In memoriam: Salme Lohuaru

Salme Lohuaru
1. X 1919 – 7. I 2014

Uue aasta alguses saabus kurb teade väliseesti muusikute seast: oma 95 eluaastal on lahkunud teenekas pianist ja ansamblist Salme Lohuaru (neiupõlves Andre).
Pärnus sündinud Salme Lohuaru astus 1935. aastal Tallinna konservatooriumi Helmi Viitoli klaveriklassi ja lõpetas samas 1943. aastal  prof Artur Lemba käe all. Lahkunud sõjaajal Eestist, jätkas ta aastatel 1944–1946 õpinguid Viini muusikaakadeemias Bruno Seidlhoferi juures. Kui Lohuaru 1948. aastal Kanadasse emigreerus ja asus elama Torontos, avanes tal võimalus täiendada end veel prof Carmani klaveriklassis.
Aastaid tegutses Lohuaru Torontos vabakutselise pianisti ja klaverisaatjana ning töötas Helmi Betlemi laulustuudio kontsertmeistrina. Lohuaru esines soolokavadega Kanadas ja USAs ning oli klaverisaatjaks ka paljudele väliseesti interpreetidele, nagu  Ludvig Juht, Naan Põld, Els Vaarmann, Jüri Täht ja teised, kes külastasid oma kontserdiga Torontot.
1960. aastatel lõpetas ta tegevuse aktiivse muusikuna, kuid säilitas muusikahuvi elu lõpuni. Lohuaru hoidis end kursis muusikaeluga Eestis ning osales sünnimaaga seotud muusikaüritustel Kanadas ja USAs. Veel möödunud aasta lõpus jagas ta Lemba viimase elusoleva õpilasena eesti muusikaloo uurijatele lahkelt mälestusi oma õpetajast. 
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

Kui sulle meeldis see postitus jaga seda oma sõpradega

[LoginRadius_Share]
 

Leia veel huvitavat lugemist

Värske Rõhk
Hea laps
LR
Keel ja kirjandus
Akadeemia
Kunstel
Muusika
Õpetajate leht
Täheke
TeaterMuusikaKino
Vikerkaar
Looming
Müürileht