Hea võimalus Eesti muusikaga kontakti saada

Aprilli algul käis Tallinna muusikanädala (Tallinn Music Week, TMW) kontserte peale tavapubliku kuulamas hulganisti siia kutsutud muusikaprodutsente. Sirp avaldab valiku muljeid TMW välisdelegaatidelt, kes tulid festivalile spetsiaalselt professionaalsete nüüdismuusika spetsialistidena, Eesti muusika päevade külalistena. Staffan Mossenmark, GAS (Gothenburg Art Sounds, Rootsi): Sain TMW-l veedetud päevadest palju energiat. Nüüdismuusika ja popmuusika segamine samas kavas on väga hea mõte, aga neid saaks veelgi paremini lõimida, nüüdismuusikat ja klassikalist muusikat esitavad ansamblid võiksid olla nähtavamad ning vahel jagada popmuusikaga sama lava. Leidsin palju head ja mitmekülgset muusikat, nt Lauri-Dag Tüüri laptop’i-kava reedel, Oleg Pissarenko Band, Evelin Seppari kooriteos ... Väga positiivne elamus! Mulle meeldiks TMW-le tagasi tulla, võimalusel tahaksin GASiga kureerida koostöökontserdi TMW-l. Vytautas Germanavičius, ISCMi Leedu sektsioon: Käisin TMW-l esimest korda ja see oli hea võimalus saada ühendus Eesti muusikaringkonnaga – hea ülevaate sai tegelikult kogu Balti riikide ja Skandinaavia muusikastiilidest. Festival aitas avastada ka mitmesuguseid kontserdipaiku vanalinnas, kesklinnas jm. Popkultuuri nüüdismuusika ja klassikaga segamine toob kuulajateni muusika tohutu värvipaleti ning näitab Eestit maailmas kui head muusikapromootorit.

Minu esmane huvi oli külastada Eesti muusika päevi. Esile tahan tuua sümfooniakontserdi Estonia kontserdisaalis, eriti Jaan Räätsa virtuoosse ja kauni Viiulikontserdi (tema muusikat on esitatud ka Leedu Filharmoonias) ning Tõnu Kõrvitsa orkestriteose [„Ballaad”] esiettekande. Mustpeade maja kontserdilt meeldis mulle väga Evelin Seppari muusika [Sonett nr 43 ja 53, „Near”], Voces Musicales suutis tema kooriteostes harmoonia ja teksti kenasti muusikalises vormis kokku sulatada. Tahan mainida ka Ülo Kriguli teost häälele ja kammerorkestrile [„Luigeluulinn”], mis meenutas mulle teatraalsete, visuaalsete ja popmuusikaelementidega Ameerika muusikali – arvan, et see teos haaraks kergesti ka klassikalise muusikaga harjumata publiku. Mulle meeldis Margo Kõlari runolauludel põhineva vokaaltsükli esitus Heinavankrilt – võimas teos ja suurepärane esitus. Lõpuks Liis Viira kaks teost, eriti sooloteos kandlele, mis sarnaneb Leedu instrumendile kankles: sel instrumendil kuuldavale toodud kõlad ja uued tehnikad jätsid väga kena mulje.

Adeline Newmann, California Kunstide Instituut (USA): Kohtusin TMW-l paljude imeliste inimestega, kes teevad muusikat suure kirega. Minu meelest on väga kasulik klassikaline, nüüdismuusika ja popmuusika ühe festivali kavas kokku panna, sest niimoodi näeb, kui palju erisugust muusikat praegu tehakse.

Mulle oli eriti inspireeriv audiovisuaalsete kompositsioonide kontsert – on selge, et EMTAs sel erialal õppivad noored teevad tipptasemel ideedega interdistsiplinaarset loomingut. Lisaks avaldasid mulle muljet „Stalkeri” festivali esitluskontserdi artistid Vul Vulpes ja Algorütmid, samuti ERSO ja EMTA SO, Riivo Kallasmaa ja Liis Viira. Mind inspireeris kogu festival! Mõne Tallinnas kohatud artistiga plaanin hoida sidet ja isegi koostööd teha.

Peter Moran, Iiri Heliloojate Liit, ISCMi Iiri sektsioon: Õppisin TMW-l palju – kõige informatiivsemad olid seminarid muusikatööstuse sektorite kohta. Sissevaated popmuusikatööstusse aitasid mul mõtestada näiteks oma tegevust heliloojana. Vestlused teiste artistide ja organisatsioonidega näitasid mulle uusi lähenemisnurki Euroopas toimuvale, eriti valitsuse rollile kultuuri ja loomemajanduse kasvava sektori toetamisel ja sellesse investeerimisel. Nautisin ka mõningaid produktiivseid vestlusi klassikalise muusika festivalide korraldajatega ning me plaanime alustada heliloojate ja interpreetide vahetusprojekte Iirimaa, Eesti, Soome, Poola ja Tšehhi vahel.

Eesti muusika päevade kontserdid olid mitmekülgsed nii stiililt kui ka heliloojate vanusegruppidelt. Mulle avaldas muljet EMTA audiovisuaalse kompositsiooni õppekava – see on esimene omataoline programm, millest ma kuulen – ja sel kontserdil osalenud paljulubavad noored anded. Markus Robami „Angle to Angle” („Nurgast nurka”), 1924. aastal loodud abstraktsele filmile „Diagonaalne sümfoonia” loodud teos, tõusis sellelt kontserdilt selgelt esile.

Mulle meeldis reedene ERSO kontsert, eriti Jaan Räätsa Viiulikontsert – tundsin, et sain kontserdil väga selge ülevaate Eesti viimase 70 aasta klassikalise muusika arengust. Laupäevasel kontserdil [Riivo Kallasmaa Rootsi-Mihkli kirikus] oli valik uuematest teostest, nendest olid minu lemmikud Helena Tulve kaunilt mahe „silences/larmes” („vaikused/pisarad”) ja Tõnis Kaumanni virtuoosne klaveriteos „I greet thee”, mille esitas suurepäraselt Talvi Hunt.

Minu lemmiksündmus oli laupäevaõhtune esitluskontsert. Kontserdipaik [Mustpeade maja] oli imekaunis ning kogu sündmus hästi esitletud ja korraldatud. Ka see kontsert andis ülevaate hiljutisest Eesti muusikast, ent kattis laiemat stiilide ampluaad. Iga 30minutise kontserdi jooksul sai kuulda tipptasemel muusikat.

Mulle avaldasid muljet Evelin Seppari kooriteosed, mis näitasid tehnilist meisterlikkust ja koguni mõningaid jahmatavaid efekte. Sama võib öelda Páll Ragnar Pálssoni miniatuuride kohta keelpillikvartetile ja häälele [„Looduspoeemid”]. Margo Kõlari vokaalansambli Heinavanker kaunis muusika lasi heita pilgu sügavamale tänase Eesti muusikasse ja kooritraditsiooni. Kristi Mühlingu kandlemäng avaldas muljet täieliku meisterlikkuse tõttu nii traditsioonilistes kui ka laiendatud tehnikates ning kerguse tõttu, millega ta nende vahel liikus.

Fausto Sebastiani, Nuova Conzonanza (Itaalia): See oli väga põnev kontakt eesti muusikaga. Eesti nüüdismuusika on Euroopa muusikutele ja heliloojatele väga huvitav, ma pean mõningaid heliloojaid ka Itaalias näitama. TMW ajal kohtusin nelja noore heliloojaga EMTAst, nendel aitan Erasmuse projekti kaudu minna õppima Itaalia konservatooriumisse. Kohtusin ka Toivo Tulevi, Helena Tulve ja Paolo Giroliga, kelle muusikat plaanin tulevikus samuti Itaalias esitada.

Olli Virtaperko, Tampere biennaal (Soome): Mulle avaldasid muljet vokaal- ja kooriesitused Eesti muusika päevade esitluskontserdil, neist tõusis esile suurepärane Heinavanker. On õigustatud öelda, et erinevalt Soomest on Eesti tõeline koorimaa, kust leiab nii kvaliteeti kui ka kvantiteeti, entusiasmi ja tänulikkust. Tänavune TMW oli tervikuna inspireeriv kogemus. Eri žanrite kavas segamine tõi kokku erinevaid muusikaprofessionaale ja mitmesugust publikut. Leian, et see on professionaalselt viljakas ja värske kontseptsioon.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht