Improviseerivad baRockivirtuoosid

Mirje M?la

“Itaalia baROCKi virtuoosid”: ANDRES MUSTONEN BAND

Estonia kontserdisaalis 28. III.

 

Eelmisel kesknädalal toimus Andres Musto-neni eestvedamisel üks neljast Eesti eri paigus esitletud projektist “Itaalia baRocki virtuoosid”, mille raames kõlasid Estonia kontserdisaalis barokkheliloojate Vivaldi, Stradella ja Bachi teosed, ja seda nüüdisaegset interpretatsioonikunsti silmas pidades. Tegemist oli veel ühe sammukesega Mustoneni interpretatsiooni rikkaliku puuvõra selles harus, mis püüab näidata meistrite loomingut läbi kaasaegse improvisatsiooni prisma. Teostus see kvarteti abil, millesse kuulusid juba tuttavad koostööpartnerid: jazzkitarrist ja improviseerija Jaak Sooäär ning tõhus rütmigrupp kontrabassist Taavo Remmeli ja löökpillimängija Tanel Rubeni näol.

Liin, millega Mustonen on tegelnud 2005. aasta kevadest peale ja mille raames on nüüdisvõtmes kõlanud ka Mozarti looming, tähendab seda, et originaalpartituuridest on seaded teinud Mustonen. Osa muusikalisest materjalist mängitakse noodist, kuid sellele lisanduvad vabad improvisatsioonilõigud. Teiste sõnadega maailm, milles Sooäär-Remmel-Ruben on end alati parimast küljest näidanud, miska on Mustonen nendega koostööd tehes määranud kontserdi kunstiliselt õnnestuma.

Siinkohal tuleb kindlasti pöörata tähelepanu Mustoneni interpretatsiooni põhimõtetele. Nimelt on Mustoneni meelest olemas interpretatsioonilist lähenemist, mille puhul on helilooja püha. Sel juhul tuleb igat märki detailselt järgida, lubamata endale lisandusi või mahaarvamisi. Teine vaatenurk, mille esindajaks Mustonen ennast õigustatult peab, on selline: interpreet on tegelikult looja, helilooja on vaid loomeakti teostaja ja interpreet kasvataja.

Mustonen sunnib meid meenutama, et nüüdisajal pole helilooja üldjuhul enam interpreet. Viimane suund on säilinud ainult n-ö kergemas žanris, kus originaalloomingu esitamine on kohustuslik ja tunneme otsemaid ära, kui keegi esitab Frank Zappa ja Jimi Hendrixi lugusid, et tegemist pole originaali, vaid koopiaga – nii on Mustonen ise oma vaateid selgitanud. Muusika vajab žanrist olenemata tänapäeva esteetikast lähtuvalt uusi ja värskeid interpretatsioonilisi lahendusi. Vajadus iseenesest pole uus ja ulatub sajandite taha. Mustonen on oma interpretatsiooni käsitlevas intervjuus viidanud Mozartile, kes on näiteks kirja pannud oma arusaamise Händeli “Messiasest”, meelde tasub tuletada ka Bachi, kes kirjutas oma muusikat Vivaldi materjalile. Mustonen on alati leidnud, et oleks väga kohutav, kui muusikud esitaksid laval teoseid konstantselt.

Mustonen on veendunud, et niisugune muusikaline lõhe peab kaduma. Ja tema varasemad kavad “La Folia”, “Amadeus-Rock” ja nüüdne “Itaalia baRocki virtuoosid” on sammud selles suunas. Ta meenutab meile, et Beethoveni kaunimad viisid on need, mida ta kuulis tänaval. Hetkel on valdavalt nii, et jazzis ja pop- ning rock-muusikas on muusikutel see side kuulajaga jätkuvalt olemas. Mustonen loodab, et ka akadeemilise muusika kuivem pool lihtsalt kärbub ja alles jääb värskem osa, kusjuures hoiduda tuleb kommertsiaalsusest.

Mustoneni kõnealune projekt “Itaalia baRocki virtuoosid” kajastab muusiku ausat suhet barokiajastu meistrite loominguga. Sellest pinnasest võrsunud seaded jazzgrupile kõlasid väga loomulikult. Interpreetide koostöö sujus harmoonia vallas vajaliku täpsusega ja sellele lisandus peent muusikalist huumorit.

Rokkimist kuulis kontserdi alguses Stradella Sinfonia’s, mis ajastu vaimule kohaselt kandis ka originaalmaterjalis mitmeid meeleolusid. Rõõmsat äratundmist leidsin improvisatsioonimeistrite Sooääre, Remmeli ja Rubeni soolohetkist. Tegelikult ei imestanud ma sellegi üle, et saali kogunenud publik lavalt kiirgava vabadusega sujuvalt kaasa svingis. Küll aga jätkus imetlust kontserdi helitehnilise poole kvaliteedi osas – selles vallas on pilt tänu kontserdisaali uuenenud tehnikale märkimisväärselt paranenud. Võib üsna kindlalt öelda, et esmakordselt Mustoneni barokkimisprojekti ajaloos ei takerdunud kunstiline sõnum tehnilise poole taha. Ja tänu sellele ilmnes ka palju selgemalt projekti enda ambitsioonikus.

 

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht