Auhind

Sirp

20. ja 21. oktoobril märgiti Heino Elleri 125. sünniaastapäeva noorte pianistide võistlusega „Mängime Ellerit”. Peapreemia (à 500 eurot) said I vanuserühmas (12-13a) Arko Narits (Tartu I MK), II vanuserühmas (14-15a) Ilja Tihhomirov (Narva MK), III vanuserühmas (16-17a) Maria Mikulitš (TMKK) ning IV vanuserühmas (18-19a) Veronika Issajeva (Georg Otsa nimeline Tallinna MK) ja Johan-Eerik Kõlar (Vanalinna Hariduskolleegiumi MK), mõlemad pildil. Elleri teose parima esitaja eripreemia anti Dmitri Kursile (Georg Otsa nimeline Tallinna MK). Konkursi žürii esimees oli EMTA rektor Peep Lassmann, liikmed TMMi direktor Ülle Reimets, Heino Elleri nimelise Tartu MK klaveriõpetaja Pille Taniloo, Nõmme MK õppealajuhataja Anne Kruup ning Leelo Kõlar, kelle lühimulje Sirp edastab. Leelo Kõlar: Kui teatri- ja muusikamuuseum ning Georg Otsa nimeline muusikakool kuulutasid välja konkurssfestivali „Mängime Ellerit”, leidus küllalt kõhklejaid ja kahtlejaid. Paljudele pedagoogidele tundus, et Elleri komplitseeritud helikeel ei tarvitse lastele arusaadav olla. Ometi kujunes tulemus otse vastupidiseks. Kõigepealt tuli mängijaid ligi 60 ja Otsa kooli saal oli publikust tulvil, seega valitses ehtne konkursimeeleolu. Töö kavade kallal kandis head vilja: lapsed mängisid pühendunult. Eriti suure üllatuse valmistasid prelüüdide esitajad, kelle hulgas võis kuulda küpset muusikalist tõekspidamist ja head klaverivaldamist (Dmitri Kurs, õpetaja Ülle Sisa). Rõõmu valmistas ka osavõtjaskond mitmetest muusikakoolidest üle Eesti, sh Narva, Tartu, Pärnu, Sillamäe, Rakvere, Paldiski, Türi, Keila, Kose, valdavalt muidugi küll Tallinna omadest, aga ka väikesest Kehtna Kunstide Koolist.

Paistis, et veidi hädas oldi paladega tsüklist „Kolmteist klaveripala eesti motiividel” ja „Kuus pala klaverile”, kus ei tabatud alati märki. Kantileensed palad nagu „Õhtulaul”, „Kodumaine viis”, „Alla ballata” olid küll polüfooniliselt hoolikalt läbi kuulatud, kuid lõivu maksti laulvusele. Kuulsime mitmeid häid „Kelli”. See pala nõuab head kõlakultuuri ja proportsioonitunnet. Elleri teoste kõrval saime kuulda rida ilusaid õnnestumisi klassikast nagu Haydni Sonaadi cis-moll ja Es-duur I osa või Chopini Ballaad As-duur ja Skertso b-moll, milles ilmnes küpsust ja isikupära.

Saime rea uusi laureaate ja preemiasaajaid. Konkurssfestivali lõppkontserdi Mustpeade maja Valges saalis võib ülimalt õnnestunuks ja nauditavaks lugeda. Mängima ikka Ellerit!

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht