Hing heljub häälena

Lilian Langsepp

On kogemusi, mida tahaks ikka ja jälle korrata. Ei, mitte lihtsalt salvestuste lõputu kuulamisega, vaid väärtustades seda elava esituse hetkedel sündivat ainulaadset elamust, mida ei saa asendada parimagi jäädvustusega. Ansambli Russki Lad esinemised kuuluvad nimelt sellesse ringi. Juuni algul andis see 1999. aastal Peterburis asutatud ansambel kontserte viies Eesti linnas.

Russki Ladi kunstilise juhi, dirigendi ning  lisaks ka suurepärase lektori Dmitri Funtusovi sõnul on liikmeid ansamblis kaksteist ning nende tegutsemine on kantud soovist tutvustada laiemale auditooriumile eelkõige varajast vene õigeusu liturgilist muusikat. Kontserte andes koosseis varieerub, kuna ansambli liikmed on tegevad mitmete kloostrite või kirikute koorides. Seekordsel Eesti visiidil, mis oli Russki Ladile juba kolmas, lauldi neljaliikmelisena. Ansambli tegevuses on oluline koht ka  kirjalikesse algallikatesse süvenemisel. Peale Funtusovi tegeleb vene kirikumuusika käsikirjade uurimise ja transkribeerimisega veel kolm ansambli liiget. Kavas olnud suure paastu ja ülestõusmispühade tsükli, kauni „Õietriiodi” laulud esindasid väga erinevaid stiile varaseimatest ühehäälsetest nn märgilauludest kuni XX sajandil tehtud harmoniseeringuteni. Kava mosaiikse ülesehituse omapära ning dünaamika vaheldumise  korrapärane muster tegid stiililised erinevused kuuldeliselt kergesti jälgitavaks.

Vene õigeusu liturgiasse ilmus ühe- ja mitmehäälsete laulustiilide omavaheline segamine XVII sajandil, nii et kui mõned hilisemat päritolu laulud kõrvale jätta, võib kontserdi ülesehitust võrrelda ka tolleaegse traditsiooniga. Erilist tähelepanu äratasid kontserdil just vanema kihistuse laulud, mis on ka ansambli tegevuse keskmeks. Kuulda sai ühehäälsust,  alates kõige lihtsamatest laulu tüüpidest kuni hilisemate, pikki melisme sisaldavateni. Need moodustasid kavas kujuteldavaid laugeid kaari, mille otspunktide-vahelist aja-ala täitis mitmehäälsus. Äärmiselt huvitavad on alati kolmehäälsed laulud. Viimaste omapärane dissoneeriv mitmehäälsus, mis selles kontekstis esmakordsel kuulmisel häiriva ebamugavustunde loomiseni küünib, muutub kogemuse kasvades uskumatult oodatuks – võib  tunda end kui valgete liiliate mõrkjast lõhnast ümbritsetuna. Tõeline tunnetus omandatakse harva kiiruga ja juhuslikult. Eriti kehtib see nõnda spetsiifiliste nähtuste kohta nagu jumalateenistusse kuuluv laul või erilised teksti esitamise viisid. Seda julgustab ütlema mu enda nüüdseks juba aastatepikkuseks kujunenud gregooriuse laulu õpetamise praktika.

On asju, mida ei saavuta kergesti. Pigem vormuvad need  paljude aastate jooksul tunde kestvatel teenistustel laulmisel, traditsiooni vaimsusesse ja sügavusse sisenedes. Russki Lad, kes toob kontserdipublikuni valdavalt oma igapäevase elu juurde kuuluva, pakub just seetõttu tähelepanuväärse kogemuse. Vaimsuse kandmisele lisandub ansambli liikmete nauditav häälekultuur ning teenistuste käigus imetlusväärseks treenitud erakordne vokaalne vastupidavus, mis tuleb eriti esile ansambliga lähemal suhtlemisel. 

Taaskohtumine ansambliga Russki Lad tõi hinge rahu. Kui eelmise sügise esinemisest jäid meelde ehe energia ja vägi, siis seekordsel Tartu Jaani kirikus kuuldud kontserdil hoiti sisekaemuslikku, mõtlikku laadi. Huvitav oli kogeda ansambli varieeruvast koosseisust tulenevat muutuvat koloriiti, mis ometi baseerub samal tunnetusel. Vaid hääles elav traditsioon hoolitseb selle eest, et väljenduslikkus tõuseks kõrgemale inimliku maailma tunnetest  ning leiaks asupaiga seal, kus sulanduvad kurbus ja rõõm. Kuuldud kontserdil avaldus meisterlikkus nii mitmehäälsetes kui ka erilise süvenemisega esitatud ühehäälsetes lauludes – see kõik oli väga veenev. Võib-olla mõjus see nii ka seetõttu, et liturgilises laulus endas ei ole kohta kahtlemisele. Sellesse saab ainult uskuda. Russki Lad usub ja laseb meil sellest kogemusest osa saada.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht