Dainius Pulauskas ja Leedu jazzi koorekiht

Joosep Sang

Dainius Pulauskas Jazz Sextet (Leedu) 24. XI Estonia kammersaalis. 22. ? 24. XI tuuritas Tartu ? Pärnu ? Tallinna kolmnurgas Leedu tänase jazzi tippudest koosnev sekstett, mida juhtis klahvpillimängija ja helilooja Dainius Pulauskas. N Liidu ajal kõlas Leedu avangardjazzi meil hoopis rohkem, hiljem on Leedu muusikuid siia eksinud valdavalt tänu koostööprojektidele, kuid ilmselt ei seisa enam paljudel meeles, kuivõrd kõrgetasemelist jazzi sealt leida võib.

Nüüd on Pulauskas koos kolleegidega selle meile meelde tuletanud. Tema juhitav sekstett mängib koos juba aastaid ning demonstreerib väga kõnekalt, millised on stabiilselt tegutseva jazzansambli eelised tänapäevasel lühikeste projektide ajastul. Pulauskase sekstett on haruldaselt hästi kokkukõlav ansambel, mis vääriks kindlasti ?Jazzkaare? pealava. Grupi muusika on kuulajasõbralik vana kooli fusion, mis on ajuti ilmuvatele vabadele lõikudele vaatamata hoolikalt struktureeritud ning millele annab erilise mõjuvuse enamuse palade alusmüürina toimiv aktiivne rütmika. Seksteti kõlapildis leiab teisigi hüvesid: detailirohked seaded, hästi läbi mõeldud kõlakooslused ja romantiline helikeel. Kohati on sel muusikal küll oht muutuda veidi plakatlikuks, kuid päriselt ei juhtunud seda siiski kordagi.

Dainius Pulauskas on klahvpillimängija, kelle eeskujude sekka kuulub kindlasti ka Joe Zawinul ja kelle süntesaatorikäsitlus on sarnaselt Zawinuli omaga väga dünaamiline ja trafarette vältiv. Ka ülejäänud bändi liikmed teenivad vaid kiidusõnu: Vytautas Labutise instrumentaariumis kõlab eriti kauni tooniga sopransaksofon, trompetist Valerijus Ramoska annab nii ?kuuma? kui ?jahedat?, Leonid ?inkarenko paneb oma fretless-bassi kaunilt ja kandvalt kõlama ning Linas Buda trummidel ja Arkadi Gotesman löökpillidel moodustavad ülimalt toimiva rütmitandemi (seda enam, et paljud lood olid ehitatud mittekvadraatsetele taktimõõtudele). Kõik kuus on esmaklassilised solistid ja tänu omavahelisele pikale tutvusele ka hoolikad üksteise kuulajad.

Dainius Pulauskase sekstett valmistas ülimeeldiva üllatuse: olles otsinud Estonia kammersaali küll teatri, küll kontserdisaali poolelt, roninud üles kõikidest maja treppidest ja mööda Emil Zrihani arvukast publikust, saabus teadmine, et vaev on kuhjaga tasutud, juba esimese pala kõlades.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht