In memoriam Rein Raudsep 1. XII 1940 – 22. XI 2022

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Igavikku on lahkunud avara silmaringiga põhimõtte- ja tahtekindel, hingesooja suhtlemiskultuuriga teadusjuht ja tulemuslike geoloogiliste uuringute korraldaja. Temas oli tähelepanelik ja osavõtlik suutlikkus ka arvamuste lahknemisel ühismeelseks jääda, arutlemistel edasiviivate tulemusteni jõuda.

Rein Raudsep sündis 1. detsembril 1940. aastal Tallinnas. Tema juured on Juuru lähistel Raplamaal. Rein lõpetas 1959. aastal Rapla keskkooli ja 1965 Tartu ülikooli geoloogia erialal. Ta asus tööle Eesti geoloogiakeskuses geoloogina, jätkas peatselt vanemgeoloogi ja grupijuhina, 1990–1999 teadusdirektorina. Põhiliseks uurimisvaldkonnaks kujunes Eesti alamordoviitsiumi oobolusliivakivi ja fosforiidi lasundi litoloogia, tekkelugu ja kasutamisvõimalused. Erialaseid teadmisi täiendas ja rakendas Rein 1975–1978 geoloogia uuringute grupijuhina Alžeeria geoloogiateenistuses SONAREM. 1984. aastal kaitses ta geoloogia-mineraloogiakandidaadi kraadi teemal „Rakvere fosforiidirajooni tootsa kihindi litoloogia“. Koostöövalmina oli Rein mitme Eesti geoloogilist ehitust ja maavarade geoloogiat käsitleva kogumiku kaasautor ja koostaja. Aastatel 1999–2010 töötas Rein keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse ja -tehnoloogia osakonna juhatajana. Tema panus Eesti maapõuepoliitika põhialuste väljatöötamisel ja ka kogu geoloogilise ehituse uurimisel on märkimisväärne. Ta oli Eesti geoloogiateenistuse taasloomise vajaduse üks põhjendajaid.

Täies vastutustundes on Reinu allkiri ühena paljudest üleskutsel „Eestimaa geoloogidele“ fosforiidi ennatliku kaevandamise peatamiseks (Sirp ja Vasar 1. IV 1988). Asjatundliku visionäärina oli Rein fosforiidisõjas üks Pandivere paese kõrgustiku puhta „põhjaveekübara“ hüdrogeoloogilise mudeli kujundamise ja veekaitseala loomise algatajaid ja elluviijaid. Rein põhjendas fosforiidi ökosotsiaalselt ja majanduslikult säästliku kaevandamise võimatuse Eestis lähiajal, rõhutades uuringute jätkamise mõistlikkust kaugema tuleviku huvides.

Vastutusvõimelise suhtlejana esindas Rein Eesti avalikku huvi mitmes rahvuslikku ja rahvusvahelist koostööd korraldavas ühenduses: aastast 1990 Eesti maavarade komisjonis, 1992. aastast Eesti Rahvuslikus Geoloogia Komitees, 1995. aastast Euroopa Geoloogiliste Mälestiste Kaitse Assotsiatsiooni (ProGEO) volikogus, 2005. aastast oli ta Euroopa Geoloogialiitude Assotsiatsiooni president.

Kutsetöö kõrval kujunes Rein üheks Eesti Geoloogia Seltsi tegevuse mootoriks, olles aastatel 1998–2002 ka selle president. Eesti Paeliidus rahvuskivi säästliku kasutamise ideede generaatorina oli ta aastail 2002–2006 paeliidu paevanem. Rein Raudsep on autasustatud 1988. aastal Baeri mälestusmedaliga, 2017. aastal Valgetähe V klassi teenetemärgiga.

Kolleegid jäävad Reinu meenutama sihikindla elutarga südamesooja juhina, sõbrana, eelkõige abikaasa, isa ja vanaisana, usaldusväärse teekaaslasena läbi sündmusrikka elu.

Eesti Keskkonnaministeerium

Eesti Geoloogiateenistus

Eesti Geoloogia Selts

Eesti Paeliit

Rein Einasto

Kalle Suuroja

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht