Els Roode 23. VII 1934 – 22. IV 2022

Share this...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Meie seast on lahkunud õpetaja ja särav eeskuju, hea sõber ja kolleeg, eesti kromaatilise kandle koolkonna rajaja ja paljude kandlemängijate „ema“ Els Roode.

Els Roode sündis ja alustas kooliteed Tallinnas. Kõigepealt mängis ta klaverit, ent juhuse tahtel astus ta peagi vast­avatud kandleklassi Tallinna Lastemuusika­koolis, kus teda õpetas Eesti esimene kandleõpetaja Eik Toivi. 1955. aastal lõpetas Els Roode kandleerialal Tallinna Muusika­kooli (praegu Georg Otsa nimeline Muusikakool) ning 1960. aastal Läti Riikliku Konservatooriumi Tamāra Vainovska klassis.

Riiast naastes alustas ta tööd pedagoogina ja pani Eestis aluse professionaalsele kandleõpetusele. Peaaegu 50 aastat õpetas ta kannelt Tallinna Lastemuusikakoolis, hiljem ka Georg Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis. Elsu südame- ja elutöö oli kromaatilise kandle populariseerimine, selle seadmine teiste klassikaliste instrumentidega võrdsele kohale, kandleõpetuse ja -mängu taseme tõstmine ning uue repertuaariotsimine. Tänu tema järjepidevusele avati 2002. aastal kandleklass Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Paljud praegused kandlemängijad on tema õpilased.

Els Roode algatas 1990. aastal rahvus­vaheliste kandlepäevade traditsiooni, mis kestab praegugi. Festival toob kokku kandlemängijaid nii kodumaalt kui ka piiri tagant.

Aktiivse ja tegusa elustiiliga muusikuna mängis Els Roode Eesti Raadio rahvamuusikaansamblis ja üle paarikümne aasta ansamblis Vikerlased. Neljal korral oli ta koolinoorte ja üldtantsupidude muusika üldjuht. Ta esines kandlesolistina Prantsusmaal, Suurbritannias, Indias, Luksemburgis ja Kanadas. Els Roode asutas rahvamuusikaansambli Kaasike ja oli selle pikaajaline juhendaja. Samuti lõi ta 1975. aastal kandleansambli Kukulind ja oli kolm aastakümmet selle dirigent. Tänu tema organiseerimisvõimele ja täpsusele said kukulinnud juba enne raudse eesriide langemist reisida ka läände.

Els Roode oli ideaalilähedane pedagoog, kes oma distsipliini ja inspiratsiooniga pani ka kõige suuremad väänikud kannelt mängima ja muusikat armastama. Teisalt õpetas ta oma tundides elus läbilöömiseks vajalikku: täpsust ja korrektsust, oskusi ja hoiakuid kõike alustatut lõpetada, vastutustunnet ning ühtehoidmise vaimu. Kuigi viimastel aastatel oli Els aktiivsest õpetamis- ja juhendamistööst tagasi tõmbunud, jäi ta südames ja tegudes kromaatilise kandlega seotuks – elas kaasa kanneldajate rõõmudele ja muredele ning oli paljudel kontsertidel publiku hulgas.

Jääme Elsu mäletama alati opti­mistliku, teotahtelise, energilise ja innus­tavana. Oleme mõtetes tema perega.

Els Roode saadetakse ära laupäeval, 30. IV kell 12 Nõmme Lunastaja kirikus.

Kukulind

Eesti Kandleliit

Tallinna Muusikakool

Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus

Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht