Volli Kalm 10. II 1953 – 23. XII 2017

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Birgit Püve

Volli Kalm, Tartu ülikooli rektor alates 2012. aastast, rakendusgeoloogia professor.
Foto emakeelse ülikooli sajandale aastapäevale pühendatud näituselt „Pane vaim valmis! Tartu Ülikooli 100 nägu”.

Birgit Püve

Rektori roll on viia edasi oma ülikooli ja oma inimesi, vaadata ajas ette- ja tahapoole, õppida möödunust, kuid mitte möödunusse jääda. Selle rolli täitmiseks ei ole üht viisi, õiget viisi ega kaht samasugust viisi. Tartu Ülikooli rektor professor Volli Kalmu rektoriks olemise viis oli ainulaadne ja märkimisväärne.

Rahvusülikool on eesliiniteaduse, kõrghariduse ja kultuuri arendamise ning kõige selle eestikeelsena hoidmise akadeemiline kodu,“ kirjutas Volli Kalm rahvusülikooli tähendusest foto­portree alla, mis rändab emakeelse ülikooli sajanda aastapäeva ootuses näitusel „Pane vaim valmis! Tartu Ülikooli 100 nägu”. Ülikool kui akadeemiline kodu. On tähelepanuväärne, et see mõte kumab läbi ka teistest Volli Kalmu ütlemistest, iseäranis vastutusest kõneldes. Nii tavatses ta näiteks öelda, et iga rektori kohus on teha asjad omas kodus korda, teha oma kodutöö ära või viia kokkulepped koju omadele arutada. Lihtsana, noil hetkedel isegi tavapäraselt kõlavana on see ometi märk sügavast austusest ülikooli vastu, märk ülikooli ja tema inimeste hoidmisest südames, sest kõik, mis koduks nimetatud või koduga seotud, on kallis.

Volli Kalm oli veendunud, et suured asjad sünnivad koostöös – olgu siis ülikooli sees, ülikoolide vahel, koos linna või ettevõtetega. Koostöö sünnib osaliste tahtest ja valmidusest usaldada. Sünnib soovist ja oskusest vaadata oma koduõuest kaugemale või koguni arusaamast, et see õu ongi jagatud, piirid laiemad. Volli Kalm nägi konkurentsi kõrval koostöö kandvat jõudu, nägi ühiseid arendusvõimalusi, ühise pingutuse väärtust ja koostööd kui ainuvõimalikku teed suurte tulevikuprobleemide lahendamisel. Volli Kalm oli rektorite nõukogu juhatuse liige alates 2012. aastast ning juhtis nõukogu aastatel 2013–2015. Ta nägi Tartu Ülikooli kui ülikoolide liidrit, sageli teistest suurema vastutuse võtjat. Ta nägi ennast eestvedajana ja ette vaatavana ja nii nägid teda teisedki. Austus partnerite, väikeste ja suurte, vastu kasvas austuseks Volli Kalmu vastu.

Volli Kalm toetas Eesti kõrghariduse ja teaduse arengut ulatusliku rahvusvahelise tegevusega. Teiste kogude seas oli ta hinnatud liige ka Euroopa Ülikoolide Assotsiatsiooni nõukogus, pannes paljud Euroopa kolleegid mõistma väikeriigi ülikoolide laiemat rolli ja eesmärke ning luues sel viisil paremat arusaama Eesti vajadustest Euroopa tasemel sündivas haridus- ja teaduspoliitikas. Volli Kalm nägi rahvusvahelistumises võimalust hoida ja arendada eestikeelset õpet ja teadust kõrgel tasemel, säilitamaks siin või toomaks Eestisse inimesed ja teadmised, mis muidu mujal juurduks ja kasvaks või sootuks kaoks.

Eesti rahva haridus oli Volli Kalmu jaoks tähtis. Viidates korduvalt mõõdikute piiratusele ja edetabelite liig kitsale vaatele juhtis ta tähelepanu ülikoolide laiemale rollile ja vajadusele seda hinnata. Selsamal pildil, mis tehtud koos sümboolse, oma tööd ja eriala ilmestava esemega, on Volli Kalmul käes jadeiidi­tükk ja selle valikut põhjendab allkiri: „Haridus rumaluse vastu – jadeiit on üks paljudest vääriskivina tuntud mineraali­dest, mis vajavad haritud inimeste kaitset posijate eest, kes neile müstilisi võimeid omistades inimesi neid ostma ja end ravitsema petavad.“

Volli Kalm seisis hariduse, teaduse ja harituse eest. Meie seisame viimseks austusavalduseks talle, langetades pea.

Rektorite nõukogu

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht