Ahto Nurk 6. IX 1931 – 29. I 2017

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Meie seast on lahkunud tunnustatud rahvamuusika- ja koorijuht Ahto Nurk.

Ahto Nurk lõpetas 1956. aastal praeguse Georg Otsa nimelise Tallinna muusikakooli koorijuhtimise eriala. Ta andis aktiivselt kontserte ja tegeles heliloominguga, samuti töötas orkestriga ning juhtis koori- ja lauluklubi. 1953. aastast oli Ahto Nurk Tallinna harrastuskooride ja vokaal-instrumentaal­ansamblite dirigent ning lauluõpetaja. 1963. aastal asutas ta Vabariikliku Koori­juhtide Segakoori. Ahto Nurk asutas 1972. aastal Eesti Orkestrijuhtide Rahvamuusikaorkestri ning oli kaua selle peadirigent ja kunstiline juht.

Ahto Nurk algatas üleriigiliste rahvamuusikapidude mõtte ning oli 15 peo üldjuht ja lavastaja, vabariiklike rahvamuusika suvekursuste organisaator ja õppejõud. 1994. aastast oli ta üldtantsupidude rahvamuusikaansamblite üldjuht. Ta korraldas Harjumaa rahvamuusika õppepäevi ning õpetas aastatel 2000–2008 Loo keskkoolis akordionit.

Ahto Nurk oli Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Seltsi (ERRS) asutajaliige ning kauaaegne aseesimees. Ta tegutses pikka aega ERRSi rahvamuusika mentorina. Ahto Nurk esines oma juhendatavate rahvamuusikaansamblitega Tõmba-Jüri, Lootar, Ants ja Liisu, Pirita, Heli-Neli, Jodler, EOR ja Kiigat-Käägat paljudes Euroopa riikides, Venemaal, Ameerika läänerannikul ning „Europeade’i“ festivalidel. Ta on andnud välja raamatu „Eesti rahvapille ja rahvapillimängijaid“, samuti on ta koostanud seltskonnalauliku „Laulurõõm“ ning arvukaid noodi­kogumikke orkestritele. Kvartetiga Heli-Neli on välja antud helikassetid „Külasimman“, „Laulud on rõõm“ ja CD „Las kõlada“.

Ahto Nurgale anti 1985. aastal Eesti NSV teenelise kultuuritegelase aunimetus. 1997. aastal pälvis ta Elsa Rikandi nimelise kultuuripreemia ja 2002. aastal Valgetähe V klassi teenetemärgi.

Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht