In memoriam: Avo Hirvesoo

Avo Hirvesoo
23. IX 1935 – 10. I 2014

Lahkunud on muusikateadlane, muusika­tegelane ja -ajakirjanik Avo (Aavo-Valdur) Hirvesoo. Ta sündis Võrus tuntud muusikamehe, Tartu Kõrgema Muusikakooli kompositsiooni ja oreli erialal lõpetanud Valdur Hirvesoo peres. Pereisa hukkus punaterrori ohvrina Tartu vanglas 1941. aasta juuli algul, ema vangistati pärast sõda. Siiski suutis nende poeg poolenisti omal käel õppima asuda Tallinna Arhitektuuri- ja Ehitustehnikumi, seejärel viis muusikahuvi ta Tallinna Muusikakooli teooriaosakonda, kus õppis lühemat aega ka loomingut Veljo Tormise käe all. Muusikateadlase diplomi sai Hirvesoo Tallinna Riiklikus Konservatooriumis 1965. aastal Karl Leichteri õpilasena.
Hirvesoo alustas muusikaajakirjaniku tööd juba üliõpilasena, oli Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi teadur, Kreutzwaldi-nimelises Riiklikus Raamatukogus (praegu Eesti Rahvusraamatukogu) muusikaosakonna juhataja, kuulus aastatel 1966–1974 kultuuriministeeriumis draama- ja muusikateoste repertuaarikolleegiumi, kus algatas eesti heliloojate mitmekeelsete reklaamibukletite väljaandmise. Ta töötas Eesti Televisiooni muusikajuhina (1977–1992), pensionile läks Klassikaraadio muusikatoimetajana.
Avo Hirvesoo on väga arvukate muusikaartiklite ning raadio- ja telesaadete autor. Ta seisis eesti muusika eest oma töös ja ametites igal rindel, esinedes ka loengutega ning avaldades ülevaateid ja uurimusi. Kinnistest aegadest hoolimata suutis ta luua sidemed ka väliseesti muusikutega, pidas kirjavahetust, kogudes väärtuslikke andmeid oma kroonikate jaoks. Pagulasmuusikute loominguelust ja tegevusest kõneleb tema 1996. aastal ilmunud huvitav raamat „Kõik ilmalaanen laiali”.
Leksikograafina koostas ta ka Eesti muusikaleksikoni kõikehõlmava märksõnastiku, mis oli abiks „Eesti muusika biograafilise leksikoni” 1990. aasta väljaandele, kus Hirvesoo oli keskseid autoreid; ta oli aktiivne kaastööline ka 2007.-2008. aasta sama väljaande juures.
Avo Hirvesoo kuulus Eesti Heliloojate Liitu 1966. aastast, oli ka liidu juhatuses ning muusikateaduse sektsiooni esimees.
Oleme kaotanud hea ja sõbraliku kolleegi ning aatelise rahvusliku muusikakultuuri eest võitleja.

Eesti Heliloojate Liit
Eesti Muusikateaduse Selts
Eesti Rahvusraamatukogu
Eesti Rahvusringhääling
EV Kultuuriministeerium

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht