Eesti trompetistid taas võidukad

Ene Pilliroog

XXIV rahvusvahelised trompetipäevad ja konkurss „Trompetitalendid” Avatus uutele õpisuundadele ja vastastikku inspireeriv kontakt kolleegidega on hoidnud Eesti trompetikoolkonda jätkuvalt kõrgel rahvusvahelisel tasemel. Selleks, et noortel oleks eeskujusid, tuleb kuulata tippe. Äärmiselt tänuväärne on seejuures alles hoida juba väljakujunenud traditsioone. EMTA ja MTÜ Aavo Otsa Muusikastuudio koostöös toimusid 10. märtsist kuni 9. aprillini XXIV rahvusvahelised trompetipäevad ja konkurss „Trompetitalendid”, mis tõi esile tänavused parimatest parimad. Märtsikuise EMTA täienduskoolituskeskuse kursuse „Vaskpillimängu õpetamise metoodika” viisid läbi Aavo Ots, Priit Sonn ja Udo Meier. Aprillikuu alguse meistrikursust juhendasid trompetipäevadel korduvalt osalenud Hispaania Rahvusorkestri trompetisolist Adán Delgado Illada ja tänavuse konkursi žürii esimees, Madridi konservatooriumi õppejõud Enrique Rioja Lis. Rahvusvaheline konkurss „Trompetitalendid” toimus 6. ja 7. aprillil viies jaos: kuni 11aastased, 12-13aastased, 14–16aastased, 17–20aastased ja professionaalid. Esimeses neljas alagrupis oli osalejaid 40, žüriisse kuulusid Enrique Rioja Lis (esimees), Simo Rantanen (Soome), Adomas Kontautas (Leedu) ja Boriss Taburetkin (Venemaa). Professionaalide rühmas võistles 16 trompetisti, neid hinnates vahetas Venemaa esindaja žüriis välja Miroslav Petkov – Bulgaaria päritolu noor trompetist, kes on ise võitnud neli rahvusvahelist konkurssi ja keda peetakse praegu Euroopa üheks säravamaks muusikuks. Seega – ühegi kategooria žüriis polnud toeks „oma meest”. Tulemused olid aga igati rõõmustavad.

Esimeses grupis võitis I koha Krišjānis Lībiņš (Läti), järgnesid Mehis-Martin Ots (Eesti), Matas Vakaris Labanauskas (Leedu), Aleksander Pors (Eesti) ja Mattis-Johan Mere (Eesti). Teises grupis võitis I koha Laur Keller (Eesti), järgnesid Vassili Aleštšenko (Venemaa), Mārtiņš Zujs (Läti) ja Karl Kivi (Eesti). Kolmandas grupis võitis I koha Kristijonas Sakalauskas (Leedu), järgnesid Jaan Mesi (Eesti), Povilas Tiškus (Leedu), Ingmar Nõmmann (Eesti) ja Aleksandr Danšin (Venemaa). Neljandas grupis võitis I koha Omar Escobar Gómez (Hispaania), järgnesid Mārcis Runka (Läti) ja Paul Aleksander Tarand (Eesti). Professionaalide grupis võitis esikoha Neeme Ots (Eesti), II koha said Chris Sommer (Eesti) ja Carlos Navarro Zaragoza (Hispaania), III koha Linas Rupšlaukis (Leedu) ja Aleksei Nikiforov (Venemaa).

Žürii esimehe Enrique Rioja Lisi sõnul oli ta konkursi kõrgest tasemest äärmiselt üllatunud, samuti jättis talle väga hea mulje nii muusikaakadeemia maja kui ka kogu festivali täpne ja asjalik korraldus. Teda hämmastas festivali aegu toimunud kontsertide rohkus ja kvaliteet, ereda mulje jätsid talle Adán Delgado Illada ja Miroslav Petkovi ning ka Estonia sümfooniaorkestri kontsert. Žürii töö laabunud üksteisemõistmise vaimus, eriti hea koostöö olnud tal žürii noorima liikme Miroslav Petkoviga. Vanuseastmest sõltumatult hindas žürii musikaalsust, artistlikkust, tehnilist võimekust ja esitatavate teoste raskusastet. Ei ole ju päris sama asi mängida näiteks Arutjunjani või Jolivet’ 2. kontserti. Rääkides Eesti mängijaist, tõi ta konkursi ja kontsertide põhjal esile Neeme Otsa musitseerimist. Ta tahtnuks tema annet veelgi põhjalikumalt avada, aga arvas, et järsku keegi võtab seda isiklikuna, kuna Neeme õpib Erasmuse stipendiaadina praegu tema juures. Rõõmustavalt jäid talle silma veel Chris Sommer, Jaan Mesi ja Mihkel Kallip, samuti 13aastane Laur Keller. Oma meistrikursustel selgitas ta trompetitehnika printsiipe väga lihtsal viisil, et õpilased võiksid hoolika töö tulemusi juba mõne päeva jooksul näha. Talle meeldis siinsete õpilaste distsipliin ja kannatlikkus ning ta tunnistas koguni, et tunneb sellistest õpilastest Hispaanias puudust!

Eesti trompetikool jättis hea mulje ka Miroslav Petkovile, kes oli üllatunud, et seekordsel konkursil osales niivõrd palju trompetiste eri riikidest. Küllap on Eesti trompetistide hea tase aastatepikkuse stabiilse arengu tulemus. Tal olnud žüriiliikmena kohati vägagi raske hinnata, sest muusika hindamine on ju tõesti iseenesest üks täiesti „tänamatu töö”. Enim väärtustas ta trompetiste-kunstnikke, kelle mängus on kõrge tehniline tase tasakaalus musikaalsusega. Tulemustest saime juba eespool teada.

„Trompetitalentide” lõppkontserdil 9. aprillil Tallinnas Mustpeade majas esinesid Soome-Eesti Brass ja Eesti Noorte Brass, mida juhatasid Jaan Ots, Priit Rusalepp, Priit Sonn ja József Hárs. Esimeses pooles kõlas Verdi, Charpentier’, Clarke’i, Purcelli ja Gregsoni seadeid, teises Mussorgski tsükkel „Pildid näituselt”. Kuigi kontsert jättis ühtlaselt kõrgetasemelise mulje, siis sellist virtuoosset pillivalitsemist ja ansamblimängu ning eri karakterite ja meeleolupiltide peenkujundust, kui kuulsime „Pildid näituselt” ettekandes, kohtab interpretatsioonikunstis harva. Dirigent Jaan Ots juhatas minimalistlikult, kuid inspireerivalt ja täpselt justkui noor Kurt Masur. Ja Soome-Eesti Brass koosseisus Aarne Ots, Neeme Ots, Mihkel Kallip, Gatis Gorkuša, József Hárs, Andres Kontus, Toomas Vana, Margus Toompere, Jüri Leek, Kenneth Ojutkangas ja Karl-Johan Lattikas mängis otsekui Virtuosi di NordicBrass (kui selline kooslus eksisteeriks!). Publik, mille seas oli rohkesti selle ala professionaale, tänas mitmeminutise aplausiga.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht