Ainulaane kogemus noortele džässmuusikutele

Alati juhtub projekti käigus, et noored õpivad üksteist tundma, saavad sõpradeks ja mõnel juhul hakkavad tihedat koostööd tegema.

IVO HEINLOO

Euroradio Jazz Orchestra ehk Euroraadio džässorkestri (dirigent Jievaras Jasinskis) kontserdid 26. ja 27. V Kaunase Filharmoonia saalis ja Vilniuse Noorsooteatris.

Ajal, mil Euroopas käib sõda, on ühtsuse ja solidaarsuse sõnum päevakohasem kui kunagi varem. Seda sõnumit väljendab hästi Euroraadio džässorkester – igal aastal ainult üheks nädalaks sündiv rahvusvaheline suurprojekt ja bigbänd.

Euroopa Ringhäälingute Liidu liikmesmaade noortest muusikutest koosnev Euroraadio džässorkester on pika traditsiooniga. Projekti alguspunktiks võib pidada 1965. aastat, mil alustati EBU Big Bandi nime all. Läbi aastakümnete on projektil olnud eri nimesid, kuid idee on alati olnud sama – ühendada Euroopat muusika abil. Eurovisioni kõrval on see EBU üks suuremaid ettevõtmisi ja džässmuusika valdkonnas kindlasti kõige suurem.

Noori, alla 30aastasi muusikuid valivad orkestrisse EBU raadiojaamade džässi­toimetajad. Eestist on aastate jooksul orkestris osalenud Raivo Tafenau, Kadri Voorand, Peedu Kass, Joel Remmel, Aleksander Paal ja paljud teised. Sel aastal mängis orkestris klaverit ja süntesaatorit Pärnust pärit ning praegu Taanis õppiv pianist ja džässmuusik Rahel Talts.

Tänavu korraldas Euroraadio džäss­orkestri kontserte Leedu raadio LRT Klasika. Nädala jooksul tehti Vilniuses proove ning nende kulminatsioonina anti 26. ja 27. mail kontserdid Kaunase Filharmoonia saalis ja Vilniuse Noorsooteatris. Vilniuse kontsert oli ühtlasi festivali „Vilnius Mama Jazz“ programmi osa. Festival pole küll nii silmapaistev kui meie „Jazzkaar“, kuid siiski üks Balti riikide olulisemaid džässisündmusi, kus läbi aastate on esinenud ka tõelisi superstaare, näiteks John Scofield, Chick Corea ja Bill Frisell. Eesti muusikutest esines sel aastal festivalil oma ansambliga ka Maria Faust.

Euroraadio džässorkestri kontserdid Kaunases ja Vilniuses võttis publik vastu äärmiselt soojalt. Bigbändile telliti seekord uudisteos leedu silmapaistvalt noorema põlvkonna heliloojalt Jievaras Jasinskiselt. Jasinskise sõnul oli see talle ühe unistuse täitumine. Nimelt mängis Jasinskis ise viis aastat tagasi samas orkestris trombooni, kui kontsert toimus Lätis. Noortele muusikutele on selles projektis osalemine ainulaane ja väga kasulik kogemus ning nii sai ka Jasinskis inspiratsiooni, et kirjutada tänavu spetsiaalselt orkestrile süidilaadne umbes 70 minuti pikkune uudisteos.

Teos „P(i)e(a)ce of Vilnius“ valmis Vilniuse 700. aastapäevaks. Jasinskisele meeldib luua muusikat numbrikombinatsioonidest lähtuvalt ja nii sai ka selle süidi algimpulsiks aastaarv 1323 – Vilniuse asutamise aasta. Viieosalises teoses on polürütmiat, minimalismi, aga ka leedu mitmehäälse rahvalaulu sutartinės’e mõjutusi. Jasinskisele oli oluline, et kõik muusikud saaksid oma oskusi demonstreerida, seega tuli teosesse mahutada koguni 18 soolot. Võib-olla lõhkus see teose terviklikkust, kuna soolod on eriti teose lõpuosas üsna tihedalt üksteise otsa lükitud, kuid sellegipoolest oli tegu kõige tugevama Euroraadio džässiorkestri jaoks kirjutatud teosega, mida ma viimasest kümnest aastast mäletan.

Kuna Jievaras Jasinskis ei ole varem eriti dirigeerimisega kokku puutunud, siis oli olukord talle uudne ja põnev. Jasins­kis ütles intervjuus, et klassikalised bigbändid üldjuhul dirigenti ei vaja, aga tema tahtis luua muusikat, kus dirigendil oleks otsustav osa. Jasinskise dirigeerimine meenutas maalimist või joonistamist: ta justkui mängis orkestrit, nii nagu mängitakse mõnd instrumenti, samal ajal lubas muusikutel üsna palju ise otsuseid vastu võtta ja improviseerida.

Orkestris oli sel aastal 18 muusikut 15 riigist. Alati juhtub projekti käigus, et noored õpivad üksteist tundma, saavad sõpradeks ja mõnel juhul hakkavad tihedat koostööd tegema. See intensiivne nädal kujunes kindlasti kõigile osalistele unustamatuks.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht