Helju Mikkel  13. III 1925 – 5. X 2017

Meie seast on lahkunud armastatud tantsulooja ja rahvatantsujuht, tantsurahva hulgas hellitavalt Memmeks kutsutud Helju Mikkel.

Helju Mikkel sündis 13. märtsil 1925 Nõos. Rahvatantsuteadmised sai ta Eesti NSV Rahvaloomingu Maja tantsukoolist. Peale selle täiendas ta end mitmesugustel seminaridel ja koolitustel. Tantsujuhina tegutses ta alates 1945. aastast. Mikkel oli aastail 1953–1978 tollase Tartu Riikliku Ülikooli rahvakunstiansambli kunstiline juht. 1956. aastal oli ta üks üliõpilaspidude Gaudeamus algatajaid ning hiljem mitmel korral selle üld– ja aujuht.

Mikkel kuulus üldtantsupidude lavastusgruppi neljal korral: 1970. aastal peo üldjuhina ning kolmel korral (1955, 1965, 1973) liigi üldjuhina. Aastatel 1994, 1999 ja 2004 süüdati tantsupeotuli Mikkeli koduõuel Haldjal.

Mikkeli looming on eesti tantsuautorite seas üks omanäolisemaid. Tema tantsude sammustik on tugevasti seotud eesti rahvatantsuga, haarates laia teemaderingi, sh töö poetiseerimine, rahvakombed, loodus, inimsuhted. Tema tantse iseloomustab aegumatus, nende juurde pöördutakse ikka ja jälle tagasi. See on meie autoritantsu kullafond. Tema tuntumad ja armastatumad tantsud on „Kullaketrajad“, „Vanaisa polka“, „Otsapandjatse“, „Lina“, „Tedremäng“, „Kiigemäng“ ja „Kaksteist kapukat“.

1999. aastal ilmunud Mikkeli raamat „Vahetussamm“ annab ülevaate tema elu- ja loometeest, olles samas omalaadne õpperaamat mitme põlvkonna tantsujuhtidele. Tema toetus ja elutarkus noortele tulevastele tantsuõpetajatele on olnud sügavasisuline ja mõtteerk. Mikkel oli eesti rahvatantsu mõtestaja, filosoof ja tantsumõtte levitaja. Selle kõige tõestuseks on tema loodud rahvatantsija usutunnistus: „Olen kestmise läkitus Sinust ja Sulle, tulen ja tantsin Sinust ja Sulle, Eestimaa. Olen iva Su algusest, Eestimaa.“ 1997. aastast antakse Tartumaal välja Helju Mikkeli rahvatantsuauhinda.

Kultuuriministeerium

Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus

Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts

Tartu Ülikooli rahvakunstiansambel

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht