Hingelt hingele…

Kaie Tanner

  Kontsert „Hingelt hingele…”, SOFIA GUBAIDULINA „Nacht in Memphis” ning ROXANNA PANUFNIKU „Westminsteri missa” esiettekanne Eestis: ÜLE-EESTILINE NOORTE SÜMFOONIAORKESTER, Estonia Seltsi Segakoor jt ERKI PEHKI dirigeerimisel Tallinna Jaani kirikus 2. XI. Kontserdisari „Viva oratorio!” algas Tallinna Filharmoonia ning Tallinna Jaani kiriku õpetaja Jaan Tammsalu eestvedamisel sel sügisel ehk ühes hooaja algusega. Esimesel kontserdil kõlas Tõnis Mäe oratoorium „Tarkus”, esitajateks Tõnis Mägi, Chalice, Ansambel U: ning ETV tütarlastekoor Aarne Saluveere juhatusel. Teise kontserdiga jõuti veel kahe huvitava kaasaegse muusikateose esmaettekandeni Eestis. Küsisin selle lõppedes muljeid eelmisel sarja kontserdil kaasa teinud AARNE SALUVEERELT. 

 

„Viva oratorio!” on nüüd jõudnud teise kontserdini. Esimesel kontserdil juhatasid ise, nüüd olid publiku hulgas. Kuidas hindad kontserdisarja ning selle arengut?

Tegemist on huvitava algatusega. Esimesel kontserdil kõlas uudislooming, küllalt ootamatult Tõnis Mäe suurvorm. Kui sellele nüüd järgnesid Panufnik ja Gubaidulina, näitab see, et sari on avatud ja huvitav ning pakub publikule suuri võimalusi. Loomulikult erineb mõneti ka esimese ja teise kontserdi publik. 

 

Kuidas sulle meeldis „Hingelt hingele…” teoste valik? Gubaidulina ja Panufnik on üsna erinäolised loojad.

„Nacht…” ja „Westminsteri missa” olid ka üpris erinevates meeleoludes kulgeva muusikaga teosed. Huvitav, et suhteliselt lühikese aja jooksul on see juba teine Gubaidulina siinne esiettekanne: 23. oktoobril kuulsime Niguliste kirikus ka tema „Теперь всегда снега” Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses.

Tehnilise praagi tõttu („Nacht in Memphis’e” meeskooripartii  peaks kõlama lindilt, mis aga Tallinna kontserdil käima ei läinud – K.T.) osutus Gubaidulina teosest tervikmulje saamine võimatuks. Mis oleks, kui kuulaksime Bachi „Johannese passiooni” ilma koorita?

Panufniku „Westminsteri missa” puhul on igati tervitatav, et meie tugevad amatöörkoorid on sellistesse projektidesse kaasatud ning esitavad uut muusikat. Aus oleks kontserdikuulajana siiski öelda, et on kahju, et Eestis polnud „Westminsteri missat” esitamas professionaalseid koore. Seesugustest teostest tippelamuse  saamiseks on loomulik kasutada siiski elukutselisi, kel on vajalik tehnika, pädevus, kogemused jne – Eesti kuulaja väärib parimaid võimalikke ettekandeid. Aga loodetavasti äratas teos neis huvi.

Ahhaa, juba jõudsime ettekande nüansside juurde. Kas räägiksid neist lähemalt?

Solistid (kontraalt Merle Silmato ja poiss-sopran Harry-Heldur Põlda – K.T.) olid mõjuvad. Tõstaksin neid selle projekti puhul kõigepealt esile, mõlemad esinesid suure pühendumisega. 

Grupp noori Üle-eestilise Noorte Sümfooniaorkestri mängijatest sai selles projektis end teostada, Gubaidulina oli väga kõva pähkel.

Estonia Seltsi Segakoor ning Tartu Ülikooli Kammerkoor (laulsid „Westminsteri missat” – K.T.) on Eestis praegu kindlasti parim võimalik valik harrastajate hulgast, soovitasin ise just neid koore sellesse projekti. Suhtumine oli tõsine ja tulemus kõlas ühtlaselt. Selle teosega toimetulek oli kindlasti saavutus, kuid kohati tundus, et laulurõõm sai valdavaks. „Westminsteri  missa” ei ole minu jaoks n-ö laulurõõmu teos … Jaani kiriku akustikat silmas pidades oleks tulemus olnud ehk parem, kui koori esinemisruumi olnuks rohkem, s.t astmeid Jaani kiriku altari ees umbes poole rohkem. Lauljad olid liiga tihedalt kokku pakitud ja see häiris.

Nii tehakse (kasutatakse heal tasemel isetegevuskoore vokaalsümfooniliste suurvormide ettekannetel – K.T.) siiski igal pool maailmas, massiliselt ei peeta püsipalgal 70–120-liikmelisi koore. Ning võib öelda, et „Westminsteri missa” ettekanne Tallinnas sai teoks parimas  võimalikus kvaliteedis ja publik tänas muusikuid siira aplausiga.

 

Kas midagi jäi veel ütlemata?

Ma loodan, et kontserdisari „Viva oratorio!” areneb ja kestab vähemasti Tallinna kultuuripealinna-staatuseni ehk 2011. aastani välja. Meie kultuuriruumi lisandub siis hulgaliselt head uut muusikat.

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht