet – valmistada ette kõrgkoolide ja teadusasutuste konsolideerimine – täidab või täita saab, kuivõrd TANi raportis loetletakse ju väga erineva staatuse ja kuuluvusega institutsioone? Kuis saab rakkerühm tagada teaduse ja kõrghariduse rahastamist puudutavate soovituste rakendamise?

Rakkerühm arutab TANi raportist pärit kõrgkoolide ja teadusasutuste konsolideerimise ettepanekuid, kuid arutelu ei lähtu ainult TANi raportist, vaid ka teistest asjakohastest analüüsidest ja eksperditeadmistest.

Rakkerühm võib korrigeerida, täiendada või muuta TANi raportis toodud konsolideerimisettepanekuid, kui seda peetakse vajalikuks ja mõistlikuks. TANi raport on olemuselt pigem visioonidokument, mille eesmärk oli ergutada diskussiooni. Selle avaldamisele järgnenud kaasamisprotsess näitas selgelt, et huvigrupid mõistavad ja tõlgendavad ettepanekuid väga erinevalt ja lahenduste kohta on neil vastukäivaid arvamusi.

Valitsus ootab rakkerühmalt konkreetseid ettepanekuid, kuidas kõrgharidust kõige mõistlikumalt korraldada ja rahastada ning mis tingimustel seda teha. Rakkerühma soovituste kasutatavus sõltub kindlasti nende kvaliteedist, kuid ettepanekute rakendamise tagavad lõpuks vaid elluviijad.

Loodav rakkerühm annab hinnangu Eesti teadus- ja kõrgharidussüsteemi konkurentsivõime praegusele olukorrale ja arengupotentsiaalile ning esitab ettepanekud olukorra parandamiseks.“ Mille alusel rakkerühm konkurentsivõimele hinnangu annab?

Rakkerühma on kaasatud nii teaduse kui ka kõrghariduse valdkonnaga väga hästi kursis olevaid eksperte ja otsustajaid. See hinnang valmib rakkerühma aruteludes, mis põhinevad rakkerühma liikmete teadmistel ja juba tehtud analüüsidel. Vajaduse korral tellib rakkerühm lisaanalüüse ja kaasab aruteludesse rakkerühma mittekuuluvaid eksperte.

Samuti töötab rakkerühm välja avalik-õiguslike ülikoolide, teadusasutuste ja rakenduskõrgkoolide edasise konsolideerimise põhimõtted ja kriteeriumid.“ Millest lähtuvalt?

Lähtuvalt rakkerühma kaasatud ekspertide hinnangutest ja analüüsidest. Vajaduse korral tellib rakkerühm lisaanalüüse ja kaasab aruteludesse rakkerühma mittekuuluvaid eksperte.

Lühidalt ja kokkuvõtlikult: rakkerühma eesmärk on pakkuda valitsusele ettepanekuid, mis põhinevad praegusaja parimatel teadmistel.

Rakkerühma töö ülevaate esitab riigisekretär valitsusele 2017. aasta kolmandas kvartalis.“ Kas rakkerühma raport annab valitsusele aluse teatud sammude astumiseks ümberkorraldamise, konsolideerimise ja rahastamise vallas?

Eeldame, et rakkerühma ettepanekud saavad aluseks valitsuse otsustele. Rakke­rühma peamine väljund ongi valitsusele konkreetsete ettepanekute tegemine. Need peavad olema teostatavad, laia toetuspinnaga ja tuginema analüüsile.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht